δήλωση μαθημάτων

Παρακολουθώ όλα τα μαθήματα.

Συντονιστές: markelos, Ryu, φιάλη klein, meleneemil

Απάντηση
Euphoria.
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Σεπ 26, 2014 12:34 am
Real Name: christina
Gender: Female

δήλωση μαθημάτων

Δημοσίευση από Euphoria. »

καλησπέρα! Κάπου διάβασα ότι στην αρχή κάθε εξαμήνου πρέπει να δηλώσουμε
στη γραμματεία τα μαθήματα που θα πάρουμε.
και ερωτώ: στο α εξάμηνο τουλάχιστον που όλα είναι υποχρεωτικά πλην της ξένης
γλώσσας που επιλέγεις, τι ακριβώς πρέπει να δηλώσουμε και πότε ;
επίσης, επειδή μπερδεύτηκα , η εγγραφή στο mycourses τι είναι ; δεν είναι το ίδιο έτσι ;
DeXteR
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 16, 2006 11:26 pm

Re: δήλωση μαθημάτων

Δημοσίευση από DeXteR »

Η δήλωση μαθημάτων γίνεται ηλεκτρονικά στις αρχές κάθε εξαμήνου ,εντός της περιόδου που ανακοινώνεται κάθε φορά από την γραμματεία της σχολής,μέσω του https://reg.central.ntua.gr/gram/EggrGE ... i?OpenForm

Οι πρωτοετείς για το 1 εξάμηνο κάνατε λογικά δήλωση μαθημάτων κατά την εγγραφή σας στη σχολή οπότε ηλεκτρονικές δηλώσεις απο το 2 εξάμηνο και μετά.

Στο mycourses οι καθηγητές ανεβάζουν ανακοινώσεις,εργασιές ,σημειώσεις κτλ.Η εγγραφή σε κάθε μάθημα εκεί προαιρετική και δεν έχει τον χαρακτήρα δήλωσης μαθημάτων.Ετσι κι αλλιώς οπως σύντομα θα δείτε δεν έχουν όλα τα μαθήματα σελίδα στο mycourses.

Τα αγγλικά μέχρι και του 3ου εξαμήνου τα δηλώσεις δε τα δηλώσεις είναι πάνω κάτω ένα και το αυτό καθώς καταθέτοντας στην γραμματεία lower,proficiency κτλ απαλάσσεσαι.
Euphoria.
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Σεπ 26, 2014 12:34 am
Real Name: christina
Gender: Female

Re: δήλωση μαθημάτων

Δημοσίευση από Euphoria. »

τώρα που άνοιξα τη σελίδα μου εμφάνισε τα στοιχεία μου και στο κάτω μέρος αυτό:
Εξάμηνο εγγραφής
Για την εγγραφή σας να απευθυνθείτε στη Γραμματεία
ΠΡΟΣΟΧΗ: Εκτός περιόδου εγγραφών.

υποθέτω ότι η ημερομηνία θα αναρτηθεί από τη γραμματεία στο σημείο που λέει 'ΠΡΟΣΟΧΗ' (;) (αν όντως κάνουμε επειδή τα δηλώσαμε κατά την εγγραφή μας στη σχολή)

στο mycourses μπορούμε να κάνουμε εγγραφή στα μαθήματα οποιουδήποτε εξαμήνου
και όποτε θέλουμε;(ακόμη και τωρα δλδ;)

όσο για τοπτυχίο αγγλικών,θέλει απλή φωτοτυπία του πτυχίου,το πρωτότυπο η επικυρωμένο;
σε ευχαριστώ για την απάντηση!
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: δήλωση μαθημάτων

Δημοσίευση από LocknLoad »

Αυτην τη στιγμη το μονο που πρεπει να σε νοιαζει ειναι το ποτε θα ειναι οι εγγραφες. Οταν ειναι, θα το ανακοινωσουμε και εδω και στη σελιδα μας στο fb κτλ. Τα υπολοιπα αγνοησε τα για την ωρα

Οσο αφορα την απαλλαγη, δεν χρειαζεται να την κανεις με το καλημερα. Μπορεις και πριν παρεις το πτυχιο σου (αν και καλο ειναι να την κανεις νωρις να μην το'χεις εννοια). Για να καταλαβεις, ενας γνωστος μου την εκανε 4 ετος αφου πηρε lower (κανοντας μαθηματα αλλου)

Για το mycourses καποια στιγμη θα πρεπει να πας στο κτιριο Η/Υ και να σου δωσουν εκει το username/password αλλα αυτο θα γινει αφου τελειωσεις πρωτα με την εγγραφη (νομιζω θα πρεπει να παρεις και πασο πρωτα)
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
DeXteR
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 16, 2006 11:26 pm

Re: δήλωση μαθημάτων

Δημοσίευση από DeXteR »

Οι εγγραφές των πρωτοετών εχουν ήδη γίνει 8)
Ναι ,εκεί που λέει ΠΡΟΣΟΧΗ μόλις ξεκινήσουν οι δηλώσεις θα αλλάξει και θα έχει κουμπί για δήλωση μαθημάτων.
Αφού κάνατε δήλωση κατα την εγγραφή δεν ξανακάνετε για αυτό το εξάμηνο.Λογικά μάλιστα στα αριστερά που έχει κουμπί για τις παλιές δηλώσεις μαθημάτων σας θα έχει περαστεί η δήλωση που κάνατε.
Στο mycourses γράφεσαι και ξεγράφεσαι όπου θέλεις ,ακόμη και σε μάθημα άλλης σχολής ,και όποτε θέλεις .
Για τα αγγλικά βγάζει κάθε χρόνο ανακοίνωση η γραμματειά για το πότε γίνονται αιτήσεις και τι δικαιολογητικά θέλουν.Μην πάτε στην ψύχρα με το proficiency στο χέρι θα φάτε πόρτα :lol:
Euphoria.
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Σεπ 26, 2014 12:34 am
Real Name: christina
Gender: Female

Re: δήλωση μαθημάτων

Δημοσίευση από Euphoria. »

για το mycourses έχω τους κωδικούς που μου έστειλαν στο εμαιλ με την εγγρφή μου.
να βγει ανακοίνωση μόνο :P

σας ευχαριστώ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πρώτο Έτος”