αγορά laptop.

Πριν το βάψεις μπλε και το ρίξεις στη θάλασσα γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά εδώ;

Συντονιστές: kostas213, markelos

Euphoria.
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Σεπ 26, 2014 12:34 am
Real Name: christina
Gender: Female

αγορά laptop.

Δημοσίευση από Euphoria. »

Γειά σας! φέτος θα είμαι πρωτοετής στη ΣΕΜΦΕ,και ψάχνομαι για το τι υπολογιστή να αγοράσω.
Επισκέφτηκα τα καταστήματα κωτσόβολος και public,και έχω κάποιες απορίες:
1)η κάρτα γραφικών απαιτείται να είναι "ισχυρή" για να λειτουργούν καλύτερα τα προγράμματα
όπως autocad που θα χρειαστώ,και αν ναι ποιά από τις παρακάτω είναι καλύτερη;
- intel HD Graphics 4400
-ATI Radeon R5 M230
-Nvidia GeForce GT 840 M
-Nvidia GeForce 820 M

2) επεξεργαστής intel core i5 είναι αρκετός ή θα ήταν καλύτερο έως και επιτακτικό να προτιμήσω i7?

3)μνήμη γραφικών 2 GB είναι αρκετή ή καλύτερα να πάω σε υπολογιστή με δυναμική συστήματος;

4)μνήμη RAM 4 Gb ειναι αρκετή ή θα χρειαστώ μεγαλύτερη;
Γενικότερα, τι άλλο πιστεύετε ότι πρέπει να προσέξω ώστε να πάρω υπολογιστή που θα μου επιτρέπει
να φέρω σε πέρας όλες τις εργασίες της σχολής ,με τν προοπτική ότι θα τον έχω για τουλάχιστον 4 χρόνια ;Οι εταιρίες που με ενδιέφεραν περισσότερο ήταν οι hp και lenovo. Να σημειώσω ότι θα ήθελα κάτι μέχρι 600-650 ευρώ max.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων .
Άβαταρ μέλους
φιάλη klein
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2014 7:36 pm
Real Name: Νίκος
Gender: Male
Facebook ID: Nikos Gx
Τοποθεσία: Ανταρκτική

Re: αγορά laptop.

Δημοσίευση από φιάλη klein »

Εφόσον η χρήση του λάπτοπ περιορίζεται σε προγράμματα και λογισμικά σίγουρα δεν χρειάζεσαι i7 επεξεργαστή(η ανάλογο από AMD),ένας i3 είναι μια χαρά για τις ανάγκες σου.Επίσης μία κάρτα γραφικών μεσαίας κατηγορίας όπως η ΗD 4400 σου είναι αρκετή για τη χρήση που θες να κάνεις.Τέλος,νομίζω ότι καλύτερο είναι να έχεις 4gb μνήμη γιατί ουσιαστικά είναι το συστατικό που χρειάζεσαι περισσότερο σε αυτές τις δουλειές(μαζί με την επεξεργαστική δύναμη για καλύτερο multitasking) και ένα 32bit λειτουργικό θα σε καλύψει απόλυτα( windows 7 ή 8 ).
Giorgio P
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Τρί Οκτ 04, 2011 9:43 pm
Real Name: Γιώργος (I think you got that by yourself...)
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: αγορά laptop.

Δημοσίευση από Giorgio P »

Euphoria. έγραψε:3)μνήμη γραφικών 2 GB είναι αρκετή ή καλύτερα να πάω σε υπολογιστή με δυναμική συστήματος;
Απ' όσο θυμάμαι από τότε που το έψαχνα, τα παραπάνω GB της κάρτας γραφικών έχουν περισσότερο νόημα όταν ανεβαίνεις ανάλυση οθόνης (που σε λάπτοπ δεν είναι ιδιαίτερα υψηλή), οπότε ίσως και με 1 GB να είσαι κομπλέ· ίσως αν θέλεις autocad να βοηθάει το παραπάνω, αυτό δεν το ξέρω.
Euphoria. έγραψε:4)μνήμη RAM 4 Gb ειναι αρκετή ή θα χρειαστώ μεγαλύτερη;
Γενικά είναι αρκετή. Αν θέλεις autocad και τέτοια βαριά πράγματα, καλύτερα να πας σε 8 GB.
Euphoria. έγραψε:Γενικότερα, τι άλλο πιστεύετε ότι πρέπει να προσέξω ώστε να πάρω υπολογιστή που θα μου επιτρέπει να φέρω σε πέρας όλες τις εργασίες της σχολής ,με τν προοπτική ότι θα τον έχω για τουλάχιστον 4 χρόνια;
Νομίζω πως ό,τι και να πάρεις, τις εργασίες της σχολής τις βγάζει και με το παραπάνω.
φιάλη klein έγραψε:και ένα 32bit λειτουργικό θα σε καλύψει απόλυτα
Από τα 4 GB RAM και πάνω θέλει 64bit.

Α, και μην ξεχάσω: βάλε Linux. Το Mint είναι εύκολο και όμορφο. Κράτα και ένα partiton με Windows για κανά παιχνίδι.
Così preziosa come il vino
così gratis come la tristezza
con la tua nuvola di dubbi e di bellezza...
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: αγορά laptop.

Δημοσίευση από LocknLoad »

Γενικα δεν θα χρειαστεις autocad στη σχολη αυτη. Μονο στο 1ο ετος θα κανεις (εθελοντικα) ενα εργαστηριο στο pc lab. Απο προγραμματα μονο matlab, mathematica κτλ θα χρειαστεις (δλδ προγραμματα που δεν χρειαζονται προχω γραφικα κτλ)

Κατα τ'αλλα συμφωνω με την "φιαλη" και τις διορθωσεις του giorgio. Πλην του 4 Gb ram. Πιστευω οτι 4Gb ειναι μια χαρα για λαπτοπ. Αν χρειαστεις παραπανω, πιθανοτερο να σου δωθει προσβαση σε καποιο "ανωτερο" μηχανημα

Και αγνοϊσε το linux για την ωρα. Αν σε ενδιαφερει κοιτα το αλλα θα καταλαβεις απο το 2ο ετος και μετα αν οντως το χρειαζεσαι (και παντα dual boot)
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Euphoria.
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Σεπ 26, 2014 12:34 am
Real Name: christina
Gender: Female

Re: αγορά laptop.

Δημοσίευση από Euphoria. »

φιάλη klein έγραψε:μία κάρτα γραφικών μεσαίας κατηγορίας όπως η ΗD 4400 σου είναι αρκετή
στο κατάστημα μου τόνισαν να είναι καλή η κάρτα γραφικών κυρίως για το autocad ,και μου πρότειναν
την nvidia με το σκεπτικό ότι μπορώ να την επεκτείνω αμα χρειαστεί στο μέλλον..

Giorgio P έγραψε:
Euphoria. έγραψε:4)μνήμη RAM 4 Gb ειναι αρκετή ή θα χρειαστώ μεγαλύτερη;
Γενικά είναι αρκετή. Αν θέλεις autocad και τέτοια βαριά πράγματα, καλύτερα να πας σε 8 GB.
στην τιμή που ανέφερα ,δεν υπήρχε κάποιος υπολογιστής με ram 8 GB...

επίσης γιατί είναι απαραίτητο να βάλω linux? φοβάμαι πως θα δυσκολευτώ να μάθω να το χειρίζομαι,
μιας και δεν ασχολούμαι και πολύ με υπολογιστές ..τα windows δεν θα με καλύψουν;(παιχνίδια δεν παίζω!)
φιάλη klein έγραψε:Τέλος,νομίζω ότι καλύτερο είναι να έχεις 4gb μνήμη
εδώ αναφέρεσαι στη RAM ή στν γραφικών; μπερδεύτηκα λίγο :p

Βασικά το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ να συνδυάσω καλό επεξεργαστή (i5) με πολύ καλή κάρτα γραφικών..
Άβαταρ μέλους
φιάλη klein
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2014 7:36 pm
Real Name: Νίκος
Gender: Male
Facebook ID: Nikos Gx
Τοποθεσία: Ανταρκτική

Re: αγορά laptop.

Δημοσίευση από φιάλη klein »

χωρητικότητα μνήμης RAM εννοούσα όταν είπα 4gb.Τα παιδιά πιο πάνω αναφέρουν ότι το autocad σαν πρόγραμμα δεν θα το χρειαστείς στη σχολή μας(αυτό έχω καταλάβει και εγώ από το πρώτο έτος που πέρασε) .Εγώ μέχρι τώρα για να σου δώσω παράδειγμα έχω ασχοληθεί μόνο με mathematica,maxima(λογισμικά με μαθηματικές εφαρμογές) και bluej(πρόγραμμα java για αρχάριους) που έχουν πολύ λίγες απαιτήσεις από το σύστημα ακόμα και αν τα τρέχεις όλα μαζί.Δηλαδή,δεν χρειάζεσαι ούτε τρομερό επεξεργαστή ούτε τρομερή κάρτα γραφικών.Με μία γρήγορη ματιά στο σάιτ του κωτσόβολου το lenovo G50-70 μου φαίνεται κομπλέ στα 530 ευρώ..
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: αγορά laptop.

Δημοσίευση από LocknLoad »

Euphoria. έγραψε:
φιάλη klein έγραψε:Τέλος,νομίζω ότι καλύτερο είναι να έχεις 4gb μνήμη
εδώ αναφέρεσαι στη RAM ή στν γραφικών; μπερδεύτηκα λίγο :p

Βασικά το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ να συνδυάσω καλό επεξεργαστή (i5) με πολύ καλή κάρτα γραφικών..
Αναφερεται στην RAM

Καλυτερα να βαλεις τον επεξεργαστη πανω απο την καρτα γραφικων (ειδικα αφου δεν παιζεις παιχνιδια).
Euphoria. έγραψε: επίσης γιατί είναι απαραίτητο να βάλω linux? φοβάμαι πως θα δυσκολευτώ να μάθω να το χειρίζομαι,
μιας και δεν ασχολούμαι και πολύ με υπολογιστές ..τα windows δεν θα με καλύψουν;(παιχνίδια δεν παίζω!)
Ισως στο μελλον να σε βολεψει να'χεις linux για διαφορους λογους. Για την ωρα ομως δεν χρειαζεται να ασχοληθεις. Ακομα και στο μελλον που θα το χρειαστεις για καποιο μαθημα, θα μπορεις να συνδεθεις μεσω internet απο το laptop σου σε καποιο pc του ntua για να κανεις την δουλεια σου κτλ

Αλλα απο το "δεν ασχολούμαι και πολύ με υπολογιστές" καταλαβαινω οτι δεν ξερεις και απο windows, τουλαχιστον οχι επι της ουσιας. πχ μονο να εγκαταστησεις κανα προγραμμα, να κατεβασεις καμια ταινια, να χαζεψεις στο internet, σωστα; Τα ιδια μπορεις να κανεις και στο linux και το να βαλεις καποια πολυ user friendly διανομη (πχ Ubuntu ή Mint) δεν θα'ναι δυσκολο (δινουν καλες οδηγιες για το πως να τα βαλεις) και το να μαθεις να κανεις αντιστοιχα πραγματα (ταινιες, internet) θα σου'ναι πανευκολο να το βρεις. Οποτε στο μελλον ισως να προτιμησεις linux για να τα κανεις αυτα χωρις να'χεις να φοβασαι τπτ καθυστερημενους ιους ή malware

Το linux πανω απ'ολα ειναι ενα χρησιμο εργαλειο και οχι ενα επαναστατικο φετιχ. Οποτε δες το καποια στιγμη στο μελλον και αν σε βολεψει το υιοθετεις
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Euphoria.
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Σεπ 26, 2014 12:34 am
Real Name: christina
Gender: Female

Re: αγορά laptop.

Δημοσίευση από Euphoria. »

αν δεν χρειάζομαι autocad,τότε γίνονται πιο απλά τα πράγματα!Διότι πλέον περιορίζομαι στους εξής: http://www8.hp.com/gr/el/products/lapto ... !tab=specs που κοστίζει 600 ευρώ και έχει πολύ δυνατό CPU,αλλά κα με λίγο φθηνότερους ,όπως ο
NB HP 15-R016SV (479 ευρώ) και ο NB DELL INSPIRON 15 (549 ευρώ) που είδα στον κωτσόβολο.

LocknLoad καλά κατάλαβες! αφού όπως είπες και να χρειαστώ linux θα μπορώ να συνδεθώ
με το ntua,τότε δε το ψάχνω από τώρα :P

Δικαιολογημένα δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη στον Κωτσόβολο ή είμαι απλά προκατειλλημένη; :P
Άβαταρ μέλους
φιάλη klein
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2014 7:36 pm
Real Name: Νίκος
Gender: Male
Facebook ID: Nikos Gx
Τοποθεσία: Ανταρκτική

Re: αγορά laptop.

Δημοσίευση από φιάλη klein »

αν θες να κάνεις έρευνα αγοράς μπορείς να επισκεφτείς cosmodata ή και multirama.Γενικά,εγώ μία εσπρεσσιέρα έχω ψωνίσει από κωτσόβολο(καλή βγήκε :P) οπότε δεν ξέρω πως είναι η τεχνική υποστήριξη του καταστήματος.
Euphoria.
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Σεπ 26, 2014 12:34 am
Real Name: christina
Gender: Female

Re: αγορά laptop.

Δημοσίευση από Euphoria. »

multirama ίσως κοιτάξω,αν και νομίζω κλίνω προς αυτόν http://www8.hp.com/gr/el/products/lapto ... !tab=specs :P
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: αγορά laptop.

Δημοσίευση από constant »

Από οικογενειακή πείρα, τα multirama μας έχουν απογοητεύσει σε μεγάλο βαθμό. Αντίθετα το laptop του αδερφού μου απ τον κωτσόβολο βγήκε μια χαρά.
Euphoria.
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Σεπ 26, 2014 12:34 am
Real Name: christina
Gender: Female

Re: αγορά laptop.

Δημοσίευση από Euphoria. »

άρα αποκλείουμε και τα multirama ..
plaisio δεν πάω,έχουν μόνο τα turbo-X που είναι ελαττωματικά και μερικά toshiba.
τα public είναι αξιόπιστα έτσι; :P
Άβαταρ μέλους
semfetamine
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Ιαν 23, 2012 11:50 pm
Real Name: Προμηθεύς Πυρφόρος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: αγορά laptop.

Δημοσίευση από semfetamine »

μάπα

αν δεν έχει ανάλυση 1080 και πάνω μην πάρεις.. πεταμένα λεφτά..

99% των αναγκών σου, θα είναι να διαβάζεις pdf (ρεαλιστικά)
εξάλλου μικρή η διαφορά μεταξύ ι5 και ι7 αν δεν είναι τετραπύρηνος ο ι7 (που δεν είναι)
αν είναι, θα σου καίει άπειρη μπαταρία και θα λειτουργεί συνεχώς το ανεμιστηράκι

επίσης, εμπειρία ζωής είναι o SSD, αλλά πρέπει να ανέβεις στα λεφτά

σίγουρα πάρε Full HD
ο ι5 επαρκεί για ό,τι προγράμματα θέλεις (το πολύ να κάνεις 2-3 λεπτά παραπάνω στα simulation (μετά από ν χρόνια που θα μάθεις / χρειαστεί να κάνεις))

κοίτα κανά ιντερνετικό, τύπου e-shop ή παρεμφερές, και μην φοβηθείς να επενδύσεις

καλή αρχή
ARBEIT MACHT FREI
Euphoria.
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Σεπ 26, 2014 12:34 am
Real Name: christina
Gender: Female

Re: αγορά laptop.

Δημοσίευση από Euphoria. »

θα ανέβαζα το budget αλλά δεν εξαρτάται απο μένα :P
ιντερνετικά δεν έχω κάνει καμιά αγορά και ψιλοφοβάμαι να πάρω υπολογιστή
γιατί πιθανών να χρειαστεί κάποια στιγμή service και είναι διαδικασία να το στέλνεις κλπ
Άβαταρ μέλους
semfetamine
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Ιαν 23, 2012 11:50 pm
Real Name: Προμηθεύς Πυρφόρος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: αγορά laptop.

Δημοσίευση από semfetamine »

κοίτα, πιθανόν να μην είναι επίρρημα..
ARBEIT MACHT FREI
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές - Εφαρμογές - Internet”