Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 26/11

Ιδιαίτερα ζητήματα που απασχολούν τη ΣΕΜΦΕ (όπως π.χ., συνδικαλιστικά, επαγγελματικά δικαιώματα, πρόγραμμα σπουδών κτλ.)

Συντονιστές: antony07, Chris

Άβαταρ μέλους
Libo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Τετ Σεπ 24, 2008 4:48 pm
Real Name: HATE
Facebook ID: 666

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από Libo »

chArAls έγραψε:
Libo έγραψε:Η ΔΑΠ. O ομιλιτής έφαγε τα αυγά συγκεκριμένα, αν και τα περισσότερα αστόχησαν, και ο Διγαλάκης μια σφαλιάρα, ή κάτι παρόμοιο.
Υπηρχε συγκεκριμενος λογος ή ετσι καιρος ηταν?(γιατι να υπαρχουν αυγα προχειρα δυσκολο...)
Δεν έχω ιδέα !
I Have No Mouth, and I Must Scream...

Φονιάδες των λαών, Νοικοκυραίοι.

Εικόνα
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από papagalakos II »

msl έγραψε:Το ότι η αλήθεια παίζει να βρίσκεται κάπου στη μέση, δε μας περνάει από το μυαλό. Στη ζωή όλα δεν είναι "'άσπρο-μαύρο", αλλά υπάρχουν και άπειρες αποχρώσεις του γκρι.
msl έγραψε:@ papagalakos: Δεν είμαι υπέρ "κονσερβοποιημένων" λογικών και διαλόγων.
Α μπα, ιδέα σου...
msl έγραψε:Περιμένεις από τους άλλους, λοιπόν, να σου προτείνουν μια λύση διαφορετική από την ίδια που εφαρμόζεται εδώ και χρόνια. Δηλαδή αποδέχεσαι πως δεν είσαι σε θέση να σκεφτείς άλλους τρόπους να λυθεί κάτι που θεωρείς ως πρόβλημα, εκτός από όσους ξέρεις ήδη.
Τίποτα τέτοιο δεν παραδέχομαι. Τι είναι αυτά που λες; Ο τρόπος για να λυθεί κάτι που είναι (δεν το θεωρώ εγώ) πρόβλημα είναι ένας. Η αντίσταση. Όχι επειδή αυτόν ξέρω εγώ και αυτόν λέω αλλά επειδή ιστορικά, στην Ελλάδα και παγκόσμια είναι ο μόνος τρόπος που έχει πετύχει.

Αυτό που περιμένω είναι αν κάποιος παριστάνει ότι ενδιαφέρεται για τα προβλήματα και διαφωνεί με τις λύσεις λέγοντας "να βρούμε άλλες λύσεις" να προτείνει.
Διαφορετικά αν δεν έχει να προτείνει κάτι αυτό που λέει ουσιαστικά είναι: "δεν με απασχολεί, κάντε ό,τι θέλετε, κόψτε τον λαιμό σας απλά μην κάνετε αυτό που δεν μου αρέσει εμένα".
msl έγραψε:Και όποιος δεν είναι σε θέση να σου δώσει τροφή για να συμφωνήσεις ή να διαφωνήσεις, είναι για εσένα μη άξιος επικοινωνίας.
Γενικά νομίζω ο ορισμός της επικοινωνίας είναι αυτός. Αν ο καθένας πετάει μια ατάκα που δεν σημαίνει τίποτα, δεν μπορείς να συμφωνήσεις ή να διαφωνήσεις και τέλος πάντων είναι κενού περιεχομένου νομίζω δεν χρειάζεται να πω εγώ πως είναι ανίκανη επικοινωνίας.

Δεν ξέρω αν το έχεις προσέξει αλλά δεν είμαστε σε κατηγορία "περί ανέμων και υδάτων".
msl έγραψε:Η τροφή για σκέψη είναι κάτι ανούσιο, μιας και μάλλον προτιμάται η μασημένη τροφή ..
Ναι, αυτό είναι. Τροφή για σκέψη. Τώρα θα περάσω την υπόλοιποι νύχτα σκεπτόμενος τις αποχρώσεις του γκρι.

Φτάνει με τα κλισέ και τις επικλήσεις στο συναίσθημα. Ναι κι εγώ έτσι γράφω αλλά για να δώσω έμφαση στα επιχειρήματα μου. Όχι γενικά κι αόριστα.
msl έγραψε:Θες στην αγανάκτηση να απαντάς με ρίψη αυγών (πολύ αμφιβάλω αν ασχολήθηκε κανείς να προμηθευτεί μπαγιάτικα); Δικαίωμά σου. Για εμένα χάνεις εσύ το όποιο δίκιο και την αξιοπρέπειά σου.
Δεν πιστεύω πως εν μέσω απολύσεων συζητάμε για την ημερομηνία λήξης των πετούμενων αυγών αλλά επειδή έχω πετάξει αυγά σε μερικές πορείες αυτά ήταν είτε ληγμένα ή καλύτερα φαγωμένα και γεμάτα μπογιά.

Για εσένα χάνω το δίκιο μου ("το όποιο", μ' άρεσε αυτό), για τον άλλο το βρίσκω, για τον τρίτο είμαι τρομοκράτης... Κριτήριο για τον αγώνα δεν ήταν ποτέ και δεν είναι η γνώμη του ενός ή του άλλου.
Κριτήριο είναι ο ατομικός αξιακός και ιδεολογικός κώδικας του καθενός. Με αυτόν πορευόμαστε και με βάση αυτόν θα κριθούμε.

Προσωπικά λοιπόν θεωρώ ότι θα έχανα την αξιοπρέπεια μου αν δεν υπερασπιζόμουν το δίκιο. Ό,τι αντιλαμβάνομαι σαν δίκαιο. Για άλλων δίκαιο είναι η δουλεία και ο ρατσισμός, για άλλον η επανάσταση και ο κομμουνισμός.

Πολλά τα παραδείγματα, ένας ο κριτής. Η ιστορία. Για να εκτιμήσεις πως θα σε κρίνει μπορείς να την μελετήσεις και να δεις πως έκρινε όσους έζησαν πριν από εσένα.
msl έγραψε:Διάλογος με άτομα που φορούν παρωπίδες δεν έχει ποτέ νόημα. Αλλά όταν δεν προσπαθείς καν να τον κάνεις, τότε χάνεις πραγματικά.
Αν κάποιος έχει γεννηθεί φορώντας παρωπίδες και πλέον τις θεωρεί φυσιολογική προέκταση του οπτικού του πεδίου μπορεί να καταλάβει αν τις φοράει;

Ο διάλογος είναι σαν το ταγκό. Θέλει δύο. Αν δεν με πιστεύεις δοκίμασε να χορέψεις με αρκούδα.
Άβαταρ μέλους
chArAls
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2011 12:54 am
Real Name: Χαρης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στη γωνια και ερχομαι!

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από chArAls »

Libo έγραψε: Δεν έχω ιδέα !
Οκ θενξ.

Ξερει κανεις να πει λεπτομερειες?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από msl »

papagalakos II έγραψε:Α μπα, ιδέα σου...
Δικαίωμά σου να μη θες να καταλάβεις τι εννοώ.
papagalakos II έγραψε:Τίποτα τέτοιο δεν παραδέχομαι. Τι είναι αυτά που λες; Ο τρόπος για να λυθεί κάτι που είναι (δεν το θεωρώ εγώ) πρόβλημα είναι ένας. Η αντίσταση. Όχι επειδή αυτόν ξέρω εγώ και αυτόν λέω αλλά επειδή ιστορικά, στην Ελλάδα και παγκόσμια είναι ο μόνος τρόπος που έχει πετύχει.

Αυτό που περιμένω είναι αν κάποιος παριστάνει ότι ενδιαφέρεται για τα προβλήματα και διαφωνεί με τις λύσεις λέγοντας "να βρούμε άλλες λύσεις" να προτείνει.
Διαφορετικά αν δεν έχει να προτείνει κάτι αυτό που λέει ουσιαστικά είναι: "δεν με απασχολεί, κάντε ό,τι θέλετε, κόψτε τον λαιμό σας απλά μην κάνετε αυτό που δεν μου αρέσει εμένα".
Το να πετάς διακριτικά το μπαλάκι αλλού, δεν αναιρεί αυτό που λέω.
papagalakos II έγραψε:Γενικά νομίζω ο ορισμός της επικοινωνίας είναι αυτός. Αν ο καθένας πετάει μια ατάκα που δεν σημαίνει τίποτα, δεν μπορείς να συμφωνήσεις ή να διαφωνήσεις και τέλος πάντων είναι κενού περιεχομένου νομίζω δεν χρειάζεται να πω εγώ πως είναι ανίκανη επικοινωνίας.

Δεν ξέρω αν το έχεις προσέξει αλλά δεν είμαστε σε κατηγορία "περί ανέμων και υδάτων".
Δε πιστεύω πως υπάρχει κάτι που μπορεί να ειπωθεί το οποίο δεν επιδέχεται απάντηση.
papagalakos II έγραψε:Ναι, αυτό είναι. Τροφή για σκέψη. Τώρα θα περάσω την υπόλοιποι νύχτα σκεπτόμενος τις αποχρώσεις του γκρι.

Φτάνει με τα κλισέ και τις επικλήσεις στο συναίσθημα. Ναι κι εγώ έτσι γράφω αλλά για να δώσω έμφαση στα επιχειρήματα μου. Όχι γενικά κι αόριστα.
Σε παραπέμπω πάλι στο 1ο ..
papagalakos II έγραψε:Δεν πιστεύω πως εν μέσω απολύσεων συζητάμε για την ημερομηνία λήξης των πετούμενων αυγών αλλά επειδή έχω πετάξει αυγά σε μερικές πορείες αυτά ήταν είτε ληγμένα ή καλύτερα φαγωμένα και γεμάτα μπογιά.

Για εσένα χάνω το δίκιο μου ("το όποιο", μ' άρεσε αυτό), για τον άλλο το βρίσκω, για τον τρίτο είμαι τρομοκράτης... Κριτήριο για τον αγώνα δεν ήταν ποτέ και δεν είναι η γνώμη του ενός ή του άλλου.
Κριτήριο είναι ο ατομικός αξιακός και ιδεολογικός κώδικας του καθενός. Με αυτόν πορευόμαστε και με βάση αυτόν θα κριθούμε.

Προσωπικά λοιπόν θεωρώ ότι θα έχανα την αξιοπρέπεια μου αν δεν υπερασπιζόμουν το δίκιο. Ό,τι αντιλαμβάνομαι σαν δίκαιο. Για άλλων δίκαιο είναι η δουλεία και ο ρατσισμός, για άλλον η επανάσταση και ο κομμουνισμός.

Πολλά τα παραδείγματα, ένας ο κριτής. Η ιστορία. Για να εκτιμήσεις πως θα σε κρίνει μπορείς να την μελετήσεις και να δεις πως έκρινε όσους έζησαν πριν από εσένα.
Η γ.σ. δεν αποτελεί αγώνα. Αποτελεί ενημέρωση, αποτελεί συλλογικές αποφάσεις.
papagalakos II έγραψε:Αν κάποιος έχει γεννηθεί φορώντας παρωπίδες και πλέον τις θεωρεί φυσιολογική προέκταση του οπτικού του πεδίου μπορεί να καταλάβει αν τις φοράει;

Ο διάλογος είναι σαν το ταγκό. Θέλει δύο. Αν δεν με πιστεύεις δοκίμασε να χορέψεις με αρκούδα.
Αν δεν έχει ανοιχτό μυαλό.
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από papagalakos II »

Όπερ έδει δείξαι.
Άβαταρ μέλους
C0n
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Τρί Οκτ 02, 2007 11:52 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από C0n »

Δυο-τρία απλά πραγματάκια, μια και καλή. Δε συνηθίζω να μιλάω με φασιστοειδή.

Αλλωστε, οπως προείπε και ο γιός του μεγαλοδημοσιογράφου Εκτορας Δελαστίκ (μιας και ειμαστε λιγοι στη σχολή και γνωριζόμαστε μεταξύ μας), που διασταυρώνεται μαζί μου στη σχολή και γυρνάει από την άλλη γιατί δεν εχει το θάρρος ολα αυτά που λεει εδώ, να μου τα πει κατάμουτρα, εχω πιό σοβαρά πράγματα να ασχοληθώ.

Το τι ειναι ο καθενας απο εμας εκτος σχολης, ειναι δικό του θεμα. Προσωπικά παντα αγωνιζομουν και παντα θα αγωνιζομαι για αυτα που πιστευω, και κανενας μικροψυχος πεμπτοετης τραμπουκος δεν θα μου το απαγορεύσει. Οσο ειμαι φοιτητης, οσο ανηκω στον συλλογο θα αγωνιζομαι για αυτους που εκπροσωπω. Αυτο δεν αλλαζει και δεν θα αλλαξει ποτε.

Φασισμος ομως δεν ειναι μονο μαυρος, των ναζιστών. Είναι και ο κοκκινος, εκεινων που θεωρησαν οτι η διοικητικη υπαλληλος που εκείνοι καλέσανε, δεν μπορούαε να τα βγαλει περα μονη της και έπρεπε να παρεμβουν με μπουνιές για να τη σώσουν. ολοι εσεις που ησασταν παρόντες, μάθατε ή παρακολουθήσατε τι έγινε, κρίνετε και αποφασίζετε με βάση τη λογική . Σε κάθε περίπτωση, η ΔΑΠ-ΝΔΦΚ την αλλη βδομάδα θα είναι και παλι εκει και κανενας, ο,τι και να κάνει, δεν θα μας εμποδισει να πουμε αυτο που θελουμε, οπως δεν το εκανε την τελευταια δεκαετία.

Τα λεμε next week.
Δε φοβάμαι τίποτα...

Δεν ελπίζω σε τίποτα....

ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ! :)
Άβαταρ μέλους
dead
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 20, 2013 5:21 pm
Real Name: Kollontai

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από dead »

Οι δαπίτες δεν μιλάνε με φασίστες μόνο τους βάζουνε στα βρωμοστέκια τους και τους πληρώνουν για να μαχαιρώνουν. Ζήτω ο αγωνιστής Διγαλάκης που κατατροπώνει τους εργαζόμενους.
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 26/11

Δημοσίευση από papagalakos II »

Κάτι που βρήκα τώρα και δεν ήξερα που να το postάρω. Εδώ μου φαίνεται καλά.

Πανεπιστήμιο Αιγαίου: Κινδυνεύει να χαθεί το εξάμηνο γιατί δεν υπάρχει διδακτικό προσωπικό

Επειδή πολύ συζήτηση γίνεται σχετικά με το ποιος θέλει το καλό του πανεπιστημίου, τι αποτέλεσμα έχουν αυτές οι πολιτικές, τι επιπτώσεις θα έχει η αδιαφορία, εξαιτίας ποιών κινδυνεύει να χαθεί εξεταστική κ.λπ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος papagalakos II την Τετ Νοέμ 27, 2013 5:10 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 26/11

Δημοσίευση από antony07 »

Αφαιρέθηκαν posts που δεν προήγαγαν ούτε την δική σας αξιοπρέπεια, ούτε και του forum. Παρακαλώ στο μέλλον αποφύγετε τα εξής:

- Συνεχές κείμενο με κεφαλαία και bold: Δεν είναι ανεκτός τρόπος γραφής, και αν χρησιμοποιείται, χρησιμοποιείται περιορισμένα για να δείξει ότι κάποιος φωνάζει (στην πρώτη περίπτωση) ή ότι θέλει κάποιος να τονίσει κάτι στο κείμενό του (στην δεύτερη). Το να χρησιμοποιούνται ταυτόχρονα και σε ολόκληρα post, σημαίνει ξεκατίνιασμα, και όχι απάντηση, και καλό θα ήταν να γίνεται επί του προσωπικού.

- Προσωπικούς χαρακτηρισμούς: Η συζήτηση επιτελείται ανταλλάσοντας και αντικρούοντας επιχειρήματα, ή ακόμα και (σε συζητήσεις που καταλήγουν έντονες, λόγω της πολιτικής φύσης τους) αποσυνθέτοντας ή και σαρκάζοντας τα επιχειρήματα του άλλου. Από αυτά μέχρι το "Είσαι $#$@%", υπάρχει μία εμφανής απόσταση, που πρέπει να αποτελεί κάποιου είδους όριο ευτελισμού της συζήτησης.

- Υβριστικές εκφράσεις: Είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι γνωρίζετε πολλές καινούριες fancy βρισιές, και κάποιοι μπορεί να κατάγεστε και από αξιόλογες περιοχές παραγωγής τέτοιων ιδιωμάτων, αλλά το κάτω φράγμα μιας πολιτισμένης συζήτησης δεν επιτρέπει την χρήση τους, μιας και ανάγουν την ίδια την συζήτηση σε "μπινελίκωμα". Μπορείτε κάλλιστα να τις εκφράσετε ελεύθερα στο γήπεδο/στέκι/πλατεία/πεζόδρομο/σπίτι, ή και στο κρεβάτι. Παρακαλώ όμως όχι εδώ*!




*Μπορείτε, αντ' αυτού, να συνεισφέρετε στον αμύθητο θησαυρό λέξεων του slang.gr με την καινοτόμα έκφρασή σας.
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
jakob
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 3:06 pm
Real Name: jakob
Gender: Male

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από jakob »

'Οταν τα καφενεία είναι ανοιχτά, μην κάνετε την σχολή καφενείο.
Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από Falgorn »

kseplimenos έγραψε:Στεγνή στοχοποίηση.
Άιμ γκόιν ιν ντράι.
kseplimenos έγραψε:ΑΡΔοσπιτο
Τί είναι τούτο μπρε;

C0n, επειδή μόνο ως πολιτικό ον έχει νόημα ν' ασχοληθεί κανείς μαζί σου, θα έχεις την αντίστοιχη αντιμετώπιση. Οι επιβεβαιωμένες θεάσεις σου στη σχολή είναι πέρυσι, τελευταίες μέρες ετοιμασιών της εκδρομής της ΔΑΠ στην Αράχωβα, μια-δυο μέρες πριν τις φοιτητικές εκλογές και τις δύο τελευταίες Δευτέρες. Ό,τι και να εκπροσωπείς και για όποιον και ν' αγωνίζεσαι, μόνο με τους φοιτητές και τη σχολή δεν έχει να κάνει.
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
ΣΝΚ
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 22, 2013 12:12 pm
Real Name: ΣΝΚ

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από ΣΝΚ »

Με συγχωρείτε για την παρέμβαση. Είμαστε κατά του φασιμού, του μαύρου, του κόκκινου αλλά και του γαλάζιου όπως και του αχρωμάτιστου.

Αυτό που έγινε στην τελευταία ΓΣ του συλλόγου μας ήταν κατάπτιστο και επιζήμιο για τη δημοκρατία. Επειδή είμαστε μικρή σχολή και γνωρίζουμε, το τελευταίο τέταρτο εμφανίστηκαν 70 άτομα για να στηρίξουν ένα πλαίσιο το οποίο δεν γνώριζαν τι έλεγε, αφού δε βρισκόντουσαν στον χώρο να το ακούσουν. Πόσο μάλλον χάσανε μια από τις λίγες ΓΣ στις οποίες έγινε συζήτηση και σημαντική μάλιστα. Ντράπηκα που βρισκόμουν στον χώρο αυτό, όπου κάποιοι εκμεταλεύθηκαν ξεδιάντροπα το δικαίωμα στην ψήφο για να περάσει έκαστος το ιδιωτικό του συμφέρον. Και αυτές οι πρακτικές είναι αυτές που οδηγούν στα αυγά και τις σφαλιάρες.

Πρέπει επιτέλους να μάθουμε πως η πολιτική είναι κάτι σοβαρό. Ο πολίτης γνωρίζει πως πρέπει να βάζει το σύνολο μπροστά και να μη ψηφίζει ιδιωτικά για αυτά που θέλει και αυτά που νομίζει. Γνωρίζει πως εαν το σύνολο πάει μπροστά, θα πάει και ο ίδιος. Εαν τραβά τον εαυτό του μπροστά και όχι το σύνολο, τότε το σύνολο θα τον καθυστερεί. Εαν προσπαθήσει να κόψει στο τέλους τους δεσμούς με το σύνολο, τότε θα πεθάνει.
Όλα αυτά από τους δημιουργούς της δημοκρατίας κάπου λίγο πριν τον 4αιώνα Π.Χ.
jimmy
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 12:06 pm
Real Name: Chuck

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από jimmy »

papagalakos II έγραψε:
jimmy έγραψε:
papagalakos II έγραψε:Έμαθα έπεσαν αυγά στη συνέλευση. Παράκληση, την επόμενη φορά να στοχεύουν προς την σωστή κατεύθυνση, προς την ΚΝΕ. Για την ακρίβεια και προς την ΚΝΕ.
για ποιό λόγο?

ρωτάω με απόλυτη ειλικρίνια.
Γενικά υπάρχουν τόσοι λόγοι που θα έπρεπε να τους πετάμε αυγά όποτε τους βλέπουμε αλλά δεν λέω γι αυτό.

Γιατί όταν κάποιος σε καταγγέλλει συστηματικά από "ύποπτο" και υποκινούμενο από "σκοτεινά κέντρα" μέχρι πράκτορα της CIA και του ιμπεριαλισμού την ώρα που ο ίδιος ξελασπώνει την δεξιά με διάφορους τρόπους τότε είναι για αυγά.

λυπάμαι αλλά αυτό δεν είναι απάντηση. τέτοιες τοποθετήσεις θεωρώ πως είναι σημάδι υποανάπτυκτου και απολίτιστου ανθρώπου. οπότε ελπίζω απλά να τρολλάρεις


Όσον αφορά το γεγονός, καλό είναι να συγκρατούμε τα νεύρα μας. οι ωριμότεροι να επεμβαίνουν ή καλύτερα να προλαμβάνουν.
καθαρούς ουρανούς και καθαρές συνειδήσεις
Jheremias
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:06 am
Real Name: Ένας περίεργος τύπος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: GVA
Επικοινωνία:

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από Jheremias »

Διαβάζω, διαβάζω σιωπηλά από το "βολεμένο γραφειάκι μου και τον μισθάκο μου" αλλά με έπνιξε, δεν αντέχω άλλο, και είπα να γράψω.

Διαβάζω όλες τις απόψεις, και βλέπω, πως από τότε που αποφοίτησα από τη ΣΕΜΦΕ (πάει αρκετός καιρός!) τίποτα δεν έχει αλλάξει.

Γράφει ένας συνάδελφος:
Εν τέλει ποιος είναι το "καλό παιδί"; Εκείνος ο σιδερωμένος (και γλοιώδης) που θέλει να παρακολουθήσει το μάθημα του μην απασχολώντας τον τι συμβαίνει γύρω του ή εκείνος που πρώτη προτεραιότητα βάζει την ίδια τη ζωή;
Σωστά, πολύ ωραία ερώτηση. Όμως "mal posé", που λένε και οι γάλλοι....

Πολεμήσαμε; Υποστηρίξαμε; Πήγαμε στο Σ.τ.Ε για την γραμματεία μας και τον τεχνικό του μηχανουργείου ; Εμείς, οι πρυτάνεις, οι καθηγητές; Φωνάξαμε, διαμαρτυρηθήκαμε, κάναμε περιφρουρήσεις;;;;;

Ναι.

Χάσαμε όμως. "Μάκη, χάσαμε". Το γλέντι σχόλασε. Λυπάμαι βαθιά για την κυρία της γραμματείας που θα απολυθεί. Είναι η ξαδέρφη μου, είναι η κουνιάδα μου, είναι η θεία μου που πέρασε δύσκολα στη ζωή της, και τώρα είναι 50 και έχει 2 παιδιά. Είναι ο ξαδερφός μου που δεν τράβαγε πολύ με το σχολείο. Είναι ο γείτονας που είναι καλό παιδί, αλλά "δεν του κόβει", είχε βρει μια θεσούλα, και τώρα του την παίρνουν και αυτή. Και δεν αρκεί που "λυπήθηκα". Πάλεψα για αυτήν. Έκλεισα τη σχολή, πήγα στην πορεία, στενοχωρήθηκα, φώναξα, έβρισα.

Τελείωσε το πανηγύρι, "μνημονιακή υποχρέωση" είπε το Σ.τ.Ε. Καληνύχτα. C' est fini, fini. Λυπάμαι, μα τελείωσε.

Και ρωτώ τώρα :

Τι μου φταίει εμένα η Ευαγγελία από τη Χίο, η Κατερίνα από την Κρήτη, ο Κώστας από την Ξάνθη που φέτος δεν πήγε στη σχολή του; Λυπάμαι και για αυτούς. Λυπάμαι και για τον απόφοιτο που θέλει να έρθει για μεταπτυχιακό στην Ecole Polytechnique Federale de Lausanne ή στο CERN. Κρίμα, δεν θα επιλεγεί γιατί δεν έχει ακόμα τελειώσει, ή γιατί χρωστάει μαθήματα. "Μα, Παλεύει για τη γραμματεία του που την απολύουν και συμπαραστέκεται", είπα στο αφεντικό μου για να τον υποστηρίξω. Απάντηση: "Λυπάμαι πολύ, βρες άλλον .-". Σε λιγότερο από 2 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα, το ζήτημα είχε κλείσει.

Η Δημοκρατία, συνάδελφοι, είναι μια λέξη που χρειάζεται προσοχή. Όσο δικαίωμα έχουν οι υπάλληλοι να μη χάσουν τη δουλειά τους, τόσο δικαίωμα έχουν και κάποιοι άλλοι να κάνουν κουμάντο στη ζωή τους. Και όσο εγκληματική είναι η αδιαφορία για το τι συμβαίνει γύρω μας, τόσο εγκληματική παραμένει η ισοπέδωση των πάντων. Κανείς δεν έχει δικαίωμα να κρατάει τη ΣΕΜΦΕ κλειστή, και να στερεί από τους φοιτητές το βασικό τους δικαίωμα στη γνώση και τη ζωή τους. Οι καιροί δεν αλλάζουν μόνο με φωτιά και τσεκούρι. Αλλάζουν και με μέθοδο, με σύστημα και οργάνωση. Και αυτό είναι το μόνο που μένει και εκτιμάται. Και αν τον πήχη δεν τον θέσουμε εμείς για τον εαυτό μας, θα τον θέσει κάποιος άλλος :

"Ναι ε; Παλεύει για τον συνάνθρωπο του στη γραμματεία του και για να κλείσουν τα γραφεία της χρυσής αυγής (δολοφόνοι) στην Αθήνα; Ενδιαφέρον....καλή επιτυχία του....Πάρε άλλο φοιτητή τώρα, γιατί δεν έχουμε καιρό για χάσιμο".

Καλή συνέχεια στον αγώνα σας, και καλή επιτυχία στη ζωή σας

Ένας ξενιτεμένος απόφοιτος ΣΕΜΦΕ,
Νίκος
Η αχαριστία είναι το χειρότερο πράγμα. Μέμνησο τον νόμο της Μάνης....
ΣΝΚ
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 22, 2013 12:12 pm
Real Name: ΣΝΚ

Re: Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ Τρίτη 19/11

Δημοσίευση από ΣΝΚ »

Λυπάμαι φίλε μου Νίκο αλλά δεν έχεις καταλάβει τι συμβαίνει μάλλον γιατί είσαι εξωτερικό. Αντιπαρέρχομαι τον ορισμό της δημοκρατίας σου γιατί τον έγραψα παραπάνω και αυτό που περιγράφεις είναι ο ορισμός της οχλαγωγίας, όταν δηλαδη κυβερνά το ιδιωτικό συμφέρον.

Να ενημερώσω πως όχι μόνο δε χάθηκε ο αγώνας, αλλά το ότι μπήκαμε άτομα σαν και εμένα μέσα είναι δείγμα πως ο αγώνας είναι στο υψηλότερο στάδιο. Το ότι μπήκαν το Βιολογικό, το Μαθηματικό, η Φιλοσοφική και τόσες άλλες σχολές και ιδρύματα δείχνει πως είναι ζωντανός και δυναμικός.

Να διαλύσουμε και την άλλη φήμη. Όλο αυτό δε γίνεται για τη θέση των διοικητικών. Γίνεται κυρίως για να μη μείνουν τα ΑΕΙ μισά από τις απολύσεις διοικητικών (τώρα) και ΔΕΠ (τον Μάρτη) και τις συγχωνεύσεις σχολών όπως και η δική μας. Και ξαναλέω πάλι και θα το ξαναλέω πως δεν είκάζουμε το τι θα γίνει, έχουμε ως παράδειγμα το π ΑΙΓΑΙΟΥ. ούτε καταλήψεις κάνανε ούτε απεργίες. Δεχθήκαν τις απολύσεις και τώρα χάσαν το εξάμηνο απο αδυναμία λειτουργίας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικά Θέματα”