Λογοτεχνία - Ποίηση

Πέρα από τα βιβλία της σχολής (Φυσική, Ανάλυση, Madame Figaro, Cosmopolitan, PlayStation κλπ) υπάρχουν και λογοτεχνικά βιβλία! Ναι ρε, αλήθεια είναι!

Συντονιστής: meleneemil

Άβαταρ μέλους
vampinthe
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2008 9:31 pm
Real Name: hypnos
Gender: Male

Re: Λογοτεχνία - Ποίηση

Δημοσίευση από vampinthe »

...και σε καμμία περιπτωση δεν κατανοώ το υφος και το σκεπτικό του antony07. Που θα καταντήσουμε? να βαθμολογούμε και να ταξινομούμε καλλιτεχνικά έργα σύμφωνα με τη λογοτεχνική τους αξία και τη χρησιμότητά τους?
Be gone Dr J Evans Prichards PhD !!!
Ποιος θα έρθει να μου πει ότι ένας καρβέλλας είναι υποδεέστερος και το τραγούδι του έχει μικρότερη λογοτεχνική αξία από ένα ποίημα του Μπωντλαίρ για παράδειγμα?
Ξερετε τι έγραφε ο Μπωντλαίρ? Ποιηματάκια για το Διάολο, για μεθυσμένες γκόμενες που μαστούρωναν και έχωναν παλούκια μέσα τους...
ή μήπως θα έρθετε να μου πείτε ότι ο μπωντλαίρ δεν ένιωσε την ομορφιά και τη ζωή, ότι δεν έκλαψε μπροστά σε έναν πίνκα ή στο άκουσμα μιας μελωδίας?
Μπωντλαίρ, Ρεμπώ, Βερλαίν...πορνοδιαστροφικοί βρωμο-μεθυστακες...
Μεγαλιώδεις !
και για να μην είμαι offtopic επισυνάπτω το παρακάτω

La Destruction


Sans cesse à mes côtés s'agite le Démon;
II nage autour de moi comme un air impalpable;
Je l'avale et le sens qui brûle mon poumon
Et l'emplit d'un désir éternel et coupable.


Parfois il prend, sachant mon grand amour de l'Art,
La forme de la plus séduisante des femmes,
Et, sous de spécieux prétextes de cafard,
Accoutume ma lèvre à des philtres infâmes.


II me conduit ainsi, loin du regard de Dieu,
Haletant et brisé de fatigue, au milieu
Des plaines de l'Ennui, profondes et désertes,


Et jette dans mes yeux pleins de confusion
Des vêtements souillés, des blessures ouvertes,
Et l'appareil sanglant de la Destruction!


— Charles Baudelaire


Destruction


The Demon is always moving about at my side;
He floats about me like an impalpable air;
I swallow him, I feel him burn my lungs
And fill them with an eternal, sinful desire.


Sometimes, knowing my deep love for Art, he assumes
The form of a most seductive woman,
And, with pretexts specious and hypocritical,
Accustoms my lips to infamous philtres.


He leads me thus, far from the sight of God,
Panting and broken with fatigue, into the midst
Of the plains of Ennui, endless and deserted,


And thrusts before my eyes full of bewilderment,
Dirty filthy garments and open, gaping wounds,
And all the bloody instruments of Destruction!


— William Aggeler, The Flowers of Evil (Fresno, CA: Academy Library Guild, 1954)

αλλά και κάτι ακόμα

W.A.S.P. - Animal (Fuck Like A Beast)

I got pictures of naked ladies
Lying on their beds
I whiff that smell and sweet convulsion
Starts a-Swelling inside my head
I'm making artificial lovers for free
I start to howl I'm in heat
I moan and growl and the hunt drives me crazy
I fuck like a Beast

I come round, round i come feel your love
Tie you down, down i come steal your love
I come round, round i come feel your love
Tie you down, down i come steal your love

I'm on the prowl and i watch you closely
I lie waiting for you
I'm the wolf with the sheepsskins clothing
I lick my chops and your tasting good
I do whatever i want to, to ya
I'll nail your ass to the sheets
A pelvic thrust and the sweat starts to sting ya
I fuck like a beast

I come round, round i come feel your love
Tie you down, down i come steal your love
I come round, round i come feel your love
Tie you down, down i come steal your love

Come ride, savage seduction
Ride, ride, ride
n0tH1ng to proove.. just a heLLisH RocK N' RoLL fReaK :.::
Άβαταρ μέλους
obelix
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 3:02 pm

Re: Λογοτεχνία - Ποίηση

Δημοσίευση από obelix »

vampinthe έγραψε:Ακόμα όμως δε μου εξηγήσατε γιατί ασχολούμαστε με την Τέχνη...
Και γιατί σας εξοργίζει τόσο πολύ η σκέψη ότι λίγο κρέας ανάμεσα στα σκέλια μας κατευθύνει κάθε πτυχή της ζωής μας-πόσο μάλλον μια τόσο μεγάλη πτυχή όπως είναι η Τέχνη, που πέσατε πάνω μου με μένος 100 πεινασμένων λύκων? Να μου πεις...όταν τα έλεγε και ο Φρόυντ...είχε και αυτός ορκισμένους πολεμίους...και αυτή τη στιγμή δεν θέλω σε καμία περίπτωση να με συγκρίνω με την αυτού μεγαλιότητα...απλά να σας παραθέσω ότι...
Όταν ο άνθρωπος δεν έχει κάποια ορμή να εξιδανικέυσει... Κάνει απολύτως τίποτα σε (φαινομενικά) αλτρουιστικό επίπεδο. Αλλά και όταν μεταβαίνει τελικά σε αλτρουιστικές ενέργειες...δεν αποσκοπεί (άμμεσα αλλά συνήθως έμμεσα) παρά να ικανοποιήσει τις σεξουαλικές του ορμές ! Να γαμήσει ! Να το μουσκέψει αδέρφια !
Βάλτε τα με τον Φρόυντ τώρα μ@λ@κες !
kαλα με αυτά που γίνονται τον τελευταίο καιρό σίγουρα η τεχνη/πολιτισμός και το σεχ είναι ένα και το αυτό...
αλλά να σου πώ ότι

1.δεν έπεσα να σε φάω
2.ο φρόυντ ήταν γαμώ τα παιδιά, έπινε τις κόκες του,είπε 2-3 καλά,ο φρόυντ ξεπεράστηκε...ξεκόλα με το μ@λ@κ@ το φρόυντ...
3.όποτε γράφω ένα τραγούδι δε μου σηκώνεται...σχεδόν ποτέ...δεν θέλω να το μουσκέψω...ίσως γιαυτό να μην είμαι ο τζιμι χέντριξ απο την άλλη...αν γίνω ποτέ τζίμι,και μια γκρούπι μου πεί "πάμε να το κάνουμε",δεν θα της πω όχι κοπελια εγώ είμαι καλλιτέχνης,αλλά θα κοιτάξω να περάσουμε καλά
4.όταν κάνεις σεξ,το κάνεις για να τελειώσεις,να φτάσεις στην κορύφωση,να το μουσκέψεις :lol:
όταν φτιάχνεις ένα ποίημα πάλι κάπου προσδοκάς να φτάσεις όταν τελειώσεις...δεν έμαθα ποτέ για κάποιον που σκεφτόταν γεννητικά όργανα ή κώλους προκειμένου να τελειώσει ή να τελειοποιήσει κάτι...αντίθετα η θλίψη μιας ανάμνησης μπορεί να σε οδηγήσει στη δημιουργία...
5."λίγο κρέας ανάμεσα στα σκέλια μας κατευθύνει κάθε πτυχή της ζωής μας" ...αρκετά λυρικό-χωρίς πλάκα-...
6.Για κάθε έναν που χρησιμοποιεί την τέχνη για να το μουσκέψει υπάρχει κάποιος άλλος που θέλει να το μουσκέψει επειδή αυτό(η τέχνη) είναι το κουμπί του...σίγουρα εσύ δεν θα το μουσκέψεις μ'αυτούς τους 2 γιατί χρησιμοποιείς τις αλήθειες σου ωμά...και δεν θα τους αλλάξεις γνώμη τόσο εύκολα...


καλύτερα να τα μεταφέρουμε σε ένα θέμα "Γαμώ τα υπουργεία(πολιτισμού)"
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Re: Λογοτεχνία - Ποίηση

Δημοσίευση από drcypher »

vampinthe έγραψε:Ακόμα όμως δε μου εξηγήσατε γιατί ασχολούμαστε με την Τέχνη...
Καλά εμείς, έτσι "τη βρίσκουμε". Εσύ τι ζόρι τραβάς; Καταλαβαίνεις ποιος είναι ο παρείσακτος της Ιστορίας; Σε συνέχεια, πάντως, της αρχικής σου τοποθέτησης, νομίζω έκανες πλήρως κατανοητή και διάφανη την επιχειρηματολογία σου, η οποία λίγο πολύ συμπυκνώνεται στην ταύτιση που νιώθεις με το πουλάκι σου. Συνεπώς δεν μου κάνει εντύπωση που στην προσπάθειά σου να μιλήσεις, κατουράς. Πρόσεχε, μόνο, με τι άλλο θα ταυτιστείς στο μέλλον... μη μας την χέσεις τελείως τη συζήτηση :P


ps: Σκηνοθέτη, αν θες κόψε με
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: Λογοτεχνία - Ποίηση

Δημοσίευση από antony07 »

Έχω βαρεθεί να απαντάω σε εξοργισμένες μεγαλοφυίες (τύπου Τσόλκα :) ), αλλά αφού αναφέρθηκες σε μένα, δεν μπορώ να σε αφήσω έτσι, παρότι ο drcypher ήταν πλήρης:
vampinthe έγραψε:...και σε καμμία περιπτωση δεν κατανοώ το υφος και το σκεπτικό του antony07. Που θα καταντήσουμε? να βαθμολογούμε και να ταξινομούμε καλλιτεχνικά έργα σύμφωνα με τη λογοτεχνική τους αξία και τη χρησιμότητά τους?
Σε καμιά περίπτωση δεν έγινε κάτι τέτοιο. Αντιθέτως, αυτά συνιστούν προτάσεις (προς μελέτη) έργων ομολογουμένως σημαντικών. Ο καθένας την γνώση την βρίσκει μόνος του. Από καθοδηγητές είμαστε full, δεν χρειαζόμαστε άλλους.
[/quote]
vampinthe έγραψε: Ποιος θα έρθει να μου πει ότι ένας καρβέλλας είναι υποδεέστερος και το τραγούδι του έχει μικρότερη λογοτεχνική αξία από ένα ποίημα του Μπωντλαίρ για παράδειγμα?
Ξερετε τι έγραφε ο Μπωντλαίρ? Ποιηματάκια για το Διάολο, για μεθυσμένες γκόμενες που μαστούρωναν και έχωναν παλούκια μέσα τους...
ή μήπως θα έρθετε να μου πείτε ότι ο μπωντλαίρ δεν ένιωσε την ομορφιά και τη ζωή, ότι δεν έκλαψε μπροστά σε έναν πίνκα ή στο άκουσμα μιας μελωδίας?
Μπωντλαίρ, Ρεμπώ, Βερλαίν...πορνοδιαστροφικοί βρωμο-μεθυστακες...
Μεγαλιώδεις !
Το ότι δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά ανάμεση στον Μπωντλαίρ και τον Καρβέλα (αφού λένε τα ίδια :) ), μόνο την ακαλλιέργητη και ελλειπή αισθητική σου εκθέτει. Δεν είναι δικό μου πρόβλημα αυτό, όμως. Αφού έτσι νομίζεις...δεν είσαι ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος που συναντώ με τις ίδιες απόψεις. Είναι σαν να παίζει Μπαχ ο Γκλεν Γκούλντ και ένας δωδεκάχρονος μαθητής πιάνου, και εσύ να είσαι δίπλα και να λες: "Μα που είναι η διαφορά; Τις ίδιες νότες παίζουν...! Δωδεκάχρονο κι ο Γκουλντ!"
vampinthe έγραψε: Και γιατί σας εξοργίζει τόσο πολύ η σκέψη ότι λίγο κρέας ανάμεσα στα σκέλια μας κατευθύνει κάθε πτυχή της ζωής μας-πόσο μάλλον μια τόσο μεγάλη πτυχή όπως είναι η Τέχνη
Μου αρέσει που προτυποποιείς τις εμμονές σου, και τις θεμελιώνεις "φροϋδικά". Δεν είπε ο Φρόυντ ότι κάθε πράξη και έκφραση της ζωής μας ανάγεται στο τσουτσούνι μας. Αυτό το λες εσύ, γιατί μάλλον αυτό συμβαίνει σε σένα. Εμείς τι φταίμε;
vampinthe έγραψε: Όταν ο άνθρωπος δεν έχει κάποια ορμή να εξιδανικέυσει... Κάνει απολύτως τίποτα σε (φαινομενικά) αλτρουιστικό επίπεδο. Αλλά και όταν μεταβαίνει τελικά σε αλτρουιστικές ενέργειες...δεν αποσκοπεί (άμμεσα αλλά συνήθως έμμεσα) παρά να ικανοποιήσει τις σεξουαλικές του ορμές !
Δηλαδή ο άνθρωπος δεν επικοινωνεί με άλλους, μόνο παρά για να γ****σει? :) :) Δηλαδή, η Τέχνη και η Επιστήμη δημιουργήθηκαν για να βγάλουμε γκόμενες? Πολύ έξυπνη σκέψη!
Δηλαδή, όοοολο το πνεύμα αποτελεί συγκαλλημένη σεξουαλική επιθυμία...ένα πιο αντελλεκτουέλ καμάκι, εεεε? Καλό θα ήταν τις πανέμορφες σκέψεις σου να τις παιδέψεις λίγο ακόμα, και να τις επεξεργαστείς και λίγο κριτικά: πχ "Γιατί όοολα όσο σκέφτομαι ανάγονται στο ***μήσι? Μήπως μου λείπει κάτι" κλπ...

Οπότε επεκτείνουμε και το προηγούμενο παράδειγμα:

Είναι σαν να παίζει Μπαχ ο Γκλεν Γκούλντ και ένας δωδεκάχρονος μαθητής πιάνου, και εσύ να είσαι δίπλα και να λες: "Μα που είναι η διαφορά; Τις ίδιες νότες παίζουν...! Δωδεκάχρονο κι ο Γκουλντ! Το κάνουν και οι δύο για να βγάλουν γκόμενα. Ο Γκούλντ μια θαυμάστρια, και ο δωδεκάχρονος μια συμμαθήτρια από τα Αγγλικά"

Και για επίλογο, παραθέτω ένα καίριο απόσπασμα από δημιούργημα του Τζίμη Πανούση:
-Ως παιδί πως ήσουνα;
-Ως παιδί ήμουν όπως όλα τα παιδιά: Αυνανισμός, προσευχή, αυνανισμός, προσευχή..αυτό.
-Μεγάλωσες στη Ρόδο; Τι παιδικές εικόνες κρατάς απ' την Ρόδο;
-Εικόνες....το πήδημα! Δηλαδή, όποτε βλέπω την Ρόδο, μου 'ρχεται στο μυαλό το πήδημα, και οτιδήποτε άλλο να δω...μόνο αυτό μου 'ρχεται στο μυαλό. Λες να 'χω πρόβλημα; :D

Καλά μυαλά...
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Άβαταρ μέλους
vampinthe
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2008 9:31 pm
Real Name: hypnos
Gender: Male

Re: Λογοτεχνία - Ποίηση

Δημοσίευση από vampinthe »

"Δεν είπε ο Φρόυντ ότι κάθε πράξη και έκφραση της ζωής μας ανάγεται στο τσουτσούνι μας"???
Κι όμως το είπε !!!
Και δεν είπα σε καμμιά περίπτωση ότι η Τέχνη και η Επιστήμη δημιουργήθηκαν για να βγάλουμε γκόμενες. Απλά είπα, ότι εάν δεν υπήρχε η γενετήσια ορμή δεν θα ασχολούμασταν με Τίποτα απολύτως, πόσο μάλλον με την Τέχνη και την Επιστήμη.
Και όσο τα καταλάβετε τόσο το καλύτερο γιατί η απώθηση ορμεμφύτων τάσεων και επιθυμιών ενσπέρνει την ψύχωση!
Και αυτό, το είπε οι Φρόυντ.
Sorry.
n0tH1ng to proove.. just a heLLisH RocK N' RoLL fReaK :.::
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Re: Λογοτεχνία - Ποίηση

Δημοσίευση από el_greco »

Ο Φρόυντ (και κάθε Φρόυντ) δεν είναι η απόλυτη αυθεντία που δεν σηκώνει αμφισβήτηση, ειδικά σε μια επιστήμη όπως η ψυχανάλυση που είναι ραγδαία εξελισσόμενη. Το να δέχεσαι τις θεωρίες του σαν απαράβατα θέσφατα δε σε τιμά σαν επιστήμονα.

Από εκεί και πέρα, μας αποκάλεσες όλους "μ@λ@κες" επειδή δε συμφωνούμε με την αφοριστική σου απολυτότητα περί Τέχνης. Θεώρησέ το λήξαν, δέξου ότι ημείς οι πληβείοι δεν δεχόμαστε αυτά που ενστερνίζεσαι, και ας συνεχίσει ο καθείς να έχει τις απόψεις του...
                 
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: Λογοτεχνία - Ποίηση

Δημοσίευση από antony07 »

vampinthe έγραψε: Και όσο τα καταλάβετε τόσο το καλύτερο γιατί η απώθηση ορμεμφύτων τάσεων και επιθυμιών ενσπέρνει την ψύχωση!
Και αυτό, το είπε οι Φρόυντ.
Sorry.
Όπως γράφεις,ο Φρόυντ μίλησε για ψύχωση, και όχι για έκφραση ή επικοινωνία. Μάλλον έχουμε ένα προβληματάκι στα semantics.... :lol: :lol:
Αν θεωρείς ψυχώσεις τέτοιου είδους ανάγκες, μάλλον πρέπει....να βρεις γκόμενα. Ένα καλό "μούσκεμα" θα σε ξεθολώσει!
Όσο για το "σόρρυ", αυτός που λυπάμαι είμαι εγώ, που χαλάω τον χρόνο μου αντιμετωπίζοντας τέτοιου είδους αντιλήψεις,όπως και "μορφωμένους"-"διαβασμένους"-"ψαγμένους".

Τουλάχιστον γελάμε και λίγο... :?
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Re: Λογοτεχνία - Ποίηση

Δημοσίευση από Wizard »

Εμφανίζομαι ακόμη μια φορά ως Κέρβερος και κλειδώνω το θέμα το οποίο και θα στείλω αύριο-μεθαύριο. Και θα παρακαλέσω όλους να σταματήσετε τις προσωπικές επιθέσεις. Αν κάποιος αντιβαίνει αυτόν τον κανόνα δεν του απαντάτε!!!! Υπάρχει αυτό το ρημάδι το κουμπί του report(Εικόνα - έτσι είναι στο δικό μου skin) με το οποίο μπορείτε να ειδοποιείτε τους moderators ώστε να επιληφθούν του θέματος!

Υ.Γ. posts που περιέχουν τη φράση "σκηνοθέτη αν θέλεις κόψ'το" σημαίνει ότι ο συντάκτης καταλαβαίνει ότι δε θα έπρεπε να γίνουν εξ'αρχής -κι ειδικά εσύ dr το ήξερες- και συνεπώς είναι προτιμότερο να στέλνονται με pms.
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”