[ΔΠΜΣ] Μεταπτυχιακά Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. & Τομέων

Μετά τη ΣΕΜΦΕ; ΣΕΜΦΕ!

Συντονιστής: Nomad

Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

[ΔΠΜΣ] Μεταπτυχιακά Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. & Τομέων

Δημοσίευση από drcypher »

Οι τομείς της Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. διοργανώνουν/συμμετέχουν στα παρακάτω Διατμηματικά/Διαπανεπιστημιακά Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών:
Παρακαλώ όποιος γνωρίζει περισσότερα και μπορεί να συμπληρώσει/διορθώσει τη λίστα ας σχολιάσει/παρέμβει παρακάτω. Ο κατάλογος αφορά Προγράμματα στα οποία εμπλέκεται η ΣΕΜΦΕ, και όχι όλα εκείνα στα οποία δικαιούται να εγγραφεί ο απόφοιτος ΣΕΜΦΕ.

Με την εξέλιξη της συζήτησης και την παράθεση των σχολίων η αρχική αυτή δημοσίευση θα ενημερώνεται κατάλληλα για ευκολότερη αναζήτηση.
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
Βραχνός Προφήτης
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 12:13 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Βραχνός Προφήτης »

Επισης, ο τομεας ΑΚΕΔ συνδιοργανωνει με το Μ.Ι.Θ.Ε. του Ε.Κ.Π.Α το (πολυ καλο) μεταπτυχιακο προγραμμα "Ιστορια και Φιλοσοφια των Επιστημων και της Τεχνολογιας". Η ιστοσελιδα ειναι υπο κατασκευη...
Συνταξη στα 18, στρατευση στα 100!
T,
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 03, 2006 9:44 am

Δημοσίευση από T, »

"Η ιστοσελιδα ειναι υπο κατασκευη.."  ... από το 2001. Αν θέλετε πληροφορίες για αυτό το ΠΜΣ πείτε μου. Υπάρχει και ένα forum που δεν μπαίνει και κανεις http://www.pms-ifet.org.
Jheremias
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:06 am
Real Name: Ένας περίεργος τύπος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: GVA
Επικοινωνία:

Re: [ΔΠΜΣ] Μεταπτυχιακά Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. & Τομέων

Δημοσίευση από Jheremias »

Παιδιά...Είναι αίσχος αυτό που γίνεται με τις ιστοσελίδες των μεταπτυχιακών, και ειδικά την περίοδο που ολοι ψάχνουν! Και ξεκινάω:

Μεταπτυχιακό Εφαρμοσμένης Μηχανικής. Που είναι η ιστοσελίδα; Που είναι ο server θα έπρεπε να ρωτάω καλύτερα....


Σχολή Μηχανολόγων - Μεταπτυχιακό πρόγραμμα Συστήματα Αυτοματισμού. Που είναι η ιστοσελίδα;

Μεταπτυχιακό Υπολογιστικής Μηχανικής. Μία από τα ίδια.

Που είσαι ρε Φίλιο να συντάξουμε μια επιστολή - φωτιά κοινοποίηση στους προέδρους σχολών, γραμματείες, και Πρύτανη;;;;; Το πρώτο τεχνολογικό ίδρυμα της χώρας σου λέει μετά........ :x
Η αχαριστία είναι το χειρότερο πράγμα. Μέμνησο τον νόμο της Μάνης....
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Re: [ΔΠΜΣ] Μεταπτυχιακά Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. & Τομέων

Δημοσίευση από drcypher »

Κάποια πράγματα τελικά αποδεικνύονται πεταμένα λόγια... Μπορούμε ατομικά ή συλλογικά να κάνουμε έναν καβγά με τους αρμόδιους (από την διοίκηση μέχρι το προσωπικό ή τη γραμματεία), αλλά στην καλύτερη περίπτωση το αποτέλεσμα θα είναι μια πρόχειρη ή/και φτωχή σελίδα που θα παραμείνει online για όσον καιρό επιτρέψει ο Θεός και η Τύχη.

Αυτά τα πράγματα θέλουν ενδιαφέρον και συντήρηση, και προϋποθέτουν ότι όσοι βρίσκονται πίσω από μια πληροφοριακή σελίδα, π.χ. για το μεταπτυχιακό, απευθύνονται όχι μόνο σε όσους συμμετέχουν κάπου αλλά και σε όσους θέλουν ή σκοπεύουν να συμμετάσχουν.

Επειδή το semfe.gr (τουλ. στο pc μου) βρίσκεται σε στάδιο αναθεώρησης και επέκτασης αρκετών τμημάτων του, στο βαθμό που μπορώ να βοηθήσω τεχνικά είμαι ανοικτός σε προτάσεις. Γιατί πλέον οι καβγάδες και οι φωνές προς κωφούς είναι μάταιες...
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
olga
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 02, 2010 4:18 pm
Real Name: olga
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: [ΔΠΜΣ] Μεταπτυχιακά Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. & Τομέων

Δημοσίευση από olga »

Θα μπορουσε να με πληροφορησει καποιος για τις επαγγελματικες προοπτικες του μεταπτυχιακου της μαθηματικης προτυποποιησης;αξιζει;
Άβαταρ μέλους
maThemaGician™
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2008 2:16 am
Real Name: Πραγματικό όνομα
Gender: Male
Facebook ID: 3
Τοποθεσία: Είμαι αλλού!

Re: [ΔΠΜΣ] Μεταπτυχιακά Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. & Τομέων

Δημοσίευση από maThemaGician™ »

Είναι εύκολο και σε πολλά (υποχρεωτικά) μαθήματα είναι τελείως θεωρητικό. Από συζητήσεις μου με παιδιά που το τελείωσαν άκουσα: "κάναμε τα ίδια με τη Σχολή", "δε συνδέεται ΑΜΕΣΑ με την εφαρμογή και την αγορά. Αν κάποιος κάνει PhD μετά ναι είναι χρήσιμο, για δουλειά όχι και τόσο", "πολλά ενδιαφέροντα μαθήματα δεν έγιναν ποτέ πχ Οικονομετρία ή Παράγωγα 2 (νομίζω)". Το Μεταπτυχιακό αυτό βγαίνει άνετα σε έναν χρόνο και μέχρι πέρσυ ήταν και τσάμπα ( = δημόσιο ). Θα είναι έτσι και φέτος? Γνωρίζει κανείς?
Εικόνα
Μάθε ΝΗ κι ας τηνε!!
Εικόνα
olga
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 02, 2010 4:18 pm
Real Name: olga
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: [ΔΠΜΣ] Μεταπτυχιακά Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. & Τομέων

Δημοσίευση από olga »

Λοιπον επειδη ειμαι σε φαση που ψαχνομαι για τα μεταπτυχιακα της σεμφε γνωριζει κανεις να μου πει ποσο δυσκολο ειναι καποιος απο καθαρο μαθηματικο να μπει και να τελειωσει το μεταπτυχιακο της νανοτεχνολογιας;ακομα γιατι ολα τα μεταπτυχιακα ειναι απογευματινες ωρες και οχι πρωινες;γινεται ν αλλαξει αυτο;ευχαριστω.
olga
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 02, 2010 4:18 pm
Real Name: olga
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: [ΔΠΜΣ] Μεταπτυχιακά Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. & Τομέων

Δημοσίευση από olga »

σ ευχαριστω!οσο για τα διδακτρα απο οσο ειδα στην προκηρυξη δεν υπαρχουν!δλδ απο οσο καταλαβα εσυ δεν το προτεινεις αφου δεν εχει εφαρμογη στον εργασιακο χωρο...
kevin
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 30, 2010 12:07 am
Real Name: vaggelis
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [ΔΠΜΣ] Μεταπτυχιακά Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. & Τομέων

Δημοσίευση από kevin »

maThemaGician™ έγραψε:Είναι εύκολο και σε πολλά (υποχρεωτικά) μαθήματα είναι τελείως θεωρητικό. Από συζητήσεις μου με παιδιά που το τελείωσαν άκουσα: "κάναμε τα ίδια με τη Σχολή", "δε συνδέεται ΑΜΕΣΑ με την εφαρμογή και την αγορά. Αν κάποιος κάνει PhD μετά ναι είναι χρήσιμο, για δουλειά όχι και τόσο", "πολλά ενδιαφέροντα μαθήματα δεν έγιναν ποτέ πχ Οικονομετρία ή Παράγωγα 2 (νομίζω)". Το Μεταπτυχιακό αυτό βγαίνει άνετα σε έναν χρόνο και μέχρι πέρσυ ήταν και τσάμπα ( = δημόσιο ). Θα είναι έτσι και φέτος? Γνωρίζει κανείς?
Καλησπέρα, επειδή το ΔΠΜΣ " Μαθηματική Προτυποποίηση στις Σύγχρονες Τεχνολογίες και την Οικονομία"
ξεκινάει και επίσημα τη λειτουργία του για το φετινό ακαδημαϊκό έτος θα ήθελα να ρωτήσω τους συναδέλφους εάν υπάρχει κάποιο φόρουμ για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό;
Από ότι ξέρω το άλλο μεταπτυχιακό της σεμφε τα "μικροσυστήματα & νανοδιατάξεις" έχουν δικό τους φόρουμ. Ισχύει το ίδιο για το ΔΠΜΣ της Μαθηματικής Προτυποποίησης και εάν ναι, θα μπορούσε κάποιος να δώσει το λίνκ ;
Άβαταρ μέλους
maria_semfe
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 12:27 pm
Real Name: Maria
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: [ΔΠΜΣ] Μεταπτυχιακά Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. & Τομέων

Δημοσίευση από maria_semfe »

Θα ήθελα, όποιος γνωρίζει, να δώσει πληροφορίες για το μεταπτυχιακό "Εφαρμοσμένες Μαθηματικές Επιστήμες".

Είναι καλό? Ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση τι γνωρίζετε? Πόσο διαρκεί? Δίνεται η δυνατότητα συνέχισης για διδακτορικό, κι αν ναι, πόσα χρόνια απαιτούνται? Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα είναι επίσης ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
photon
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 12, 2011 6:49 pm
Real Name: marisa
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: [ΔΠΜΣ] Μεταπτυχιακά Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. & Τομέων

Δημοσίευση από photon »

Καλησπέρα παιδιά!

Μήπως υπάρχει κανείς που να γνωρίζει για το μεταπτυχιακό της Εφαρμοσμένης Μηχανικής;Τα μαθήματα;
Δεν υπάρχει τίποτα online :e_sad:
andreasPhD
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 05, 2008 2:27 pm
Real Name: andreas
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [ΔΠΜΣ] Μεταπτυχιακά Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. & Τομέων

Δημοσίευση από andreasPhD »

Για το Μεταπτυχιακό της Εφαρμοσμένης Μηχανικής:
http://www.mechan.ntua.gr/
στο Link Μετατπυχιακά, υπάρχουν τα μαθήματα, ο οδηγός σπουδών κτλ.
Άβαταρ μέλους
skywalker
Δημοσιεύσεις: 1432
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 12:03 pm
Real Name: skywalker
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: καμμενη γη
Επικοινωνία:

Re: [ΔΠΜΣ] Μεταπτυχιακά Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. & Τομέων

Δημοσίευση από skywalker »

ελα ρε φτιαξαν το σιτε του τομεα μηχανικης?Εντωμεταξυ στις διπλωματικες ειναι μονο ο γκουσης και ο σιεττος.Αυτο λεει αρκετα πραγματα :P
Θελω να φυγουν τα κομματα Εδω και Τωρα απο το ΕΜΠ...
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
garfield
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 07, 2008 12:38 am
Real Name: a tabby,lazy,cute cat
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: [ΔΠΜΣ] Μεταπτυχιακά Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. & Τομέων

Δημοσίευση από garfield »

Καλη κινηση απ'τον τομεα Μηχανικης.Αν και στα πεδια των καθηγητων τα περισσοτερα ειναι ασυμπληρωτα(ακομη)...Αλλα μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι αυτο το "Μεγαλο Θεμα" Τομεα Μηχανικης-ΣΕΜΦΕ 8ο εξ.?????

http://www.mechan.ntua.gr/index.html

Εχει σχεση με το μαθημα "ΘΕΜΑ" του 9ου εξαμηνου?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μεταπτυχιακά Προγράμματα”