Προτάσεις για moderation

Σχόλια, προτάσεις και ατελείωτο καντήλing στους φίλτατους Διαχειριστές.

Συντονιστές: AlexandraDC, markelos, constant

Άβαταρ μέλους
Gus
Δημοσιεύσεις: 765
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 25, 2008 5:49 pm
Real Name: Πολλες ερωτησεις
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Προτάσεις για moderation

Δημοσίευση από Gus »

Katsarola έγραψε: μοντερατωρ.
μοδερατορ
sidet buyuleyijidir sidet umutur
umut suz ve sesiz bir
sesiz bir dunada
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Προτάσεις για moderation

Δημοσίευση από Hengeo »

Katsarola έγραψε:Η μοναδικη αλλαγη που πρεπει να γινει, ειναι να γινω μοντερατωρ.
Ναι ναι, ο διαγαλαξιακός μοδεράτορ!
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
m3Lt3D
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 17, 2008 2:38 pm
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Προτάσεις για moderation

Δημοσίευση από m3Lt3D »

Η προταση που κανω για βελτιωση του modeteration ειναι να φυγει η msl απο admin ή εστω να σταματησει τις ηλιθιες παρεμβασεις της στα πολιτικα topics.
"Σκατά στους φασίστες" - όχι Μπρεχτ
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Προτάσεις για moderation

Δημοσίευση από papagalakos II »

Συμφωνώ και επαυξάνω. Ήδη έχω πληρώσει μια φορά το αλλοπρόσαλλο moderating της msl. Δεν νομίζω ότι μπορούμε να τις απαγορεύσουμε να γράφει στην πολιτική αλλά σίγουρα θα ήταν μια καλή ιδέα.
Γιατί να μην ψηφίσουμε moderators;
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Προτάσεις για moderation

Δημοσίευση από LocknLoad »

papagalakos II έγραψε:Γιατί να μην ψηφίσουμε moderators;
Παιδακια... Εδω εχουμε δικτατορια...

Τους moderators θα τους διορισω εγω.
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
do urden
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: Παρ Ιουν 25, 2010 2:45 am
Real Name: alex
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Προτάσεις για moderation

Δημοσίευση από do urden »

οχι ρε αφηστε την.. εγω γελαω :twisted:
i was told that i could fly when least expected..cloud connected
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Προτάσεις για moderation

Δημοσίευση από Hengeo »

Ρε σεις, δεν φέρονται έτσι στις κοπέλες, ακούστε και τον γερο-απόφοιτο λίγο! Βέβαια η συγκεκριμένη παίζει και λίγο με τη φωτιά..
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Manthos
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 7:08 pm
Real Name: Manthos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Προτάσεις για moderation

Δημοσίευση από Manthos »

m3Lt3D έγραψε:τις ηλιθιες παρεμβασεις της στα πολιτικα topics.
papagalakos II έγραψε:το αλλοπρόσαλλο moderating της msl.
do urden έγραψε:οχι ρε αφηστε την.. εγω γελαω :twisted:
She is not an idiot, she just has a thing for bullshit.
Άβαταρ μέλους
Chris
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 2:02 pm
Real Name: Χρήστος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Προτάσεις για moderation

Δημοσίευση από Chris »

Δίνω το username και password στην 80χρονη γιαγιά μου, και την αφήνω να κάνει αυτή μοντερέισιον.

(παίζει να μην έχει διαφορά)
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για moderation

Δημοσίευση από msl »

@papagalakos: Ας μη μιλήσουμε για αλλοπρόσαλλα, γιατί μάλλον ξέχασες τι απέγινε ο πρώτος χρήστης που δημιούργησες ..

@m3Lt3D: Με συγκινεί η εκτενής επιχειρηματολογία σου ..

Αυτό βέβαια που απολαμβάνω πιο πολύ είναι πως έχετε γνώμη μόνο για το πως θα περνούσατε καλύτερα σε ένα Site στο οποίο δεν έχετε συνεισφέρει ποτέ με τον παραμικρό τρόπο (σοβαρές προτάσεις βελτίωσης, υλικό, δωρεές), πλην του να κάνετε posts!! Συνεχίστε όμως!! Μπορεί να βγει και κάτι χρήσιμο, δεν το αποκλείω ακόμα.
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
kostas213
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:03 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Τοποθεσία: Zürich

Re: Προτάσεις για moderation

Δημοσίευση από kostas213 »

Πάντως, αν όντως έχετε τόσο φοβερό πρόβλημα με το moderation, αναρωτηθείτε τι θα κάνατε εσείς αν ήσασταν moderator και παρατηρούσατε ότι σε κάθε topic με συγκεκριμένη θεματολογία, ήταν συγκεκριμένα άτομα τα οποία πετούσαν επίτηδες λάδι στη φωτιά για να παρεκτραπεί η συζήτηση. Και μη μου πείτε, ότι θα αφήνατε να γίνει η συζήτηση ένα μαύρο χάλι, και ότι θα αφήνατε τα offtopic να σέρνονται. Θυμάμαι πολλά topic, στα οποία έχει χρειαστεί να διώξω πάνω από 5 post σερί τα οποία ήταν ξεκάθαρα offtopic, και τα οποία δεν περιείχαν ούτε μία άποψη πάνω στο θέμα.

Όταν αρχίζουν οι χρήστες και αντί να συζητούν, κράζονται μεταξύ τους χωρίς να λένε κάτι συγκεκριμένο, δεν το λες ότι οφελεί την συζήτηση. Και μετά το topic γίνεται πρακτικά flame που όλοι κάνουν quote τους πάντες, και προσπαθούν να πείσουν ντε και καλά ότι έχουν δίκιο, επιτιθέμενοι στους άλλους. Αυτό δεν είναι συζήτηση, είναι ξεκατίνιασμα.

Είμαι σίγουρος ότι αν τα 7 συνεχόμενα post που είχαν γίνει καβγάς στο topic της Γ.Σ. ήταν ακόμα εκεί, τα νορμάλ post απλά θα χάνονταν μέσα στον ορυμαγδό των επιθέσεων (γιατί θα υπήρχε συνέχεια), πράγμα που έχει γίνει πολλές φορές παλιά. Και το καλύτερο είναι ότι δε βλέπω συγκεκριμένα παράπονα. Κράζετε την msl, η οποία εν τω μεταξύ δεν πέταξε ούτε ένα post! Αν παραπονιόσασταν για τα post, θα ήταν πλήρως κατανοητό, αλλά εδώ δεν το βλέπω. Φράσεις του τύπου "ο moderator Χ δεν κάνει σωστό moderation" δεν προσφέρουν τίποτα. Απαντήστε στην ερώτηση "γιατί ο moderator Χ δεν κάνει καλό moderation" έτσι ώστε να έχουμε ένα feedback αν όντως υπάρχει πρόβλημα.

Αν πιστεύετε ότι κόβονται απόψεις ή χρήσιμα post ευχαρίστως να ακούσω παράπονα και να υπάρξει διόρθωση. Αλλά το να υπάρχει πρόβλημα επειδή κόβονται προσωπικές επιθέσεις, είναι ακατανόητο. Αν στο μέλλον θεωρήσετε ότι κόπηκε κάποιο συγκεκριμένο post το οποίο ήταν νορμάλ και ότι δε θα έπρεπε να κοπεί, στείλτε μου PM. Αν επίσης πιστεύετε ότι τα post που κόπηκαν από το τελευταίο topic ήταν χρήσιμο, στείλτε μου PM, και θα σας κάνω μία προώθηση του τι κόπηκε.

Από την άλλη, στα αιτήματα που βλέπω εδώ να μην υπάρχουν post από άτομα που προβάλλουν λάθος απόψεις ή είναι "ανιστόρητα", δε μπορώ να βοηθήσω. Πρώτον, το ποια άποψη είναι σωστή ή λάθος, δε μπορώ να το κρίνω ούτε εγώ ούτε κανένας moderator. Δεύτερον, αν κάποιος γράφει όντως ανακρίβειες, δεν είναι κάτι το οποίο εμποδίζει τη συζήτηση, μάλιστα κάποιος μπορεί να μάθει από αυτό. Εκτός φυσικά οταν το κάνει κάποιος επίτηδες για δυναμιτίσει την συζήτηση. Προσωπικά αρνούμαι να λογοκρίνω απόψεις, τα μόνα post που θεωρώ ότι πρέπει να κόβονται είναι αυτά που είναι τελείως offtopic, κράξιμο ή επίθεση. Το μόνο που θέλω είναι οι συζητήσεις να κυλούν ομαλά και να υπάρχει πραγματική ανταλλαγή απόψεων.
There's no place like ::1
Άβαταρ μέλους
Libo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Τετ Σεπ 24, 2008 4:48 pm
Real Name: HATE
Facebook ID: 666

Re: Προτάσεις για moderation

Δημοσίευση από Libo »

Εικόνα
I Have No Mouth, and I Must Scream...

Φονιάδες των λαών, Νοικοκυραίοι.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: Προτάσεις για moderation

Δημοσίευση από Katsarola »

msl έγραψε:Αυτό βέβαια που απολαμβάνω πιο πολύ είναι πως έχετε γνώμη μόνο για το πως θα περνούσατε καλύτερα σε ένα Site στο οποίο δεν έχετε συνεισφέρει ποτέ με τον παραμικρό τρόπο (σοβαρές προτάσεις βελτίωσης, υλικό, δωρεές), πλην του να κάνετε posts!! Συνεχίστε όμως!! Μπορεί να βγει και κάτι χρήσιμο, δεν το αποκλείω ακόμα.
Οποιος δεν εχει συνεισφερει χρηματικα ή τεχνικά δεν εχει δικαιωμα να εχει γνωμη για το σαητ/φορουμ και πως να βελτιωθει; Επισης, τι σημαινει "πλην του να κανετε ποστσ!!!!111one11!!!!!; ΦΟΡΟΥΜ ειναι.
Αχ καλέ, μπριζολάκια.
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Προτάσεις για moderation

Δημοσίευση από LocknLoad »

katsarola εισαι ο καρκινος που σκοτωνει το /forum/
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Προτάσεις για moderation

Δημοσίευση από msl »

Για αρχή, μη ξεχνάμε το κομμάτι του portal. Το υλικό το ανεβάζουν οι χρήστες για να έχουν τη δυνατότητα οι υπόλοιποι να το χρησιμοποιούν. Το να συνεισφέρει ο καθένας με οποιονδήποτε τρόπο στο Site είναι προαιρετικό. Όλοι μπορούν να εκφέρουν γνώμη για την βελτίωση του. Αυτό που έχω παρατηρήσει πολλές φορές που άνοιξαν αντίστοιχα θέματα για βελτιώσεις πάνω στο Site, ελάχιστες αφορούσαν τεχνικά θέματα. Τα πιο πολλά ήταν προτάσεις για moderators, moderation, να καταργήσουμε ή να προωθήσουμε κατηγορίες κλπ. Θεμιτά όλα στο να τα ακούς, αρκεί και ο άλλος να σου πει λίγο το "γιατί" το προτείνει. Σε τι θα βοηθήσει; Πως ακριβώς σκέφτεται το αποτέλεσμα; Κάτι που να μην είναι ένα ξερό "εγώ λέω αυτό γιατί έτσι θέλω". Δε βοηθάει σε κάτι. Και όταν υπάρχουν τόσα άτομα που ασχολούνται καθημερινά με το να γράφουν posts στο forum, προφανώς και θέλουμε προτάσεις. Είναι αναμενόμενο να υπάρχουν ιδέες. Ή αν θέλει και κάποιος να βοηθήσει και ακόμα παραπάνω, είναι ευπρόσδεκτος!
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Απάντηση

Επιστροφή στο “Forum & Portal”