Εφαρμογη μεθοδου-Ερωτηση

Βρήκες ή ψάχνεις κάτι ενδιαφέρον για τους τομείς των Μαθηματικών, της Φυσικής ή της Πληροφορικής; Για πέρνα να τα πούμε...

Συντονιστές: kostas213, markelos, Tulis

Απάντηση
dimmath
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2012 1:27 pm
Real Name: Dimi
Facebook ID: 0

Εφαρμογη μεθοδου-Ερωτηση

Δημοσίευση από dimmath »

Γεια σας...!Εχω μια απορια:Μπορω να εφαρμοσω τη μεθοδο Jacobi σε εναν πινακα,του οποιου η οριζουσα ισουται με μηδεν?
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Εφαρμογη μεθοδου-Ερωτηση

Δημοσίευση από LocknLoad »

Στο λινκ λεει ποτε συγκλινει η μεθοδος

http://en.wikipedia.org/wiki/Jacobi_method#Convergence
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
dimmath
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2012 1:27 pm
Real Name: Dimi
Facebook ID: 0

Re: Εφαρμογη μεθοδου-Ερωτηση

Δημοσίευση από dimmath »

Για να ελεξγω ομως αν συγκλινει δεν θα πρεπει να εφαρμοσω τη μεθοδο?Η βασικη μου απορια ειναι αν μπορω να την εφαρμοσω,παρ'ολο που η οριζουσα του πινακα ειναι μηδεν.
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Εφαρμογη μεθοδου-Ερωτηση

Δημοσίευση από LocknLoad »

Πρωτα ελεγχουμε αν συγκλινει η μεθοδος και μετα την εφαρμoζουμε. Δεν ξερω να σου πω για την οριζουσα. Κοιταξα και στο βιβλιο που σου'χα αναφερει και δεν λεει τπτ για την οριζουσα οταν λεει για την μεθοδο jacobi. Νομιζω οτι δεν μας νοιαζει

Λεει ομως οτι αν η μεθοδος jacobi συγκλινει, τοτε συγκλινει και η Gauss-Seidel και στην 2η για να συγκλινουν οι διαδοχικες υποκαταστασεις πρεπει ο πινακας Α να ειναι συμμετρικος και θετικα ορισμενος. Αλλα αυτη ειναι ικανη συνθηκη και οχι αναγκαια
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
dimmath
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2012 1:27 pm
Real Name: Dimi
Facebook ID: 0

Re: Εφαρμογη μεθοδου-Ερωτηση

Δημοσίευση από dimmath »

LocknLoad έγραψε:Πρωτα ελεγχουμε αν συγκλινει η μεθοδος και μετα την εφαρμoζουμε. Δεν ξερω να σου πω για την οριζουσα. Κοιταξα και στο βιβλιο που σου'χα αναφερει και δεν λεει τπτ για την οριζουσα οταν λεει για την μεθοδο jacobi. Νομιζω οτι δεν μας νοιαζει

Λεει ομως οτι αν η μεθοδος jacobi συγκλινει, τοτε συγκλινει και η Gauss-Seidel και στην 2η για να συγκλινουν οι διαδοχικες υποκαταστασεις πρεπει ο πινακας Α να ειναι συμμετρικος και θετικα ορισμενος. Αλλα αυτη ειναι ικανη συνθηκη και οχι αναγκαια
Δηλαδη,δεν μπορουμε να εφαρμοσουσε αυτες τις δυο μεθοδους σε πινακες Hilbert,επειδη δεν συγκλινει καμια απο αυτες με αυτον τον πινακα?
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Εφαρμογη μεθοδου-Ερωτηση

Δημοσίευση από LocknLoad »

Δεν ξερω τι γινεται με τους πινακες Hilbert (δεν το'χα ψαξει ποτε) αλλα παρε τον κωδικα που εχω φτιαξει σε fortran για καποιες μεθοδους και δοκιμασε
Συνημμένα
matrix_solve.zip
(2.9 KiB) Μεταφορτώθηκε 131 φορές
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
dimmath
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2012 1:27 pm
Real Name: Dimi
Facebook ID: 0

Re: Εφαρμογη μεθοδου-Ερωτηση

Δημοσίευση από dimmath »

LocknLoad έγραψε:Δεν ξερω τι γινεται με τους πινακες Hilbert (δεν το'χα ψαξει ποτε) αλλα παρε τον κωδικα που εχω φτιαξει σε fortran για καποιες μεθοδους και δοκιμασε
Δεν εχω ασχοληθει με την Fortran και δεν εχω καποιο προγραμμα,με το οποιο θα μπορουσα να τρεξω τον κωδικα.Μπορεις να μου πεις τι βγαζει το προγραμμα για τον πινακα διαστασης 500x500,για ενα συγκεκριμενο ε,π.χ. ε=0.0001?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζητήματα Μαθηματικών - Φυσικής - Πληροφορικής”