Αναφορά κρούσματος πλαστοπροσωπίας σε εξετάξεις

Συζητήσεις για όσα θα πρέπει να ξέρει ένας σωστός φοιτητής!

Συντονιστές: Ryu, antony07

Manthos
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 7:08 pm
Real Name: Manthos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Αναφορά κρούσματος πλαστοπροσωπίας σε εξετάξεις

Δημοσίευση από Manthos »

jakob έγραψε:Συμφωνώ με moutsos.
I rest my case.
jakob
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 3:06 pm
Real Name: jakob
Gender: Male

Re: Αναφορά κρούσματος πλαστοπροσωπίας σε εξετάξεις

Δημοσίευση από jakob »

Manthos έγραψε:
jakob έγραψε:Συμφωνώ με moutsos.
I rest my case.
Mην είσαι τόσο ακραίος.
'Οταν τα καφενεία είναι ανοιχτά, μην κάνετε την σχολή καφενείο.
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Αναφορά κρούσματος πλαστοπροσωπίας σε εξετάξεις

Δημοσίευση από papagalakos II »

Στο κείμενο η πλαστοπροσωπία στις εξετάσεις αναφέρεται ως: «βαρύ παράπτωμα» και «σοβαρό αδίκημα». Δηλαδή το να είναι κανείς διπλοθεσήτης καθηγητής του ΕΜΠ και του Βρετανικού Κολλέγιου, ή να είναι τριπλοθεσίτης, Πρύτανης του ΕΚΠΑ, πρόεδρος του Συμβουλίου της ΝΕΡΙΤ και μέτοχος μεγάλης δικηγορικής εταιρείας πως λέγεται;

Μου αρέσει που πάντα το πρόβλημα εντοπίζεται στη σωστή του βάση και από την αρχή.
jakob
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 3:06 pm
Real Name: jakob
Gender: Male

Re: Αναφορά κρούσματος πλαστοπροσωπίας σε εξετάξεις

Δημοσίευση από jakob »

papagalakos II έγραψε:Στο κείμενο η πλαστοπροσωπία στις εξετάσεις αναφέρεται ως: «βαρύ παράπτωμα» και «σοβαρό αδίκημα». Δηλαδή το να είναι κανείς διπλοθεσήτης καθηγητής του ΕΜΠ και του Βρετανικού Κολλέγιου, ή να είναι τριπλοθεσίτης, Πρύτανης του ΕΚΠΑ, πρόεδρος του Συμβουλίου της ΝΕΡΙΤ και μέτοχος μεγάλης δικηγορικής εταιρείας πως λέγεται;

Μου αρέσει που πάντα το πρόβλημα εντοπίζεται στη σωστή του βάση και από την αρχή.
Ποινικό αδίκημα λέει, φαντάσου. Θα του κάνουν και μήνυση.
'Οταν τα καφενεία είναι ανοιχτά, μην κάνετε την σχολή καφενείο.
Άβαταρ μέλους
moutsos
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2006 4:22 pm
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Starship Enterprise III...

Re: Αναφορά κρούσματος πλαστοπροσωπίας σε εξετάξεις

Δημοσίευση από moutsos »

Manthos έγραψε:
moutsos έγραψε:Να επιδιώκεται αυτό όμως μέσα από το ρουφιανιλίκι και το κυνήγι μαγισσών στο πρόσωπο 4ετών φοιτητών, ε αυτό είναι επιεικώς γελοίο.
Μου θυμίζεις κάτι τραγικούς καραγκιόζηδες
Μπορώ να γίνω αξεπέραστος στους προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Ας το κρατήσουμε σε επίπεδο διαλόγου.
Manthos έγραψε:
jakob έγραψε:Συμφωνώ με moutsos.
I rest my case.
Υπάρχει και αυτό που λέμε ¨διαφωνία".
LocknLoad έγραψε:
semfetamine έγραψε:πωωωω τα καλύτερα χάνω!!

περιμένω την απόφαση σαν ύαινα με σιελόρροια...
αλλα αλλο να λενε ο,τι τους κατεβαινει, αλλο να λενε "χα! βλεπετε! σας τα'λεγα εγω!". Επισης η συμπεριφορα αυτη μπορει να "εμφανιζεται σε ολα τα πανεπιστημια" αλλα στα 7 χρονια (8ο τωρα) που'μαι στη σχολη αυτη, πρωτη φορα ακουω να εχει πιαστει καποιος εδω ή οπουδηποτε
Έχει συμβεί ξανά στη ΣΕΜΦΕ παρόμοιο σκηνικό το 2006. Τα παιδιά πέρασαν πειθαρχικό το οποίο τότε συμπεριλάμβανε εκτός από καθηγητές, αντιπροσωπεία και φοιτητών και παρόντες ήταν και οι επιτηρήτες που διαπίστωναν την αντιγραφή. Τότε τα παιδιά την γλύτωσαν γιατί αποδείχθηκε στην πορεία ότι ένας εκ των επιτηρητών είχε προσωπικά προβλήματα(ο ένας τουχε φάει τη γκόμενα συγκεκριμένα) με τους 2 φοιτητές ενώ δεν είχε αποδεικτικά στοιχεία για τα λεγόμενα του. Σήμερα φαντάζομαι θα είναι πολύ πιο δύσκολα τα πράγματα για τα παιδιά αυτά αφού δεν υπάρχει αντιπροσωπεία φοιτητών και αρκεί ο λόγος του επιτηρητή ή καθηγητή. Αυτό συμβαίνει σιγά σιγά καθώς οι συνάδελφοι στρέφονται ο ένας στον άλλο, όπως γίνεται και στην αγορά εργασίας βέβαια("μαζί τα φάγαμε", οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι σκάρτοι κτλ.) αντί να συσπειρώνονται απέναντι σε αυτούς που εκμεταλεύονται την πόλωση αυτή για προσωπικό όφελος και αντίστοιχα οι κοινωνικές τάξεις στην κυβέρνηση. Δεν αμφιβάλω ότι όντως έγινε όπως τα λέει η καταγγελία αλλά αυτό που θέλω να επισημάνω είναι ότι έχει ατονήσει η δύναμη της ΓΣ του σώματος των φοιτητών και σε λίγο δεν θα υπάρχει καμία συμμετοχή των φοιτητών στη λήψη αποφάσεων-->αυτό που επιδιώκει η κυβέρνηση και ο κ. Φορτσάκης δηλαδή και είναι η βασική προυπόθεση για να τελειώσει το Δημόσιο ΑΕΙ. Καταλήγωντας, λέω ότι τα βέλη μας πρέπει να στραφούν μαζικά σ'αυτούς που έχουν βαλθεί να κλείσουν το ΕΜΠ και το ΕΚΠΑ και όχι στους συναδέλφους μας(ναι, ακόμα και σαυτούς που αντιγράφουν).
Civil disobedience 101...
Άβαταρ μέλους
Amelie Poulain
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Παρ Σεπ 04, 2009 3:11 pm
Real Name: Kleines Näschen
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Αναφορά κρούσματος πλαστοπροσωπίας σε εξετάξεις

Δημοσίευση από Amelie Poulain »

Δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι η έννοια της αλληλεγγύης στο μυαλό κάποιων.

Πρώτον: Όποιος κάνει μια τέτοια κίνηση προφανώς χέστηκε για όλους τους υπόλοιπους συμφοιτητές του. Επειδή είναι πιθανό αργότερα για να βρεις δουλειά να παίξει ρόλο και ο βαθμός του πτυχίου σου και σε πόσο καιρό τελείωσες και άλλα τέτοια ωραία, προφανώς οι εν λόγω συμφοιτητές μας σκέφτονται ακριβώς στη λογική του "δεν με νοιάζει ο διπλανός μου, εγώ να μαι καλά". Είναι τουλάχιστον οξύμωρο για να μην πω βλακώδες να θεωρούμε ότι τέτοια άτομα πρέπει να τα στηρίξει ο σύλλογος. Το να πρέπει να υποστηρίξεις κάποιον μόνο και μόνο επειδή είναι συμφοιτητής σου και χωρίς καμία άλλη προϋπόθεση είναι τελείως ανόητο.

Δεύτερον: Το να πάρεις πτυχίο με τέτοια μέσα είναι άδικο προς όλους τους υπόλοιπους που προσπαθούν. Αυτό πάει και στα άτομα που αντιγράφουν ξεδιάντροπα φέρνοντας λυμένα όλα τα θέματα μέσα στο αμφιθέατρο και μάλιστα σε παραπάνω από ένα μάθημα. Τέτοιες πράξεις πέρα από το ότι δείχνουν ασέβεια προς τους υπόλοιπους οδηγούν και σε αρνητικές επιπτώσεις που περιλαμβάνουν από πιθανή αύξηση δυσκολίας θεμάτων μέχρι να μην γίνει μια κανονικοποίηση που υπό άλλες συνθήκες θα γινόταν. Για να μη μιλήσω καν για το πόσο γελοίο είναι να τελειώσεις μια σχολή και να μην ξέρεις βασικά πράγματα. Και άντε εμείς είμαστε φυσικοί και μαθηματικοί. Για φανταστείτε αυτό να γινόταν στην ιατρική, στην ψυχολογία, στη νοσηλευτική, στο παιδαγωγικό...

Τρίτον: Το ότι μάλλον δε θα βρούμε δουλειά με το πτυχίο μας αυτό είναι γνωστό. Δεν είναι όμως δικαιολογία για αυτή τη συμπεριφορά. Γιατί έτσι μπορούμε να δικαιολογήσουμε κι άλλες συμπεριφορές, όπως πχ, σε άλλες σχολές κυρίως, να μπαίνεις στη ΔΑΠ ή ΠΑΣΠ που έχει κονέ με καθηγητές και σου περνάνε μαθήματα έτσι, να χρηματίσεις καθηγητές κοκ.

Και η κρίσιμη ερώτηση: Πιστεύετε ειλικρινά ότι αν ο κόσμος μας ήταν λίγο καλύτερος και το πτυχίο σου αρκούσε για να βρεις δουλειά, αυτά τα φαινόμενα δε θα υπήρχαν; Γεννούνται δηλαδή από την ανάγκη για να έχεις δουλειά; Δυστυχώς όλα αυτά είναι θέμα νοοτροπίας και κυρίως στη λογική "ο καθένας μόνος του" και "πώς θα πατήσω πάνω στο διπλανό μου" και αντικατοπτρίζονται σε όλο το φάσμα της κοινωνικής μας ζωής.
Εικόνα
Asxeth
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2012 2:41 pm
Real Name: -
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Αναφορά κρούσματος πλαστοπροσωπίας σε εξετάξεις

Δημοσίευση από Asxeth »

Θεωρώ ότι η πράξη της πλαστοπροσωπίας στις εξετάσεις πρώτα απ' όλα μας ντροπιάζει ως φοιτητές και δεύτερον δίνει αφορμές σε τυχοδιώκτες να κατηγορούν τα ελληνικά πανεπιστήμια. Δε φτάνει που η θέση της κυβέρνησης είναι ενάντια στην παιδεία και έχει κάνει μπάχαλο τα πανεπιστήμια, υποβαθμίζοντάς τα, ας μην δημιουργούμε κι εμείς τέτοια εικόνα...
Manthos
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 7:08 pm
Real Name: Manthos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Αναφορά κρούσματος πλαστοπροσωπίας σε εξετάξεις

Δημοσίευση από Manthos »

moutsos έγραψε:Μπορώ να γίνω αξεπέραστος στους προσωπικούς χαρακτηρισμούς.
Καλά, κατούρα και λίγο. Καλή και χρήσιμη η ευγένεια, διευκολύνει την επικοινωνία, αλλά μερικές φορές ο επαρκώς διακαιολογημένος χαρακτηρισμός είναι απαραίτητος για να λέγονται τα πράγματα με το όνομά τους.
moutsos έγραψε: Υπάρχει και αυτό που λέμε ¨διαφωνία".
Η οποία έχει νόημα και συμβάλλει στο διάλογο μόνο όταν κάποιος τη δικαιολογεί.
moutsos έγραψε: Σήμερα φαντάζομαι θα είναι πολύ πιο δύσκολα τα πράγματα για τα παιδιά αυτά αφού δεν υπάρχει αντιπροσωπεία φοιτητών και αρκεί ο λόγος του επιτηρητή ή καθηγητή. Αυτό συμβαίνει σιγά σιγά καθώς οι συνάδελφοι στρέφονται ο ένας στον άλλο, όπως γίνεται και στην αγορά εργασίας βέβαια("μαζί τα φάγαμε", οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι σκάρτοι κτλ.) αντί να συσπειρώνονται απέναντι σε αυτούς που εκμεταλεύονται την πόλωση αυτή για προσωπικό όφελος και αντίστοιχα οι κοινωνικές τάξεις στην κυβέρνηση. Δεν αμφιβάλω ότι όντως έγινε όπως τα λέει η καταγγελία αλλά αυτό που θέλω να επισημάνω είναι ότι έχει ατονήσει η δύναμη της ΓΣ του σώματος των φοιτητών και σε λίγο δεν θα υπάρχει καμία συμμετοχή των φοιτητών στη λήψη αποφάσεων-->αυτό που επιδιώκει η κυβέρνηση και ο κ. Φορτσάκης δηλαδή και είναι η βασική προυπόθεση για να τελειώσει το Δημόσιο ΑΕΙ.
+1
moutsos έγραψε: Καταλήγωντας, λέω ότι τα βέλη μας πρέπει να στραφούν μαζικά σ'αυτούς που έχουν βαλθεί να κλείσουν το ΕΜΠ και το ΕΚΠΑ και όχι στους συναδέλφους μας(ναι, ακόμα και σαυτούς που αντιγράφουν).
Δεν είμαι Χριστιανός και η μονομερής αλληλεγγύη δεν είναι βιώσιμη.
DeXteR
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 16, 2006 11:26 pm

Re: Αναφορά κρούσματος πλαστοπροσωπίας σε εξετάξεις

Δημοσίευση από DeXteR »

Πάντως και στην Αγγλία όπου ελέγχονται πιο συστηματικά οι ταυτότητες στις εξετάσεις έχουν κρούσματα πλαστοπροσωπίας οπότε δεν νομίζω ότι είναι κάποιο εγγενές πρόβλημα του ελληνικού συστήματος.
Εμένα πιο μεγάλη εντύπωση μου κάνει που τον ταυτοποίησαν.Αν έχεις αποφασίσει να πας στη θέση άλλου και σου ζητήσουν ταυτότητα το λογικό δεν είναι αρχικά να πεις την ξέχασα και στην συνέχεια ,εάν δεν σε αφήνουν να γράψεις, να σηκωθείς να φύγεις χωρίς φυσικά να δώσεις τα στοιχεία σου στον επιτηρητή;Πως βρήκαν ποιος ήταν αυτός που ήρθε να γράψει;

http://www.telegraph.co.uk/education/ed ... ities.html
http://www.dailymail.co.uk/news/article ... years.html
jakob
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 3:06 pm
Real Name: jakob
Gender: Male

Re: Αναφορά κρούσματος πλαστοπροσωπίας σε εξετάξεις

Δημοσίευση από jakob »

Πες μας ρε παλικάρι μου πότε έχεις νεύρα να μη μιλάμε..
'Οταν τα καφενεία είναι ανοιχτά, μην κάνετε την σχολή καφενείο.
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Αναφορά κρούσματος πλαστοπροσωπίας σε εξετάξεις

Δημοσίευση από papagalakos II »

Αφού οπλίσατε τα επιχειρήματά σας με μεγάλες δώσεις ηθικής βάλτε τώρα και λίγη λογική.

Πρώτα απ' όλα το δίκαιο, και το ηθικό ακόμα αν θέλετε, είναι σχετικά. Αν για παράδειγμα βαθμολογήσεις κάποιον που αξίζει για 5 με 8 αυτό είναι άδικο. Αν όμως όσοι αξίζουν για 5 βαθμολογηθούν με 8 και κάποιον που αξίζει για 7 τον βαθμολογήσεις με 7 απλά επειδή αυτό είναι το σωστό και το δίκαιο τότε αυτό σε ένα ευρύτερο πλαίσιο είναι άδικο.

Τουτέστιν, σε ένα πανεπιστημιακό σύστημα όπως το δικό μας, όπου οι φοιτητές κάνουν σκονάκια και οι καθηγητές είναι πολυθεσίτες, είναι τουλάχιστον υποκριτικό να ζητάς μαστίγωμα εκείνου που έτυχε να πιάσεις. Τον Τσοχατζόπουλο του αμφιθεάτρου...

Αλλά εφόσον η συζήτηση είναι απλώς ηθική ας βάλω λίγη θρησκεία. Ο Ιησούς είπε τότε: «ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω». Δεν είμαι χριστιανός βέβαια, αλλά βρίσκω ένα δίκιο στην παραπάνω ρήση.
Εσείς όχι;

Οπότε να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου, όσοι έχετε φρίξει με τούτη την αποτρόπαια πράξη, δεν έχετε κλέψει ποτέ; Και αν η φαντασία σας ή ο φόβος σας δεν σας οδήγησαν να κάνετε κάτι τόσο "ακραίο" δεν έχετε κάνει έστω ένα σκονάκι, τουλάχιστον μία φορά;

• Αν ναι τότε δεν έχετε δικαίωμα να μιλάτε και να διαμαρτύρεστε. Δεν θυμάμαι να ορίσαμε ποτέ πόσο σοβαρή είναι η κάθε είδους κλεψιά στις εξετάσεις και για ποιες από αυτές αξίζει διαπόμπευση ενώ ποιες είναι "cool".

• Αν όχι... δεν θα πω "μπράβο σας". Θα πω απλώς εντυπωσιακό. Αλλά επειδή είμαι κι εγώ φοιτητής στο ΕΜΠ και ακόμα ξέρω πολλούς φοιτητές πολλών πανεπιστημίων ξέρω ότι κανείς δεν παίρνει πτυχίο με την αξία του και μόνο, απολύτως.

Για να κάνεις κηρύγματα ηθικής και δίκαιου χρειάζεσαι έναν δίκαιο κόσμο. Για να φτιάξεις έναν δίκαιο κόσμο δεν ξεκινάς από το τέλος αλλά από την αρχή.
Ursula
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Μαρ 12, 2014 11:32 pm
Real Name: Ursula

Re: Αναφορά κρούσματος πλαστοπροσωπίας σε εξετάξεις

Δημοσίευση από Ursula »

Παπαγαλάκο 2 όσο "περίεργο" και αν φαίνεται υπάρχουν φοιτητές στη Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. που δεν έχουν κάνει ποτέ σκονάκι. Και ξέρω παιδιά που έχουν τελείωσει και θα τελειώσουν την σχολή μας έχοντας μοχθήσει πολύ για αυτό το πτυχίο, διαβάζοντας πολύ και δουλεύοντας επειδή οι οικογενείες τους δυσκολεύονταν οικονομικά κ.λ.π. Σ'αυτά τα παιδιά αξίζει ένα μεγάλο μπράβο.
Ναι οκ όλοι θέλουμε να αλλάξουν αρκετά πράγματα στη σχολή μας, αλλά τι μέχρι να γίνουν όλα τέλεια εμείς θα έχουμε το ακαταλόγιστο; Πρώτα θα αλλάξει το σύστημα και μετά εμείς;
Άβαταρ μέλους
Amelie Poulain
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Παρ Σεπ 04, 2009 3:11 pm
Real Name: Kleines Näschen
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Αναφορά κρούσματος πλαστοπροσωπίας σε εξετάξεις

Δημοσίευση από Amelie Poulain »

Έχεις δίκιο οι περισσότεροι έχουμε κάνει σκονάκι. Ούτε αυτό το θεωρώ σωστό ή cool και προφανώς αν αυτή η συζήτηση γινόταν για σκονάκι θα είχε γίνει χαμός :p. Αλλά ναι υπάρχει διαβάθμιση στην κλεψιά πώς να το κάνουμε. Υπάρχει το σκονάκι απελπισίας και υπάρχει και το πληρώνω για να περάσω μάθημα.
Επίσης συμφωνώ υπάρχουν άπειρες αδικίες, ας τις αλλάξουμε όλες. Μπορεί να μη ζούμε σε δίκαιο κόσμο αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να συμπεριφερόμαστε άδικα ή ανήθικα...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
φιάλη klein
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2014 7:36 pm
Real Name: Νίκος
Gender: Male
Facebook ID: Nikos Gx
Τοποθεσία: Ανταρκτική

Re: Αναφορά κρούσματος πλαστοπροσωπίας σε εξετάξεις

Δημοσίευση από φιάλη klein »

+1000 στην Amelie.Υπάρχει και κάτι που λέγεται αξιοπρέπεια και αυτά τα άτομα δεν φαίνεται να το γνωρίζουν.
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Αναφορά κρούσματος πλαστοπροσωπίας σε εξετάξεις

Δημοσίευση από papagalakos II »

Δεν είναι η πρώτη φορά που εντυπωσιάζομαι από τον τρόπο που τα λογικά επιχειρήματα περνάνε αδιάφορα σε φοιτητές σχολής που θεωρητικά διδάσκει την λογική, αλλά μου κάνει εντύπωση κάθε φορά...

Είναι μεγάλη αλήθεια πράγματι πως ο κόσμος είναι δύο ταχυτήτων.

Η ληστεία τράπεζας: έγκλημα.
Η ληστεία χώρας: διακυβέρνηση.

Η παρατυπία εξέτασης: κατάπτυστη.
Η παρατυπία πρύτανη: διοίκηση.

Ο φόνος: έγκλημα.
Η δολοφονία χιλιάδων: πολιτική.

Σιχαμένη πραγματικότητα. Αυτή και μερικές ακόμα αλήθειες ανακάλυψαν και οι ναζί και παραλίγο να κατακτήσουν τον κόσμο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ακαδημαϊκά”