6 Δεκέμβρη 2014

"Η πολιτική αφορά το παρόν, ενώ μια μαθηματική εξίσωση την αιωνιότητα. "
Albert Einstein

Συντονιστές: antony07, Chris

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dead
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 20, 2013 5:21 pm
Real Name: Kollontai

6 Δεκέμβρη 2014

Δημοσίευση από dead »

6 χρόνια μετά την δολοφονία Γρηγορόπουλου και την ιστορική ασυνέχεια της Δεκεμβριανής εξέγερσης. 6 χρόνια μετά η ακροδεξιά συγκυβέρνηση δεν ξέχασε οτι η δουλειά έμεινε μισή και θέλει να εξοντώσει τους αγωνιστές. Πρόσφυγες στο Σύνταγμα, εργατικό "ατύχημα" στη χαλυβουργία Θεσσαλίας, χιλίαδες πνιγμένοι στη Μεσόγειο, κοινωνική καταστροφή και άνοδος του ευρωπαϊκού φασισμού. Που είναι το τέλος της ιστορίας; Που είναι η ευημερία;

Η ιστορία δείχνει ξανά τον δρόμο της ταξικής πάλης μέχρι την οικοδόμηση του πανανθρώπινου κομμουνισμού. 'Ολοι/ες στις πορείες.
Giorgio P
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Τρί Οκτ 04, 2011 9:43 pm
Real Name: Γιώργος (I think you got that by yourself...)
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: 6 Δεκέμβρη 2014

Δημοσίευση από Giorgio P »

19 συλληφθέντες έξω από την κατειλημμένη ΓΣΕΕ.
900€ (παράβολα) έκαστος μέχρι αύριο, αλλιώς ο αντίστοιχος δικηγόρος δεν θα έχει τη δυνατότητα παρέμβασης στην ανάκριση.

Ένα τραγικά απλό και επιφανειακό παράδειγμα του γιατί αυτό που ονομάζεται δικαιοσύνη δεν είναι ταξικά ουδέτερο (κατά κόσμον τυφλό).
Così preziosa come il vino
così gratis come la tristezza
con la tua nuvola di dubbi e di bellezza...
Άβαταρ μέλους
dead
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 20, 2013 5:21 pm
Real Name: Kollontai

Re: 6 Δεκέμβρη 2014

Δημοσίευση από dead »

Ο νόμος είναι σαν τον ιστό της αράχνης. Οι μικρές μύγες πιάνονται, ενώ οι μεγάλες σχίζουν το δίχτυ και φεύγουν.

Ανάχαρσις.

Ο Ρωμανός ξεκινάει και απεργία δίψας.
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: 6 Δεκέμβρη 2014

Δημοσίευση από papagalakos II »

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dead
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 20, 2013 5:21 pm
Real Name: Kollontai

Re: 6 Δεκέμβρη 2014

Δημοσίευση από dead »

ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΝΙΚΟΥ ΡΩΜΑΝΟΥ



Μετά από 31 μέρες σκληρού και ανυποχώρητου αγώνα σταματάω την απεργία πείνας έχοντας σημειώσει μια σημαντική νίκη.

Η τροπολογία που ψηφίστηκε στην Βουλή με μοναδικό αποδέκτη εμένα, είχε μεγάλες διαφορές από τις αρχικές εξαγγελίες του Υπουργού Δικαιοσύνης κάνοντας εν τέλει αποδεκτή την απαίτηση μου ακόμα και αν αυτό συνεπάγεται το να "φοράω βραχιολάκι".

Το μόνο σιγουρο ειναι οτι αυτη η νικη ηταν αποτελεσμα της πολιτικης πιεσης που ασκησαμε για αυτο και ο κοσμος του αγωνα και η Μαχητικη Αναρχια ειναι αδιαμφισβήτητα ηθικα,πολιτικα και πρακτικα οι μεγαλοι νικητες.

Ο πολυμορφος επαναστατικος αγωνας και εμεις ως πολιτικοι κρατουμενοι,βγαινουμε πιο δυνατοι απο αυτην την μαχη.

Υψώνω την γροθιά μου στέλνοντας τους πιο θερμούς χαιρετισμούς και την απεριόριστη αγάπη μου σε όλους εκείνους τους συντρόφους που στάθηκαν δίπλα μου ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΣΑ!

ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟΥΣ

ΖΗΤΩ Η ΑΝΑΡΧΙΑ

ΥΓ1: Θα ακολουθήσει αναλυτικό κείμενο τις επόμενες μέρες

ΥΓ2: Θελω να ευχαριστησω επισης ολους τους γιατρους του νοσοκομειου που αρνηθηκαν να υποκυψουν στις εισαγγελικες πιεσεις για αναγκαστικη σίτιση και με στήριξαν οσο μπορουσαν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτική”