Ιστορία των επιστημών ή Εισαγωγή στη φιλοσοφία?Ιδού η απορία

Μήπως να ξανακάνω Μηχανογραφικό;

Συντονιστές: markelos, Ryu, φιάλη klein, meleneemil, Nasia!

Άβαταρ μέλους
φιάλη klein
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2014 7:36 pm
Real Name: Νίκος
Gender: Male
Facebook ID: Nikos Gx
Τοποθεσία: Ανταρκτική

Ιστορία των επιστημών ή Εισαγωγή στη φιλοσοφία?Ιδού η απορία

Δημοσίευση από φιάλη klein »

Από δευτέρα μπαίνω στο 3ο εξάμηνο και σκέφτομαι αν πρέπει να διαλέξω ιστορία των επιστημών ή εισαγωγή στη φιλοσοφία.Ποιές είναι οι γνώμες των παλαιότερων σεμφιτών επί του θέματος?
Drjekil
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Παρ Οκτ 11, 2013 4:26 pm
Real Name: Hyde

Re: Ιστορία των επιστημών ή Εισαγωγή στη φιλοσοφία?Ιδού η απ

Δημοσίευση από Drjekil »

Εχω και εγω απορια αλλα αναμεσα στην ιστορια των επιστημων και στην ιστορια οικονομικων θεωριων. Αν και ειδα στο τοπικ της οικονομιας οτι καλυτερα να το αποφυγουμε γιατι ειναι δυσκολο και μεγαλο... Δεν ειχα αοθ στο λυκειο αλλα μου φανηκε ενδιαφερον οπως το ειδα στο προγραμμα σπουδων. Τι λετε οσοι τα εχουν παρακολουθησει;;
Άβαταρ μέλους
Cfn
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2012 5:36 pm
Real Name: M
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ιστορία των επιστημών ή Εισαγωγή στη φιλοσοφία?Ιδού η απ

Δημοσίευση από Cfn »

Η Ιστορία των Επιστημών περνιέται και χωρίς παρακολούθηση, τα θέματα ανακυκλώνονται και το πρώτο είναι ψιλοστάνταρ. Κοίτα τι έχει βάλει παλιότερα, βρες τα στα δύο βιβλία και είσαι έτοιμος. Για το άλλο δεν γνωρίζω.
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ιστορία των επιστημών ή Εισαγωγή στη φιλοσοφία?Ιδού η απ

Δημοσίευση από constant »

Και για τη μεταβίβαση της παλιότερης γνώσης
viewtopic.php?f=35&t=4654
F(x)
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Δευ Μαρ 10, 2008 11:12 pm
Real Name: function
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ιστορία των επιστημών ή Εισαγωγή στη φιλοσοφία?Ιδού η απ

Δημοσίευση από F(x) »

Καλύτερα να επιλέξεις εισαγωγή στη φιλοσοφία γιατι είναι η μόνη ευκαιρία να εισαχθείς στο αντικείμενο της φιλοσοφίας, ενω στην ιστορία επιστημών είναι πράγματα που λίγο πολύ τα χουμε ξανακούσει, δηλ για Νεύτωνα, Γαλιλαίο, αρχαίους Ελληνες κλπ. Μάλιστα έχουν και επικάλυψη ύλης τα 2 μαθήματα γιατι η φιλοσοφία παλι ξεκινάει απο αρχαίους Ελληνες αλλα σε βάζει σ αυτο που λέμε φιλοσοφία, στα επιχειρήματα, συζητήσεις κλπ και αποκτάς καλές βάσεις.
Στην ιστορία επιστημών παίρνεις και μόνος σου και διαβάζεις για το Γαλιλαίο και για τον Πυθαγόρα, δεν είναι τοσο τραγικό αν δε το επιλέξεις, ενω στη φιλοσοφία χρειάζεται κάποια βοήθεια μεχρι να μπεις λιγο στο κλίμα της επιστήμης αυτής. Και παλι είναι ένα μάθημα που ζητάνε στο τέλος κάποια βασικά πράγματα και πιστεύω θα σ αρέσει να μάθεις και λίγο φιλοσοφία ενω την ιστορία τη διαβάζεις και μόνος σου στο μέλλον αν χρειαστεί.
Asxeth
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2012 2:41 pm
Real Name: -
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Ιστορία των επιστημών ή Εισαγωγή στη φιλοσοφία?Ιδού η απ

Δημοσίευση από Asxeth »

Η ιστορία επιστημών είναι ένα εύκολο μάθημα με στάνταρ θέματα εξέτασης. Ο κος Ασημακόπουλος είναι ευχάριστος και διορθώνει καλά! Μπορείς να πάρεις εύκολα καλό βαθμό ανεβάζοντας το μέσο όρο σου. Δεν γνωρίζω για τα άλλα μαθήματα... :)
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ιστορία των επιστημών ή Εισαγωγή στη φιλοσοφία?Ιδού η απ

Δημοσίευση από constant »

Επίσης είναι και η εργασία που δίνει bonus, νομίζω +1 ή +2..
Drjekil
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Παρ Οκτ 11, 2013 4:26 pm
Real Name: Hyde

Re: Ιστορία των επιστημών ή Εισαγωγή στη φιλοσοφία?Ιδού η απ

Δημοσίευση από Drjekil »

constant έγραψε:Επίσης είναι και η εργασία που δίνει bonus, νομίζω +1 ή +2..
Σε ποιο απο τα δυο ειναι αυτη η εργασια;
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ιστορία των επιστημών ή Εισαγωγή στη φιλοσοφία?Ιδού η απ

Δημοσίευση από constant »

Στην ιστορία των επιστημών, συνέχιζα το σχόλιο της Asxeth, γι' αυτό δε διευκρίνησα
Άβαταρ μέλους
φιάλη klein
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2014 7:36 pm
Real Name: Νίκος
Gender: Male
Facebook ID: Nikos Gx
Τοποθεσία: Ανταρκτική

Re: Ιστορία των επιστημών ή Εισαγωγή στη φιλοσοφία?Ιδού η απ

Δημοσίευση από φιάλη klein »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας μάγκες!Το ίδιο σκεπτικό έχω με τον F(x),δηλαδή ψήνομαι να μάθω μερικά πράγματα για τη φιλοσοφία.Όπως φαίνεται όμως η ιστορία βολεύει περισσότερο στο πρόγραμμα και αφού λέτε ότι βοηθάει ο καθηγητής στην εξέταση δεν υπάρχει λόγος να μη τη διαλέξω.
Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: Ιστορία των επιστημών ή Εισαγωγή στη φιλοσοφία?Ιδού η απ

Δημοσίευση από NickNafplio »

Δεν ξέρω τι παίζει με το 2ο, αλλά στην Ιστορία Επιστημών αν παρακολουθήσεις τότε θα μάθεις ορισμένα πολύ ενδιαφέροντα πράγματα, ειδικά τα περί Μεσαιωνικών πανεπιστημίων ίσως να σου φανούν χρήσιμα αν αποφασίσεις να πας μετά σε κάποιο Ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο. Εκτός αυτού, αν παρακολουθήσεις και δείξεις ενδιαφέρον για το μάθημά του, πέρα του ότι θα ξέρεις πάνω κάτω τι θα μπει τουλάχιστον στα 2 από τα 3 θέματα που βάζει, είναι και πολύ ελαστικός στη βαθμολόγηση και μπορεί να πάρεις και 2 μονάδες παραπάνω από όσο γράψεις. Δίνει επίσης και εργασίες για παραπάνω μονάδες.
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
Άβαταρ μέλους
SilverAuditore
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 12:35 pm
Real Name: Αφροδίτη
Gender: Female

Re: Ιστορία των επιστημών ή Εισαγωγή στη φιλοσοφία?Ιδού η απ

Δημοσίευση από SilverAuditore »

Νομιζω συμφωνω με τον F(x). Υπαρχουν πολυ ωραια επιστημονικα βιβλια για τη ζωη και το εργο μεγαλων πατερων της επστημης μας (π.χ. "Στους ωμους γιγαντων" του Stephen Hawking) και πραγματικα δεν καναμε τοσο αγωνα στη θετικη- τεχνολογικη, αποφευγοντας την ιστορια για να την ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ δυο χρονια αργοτερα! (Η αγανακτηση μου στρεφεται στα ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ ιστοριας, οχι στο αντικειμενο, και βεβαια αυτα ειναι η δικη μου αποψη, no hard feelings :) :* )
Don't lose your grip on the dreams of the past, you must fight just to keep them alive!!
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: Ιστορία των επιστημών ή Εισαγωγή στη φιλοσοφία?Ιδού η απ

Δημοσίευση από Katsarola »

SilverAuditore έγραψε:Νομιζω συμφωνω με τον F(x). Υπαρχουν πολυ ωραια επιστημονικα βιβλια για τη ζωη και το εργο μεγαλων πατερων της επστημης μας (π.χ. "Στους ωμους γιγαντων" του Stephen Hawking) και πραγματικα δεν καναμε τοσο αγωνα στη θετικη- τεχνολογικη, αποφευγοντας την ιστορια για να την ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ δυο χρονια αργοτερα! (Η αγανακτηση μου στρεφεται στα ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ ιστοριας, οχι στο αντικειμενο, και βεβαια αυτα ειναι η δικη μου αποψη, no hard feelings :) :* )
Εδεσυγκρινονταιρεμαν
Αχ καλέ, μπριζολάκια.
Άβαταρ μέλους
SilverAuditore
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2013 12:35 pm
Real Name: Αφροδίτη
Gender: Female

Re: Ιστορία των επιστημών ή Εισαγωγή στη φιλοσοφία?Ιδού η απ

Δημοσίευση από SilverAuditore »

Katsarola έγραψε:
SilverAuditore έγραψε:Νομιζω συμφωνω με τον F(x). Υπαρχουν πολυ ωραια επιστημονικα βιβλια για τη ζωη και το εργο μεγαλων πατερων της επστημης μας (π.χ. "Στους ωμους γιγαντων" του Stephen Hawking) και πραγματικα δεν καναμε τοσο αγωνα στη θετικη- τεχνολογικη, αποφευγοντας την ιστορια για να την ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ δυο χρονια αργοτερα! (Η αγανακτηση μου στρεφεται στα ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ ιστοριας, οχι στο αντικειμενο, και βεβαια αυτα ειναι η δικη μου αποψη, no hard feelings :) :* )
Εδεσυγκρινονταιρεμαν
Correction:woman
Δενειναικαλυτεραναεχουμεκαιεναμαθημαδιαφορετικουλι;; :P
Don't lose your grip on the dreams of the past, you must fight just to keep them alive!!
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: Ιστορία των επιστημών ή Εισαγωγή στη φιλοσοφία?Ιδού η απ

Δημοσίευση από Katsarola »

Και ενα και δυο και πεντε! Μαλιστα, εν προκειμενω, αμφοτερα "διαφορετικα" ειναι.
Προσωπικα η ιστορια μου αρεσε πολυ περισσοτερο και σαν μαθημα και σαν γνωσιακο αντικειμενο (γουστα,σαφεστατως), σεκαμιαπεριπτωσηομως δεν μπορεις να παραλληλισεις την ιστορια του λυκειου και δη την ιστορια κατευθυνσης με ενα εξαμηνιαιο μαθημα ιστοριας στην ΣΕΜΦΕ. Το μεν ειναι μια τεραστια χρονικη περιοδος τιγκα στις ασαφειες, τα πασαληματα και τις εκκωφαντικες παραλειψεις (ΠΟΙΗΤΗΣΕΙΜΑΙΡΕΜΑΓΚΑΜΟΥ), το δε εχει συγκεκριμενο scope-αντικειμενο, κατι το οποιο κανει το μαθημα πολυ πιο "compact" ως προς την υλη, την παραδοση και τις απαιτησεις, παρα το ομοιως τεραστιο χρονικο διαστημα
Αχ καλέ, μπριζολάκια.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δεύτερο Έτος”