Δίπλωμα Οδήγησης ή πως άρχισα να συμπαθώ τους Ταρίφες

Ό,τι θέλετε από φτιαγμένα διαολοκούτια μέχρι δίκυκλα μπρίκια. Βουμ Βοοουυυμμμμ ...

Συντονιστής: meleneemil

Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Δημοσίευση από drcypher »

"Όλοι κάνουν λάθη", αλλά οι γυναίκες "κάνουν όλο λάθη". Μπορείς να αρχίσεις την προετοιμασία του pm που έλεγες. Εγώ να αποχωρήσω από αυτήν την ευχάριστη συζήτηση ευχόμενος "καλό κουράγιο" στον sky, και ακόμα περισσότερο στον δάσκαλό του... :D
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Δημοσίευση από Wizard »

Βασικά....


Οι γυναίκες έχουν λόγο που δε μπορούν να υπολογίσουν σωστά τις αποστάσεις και εξηγείται επιστημονικά.
Τι να κάνουν κι αυτές όταν τους έχουμε πείσει ότι το τόσο
|                                                                                                            |
Είναι είκοσι πόντοι :P

skywalker κουράγιο, κάθε αρχή και δύσκολη.
Σε αυτό το σημείο να πω ότι κανείς δεν πρέπει να ακούει τις οδηγίες του dr όσον αφορά στην οδήγηση. Μια φορά μαζί του στο αμάξι και αρκεί για να χάσεις λίγες μέρες από τη ζωή σου. Όχι επειδή οδηγεί επικίνδυνα, αλλά είναι ώρες ώρες τόσο αφηρημένος ο π@#$ης!!!!
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
Neo
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 2:46 pm
Real Name: Thomas Anderson
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η μόνη μου πατρίδα είναι ο χρόνος!!!

Δημοσίευση από Neo »

Ειδικά όταν συνοδηγό έχει τον Johny... (τον Περπατητή ντε! )
Άβαταρ μέλους
HeartDoc
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 4:10 am
Real Name: Νίκος Καραστάθης
Gender: Male
Τοποθεσία: Geneva, CH

Δημοσίευση από HeartDoc »

Wizard έγραψε:Τι να κάνουν κι αυτές όταν τους έχουμε πείσει ότι το τόσο
|                                                                                                            |
Είναι είκοσι πόντοι :P
Εδώ είναι που ελπίζουμε να έχουν όλοι οι χρήστες οθόνες 45 ιντσών ώστε να φανεί το "τόσο" να έχει ικανοποιητικό μήκος...
Κατάλαβες; Κάτι τέτοια κάνει και μετά το σκέφτεσαι αν θα ξαναπατήσεις στη Σχολή...

:stupid:


Όταν λέγαμε πως στο semfe.gr προσφέρουμε σφαιρική ενημέρωση για τα θέματα της σχολής, δεν ήξερα πως εννοούσαμε και πάνω σε τέτοια θεματα.  :roll:  :lol:  :lol:
The day Microsoft makes something that doesn't suck is the day they start making vacuum cleaners.
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Δημοσίευση από drcypher »

Όσο πιο μεγάλη είναι η οθόνη συνήθως τόσο μεγαλύτερη και η ανάλυση, οπότε αντιστοίχως μικρότερες οι εικονιζόμενες αποστάσεις. Αν θέλετε να επιμηκύνετε (τουλ. οπτικά) το παραπάνω θα πρέπει να το δείτε μάλλον σε κάποια οθόνη χαμηλής ανάλυσης (ανεξαρτήτως μεγέθους) π.χ. σαν του Neo :P
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από el_greco »

@Wizard : !!!! Utmost respect, έπεσα κάτω από τα γέλια με τον παραλληλισμό σου περί μήκους... Πάντως επειδή εν γένει έχεις δίκιο, αν πεις μέχρι 22 δεν υποψιάζονται τίποτα ;)

@all: Εγώ εκμεταλλεύτηκα την προηγούμενη περίοδο καταλήψεων του καλοκαιριού και έβγαλα το δίπλωμα τον Ιούλιο - Αύγουστο, κάνοντας όλα τα μαθήματα και παίρνοντάς το με την πρώτη, χωρίς λάδι. Μέχρι να μπω στο αυτοκίνητο με το δάσκαλο, δεν είχα ξαναοδηγήσει ποτέ και δεν είχα την παραμικρή ιδέα. Πρώτα υποχρεωτικά έκανα τις 20 ώρες θεωρίας, και αφού πέρασα τα σήματα ξεκίνησα την πρώτη ώρα οδήγησης. Μάλιστα, επειδή όπως είπα ήμουν αστοιχείωτος, έκανα περισσότερες από τις κανονικές ώρες οδήγησης στο δρόμο πριν δώσω (αντί για 10 μιαμισάωρα, έκανα 14-15 νομίζω).

Στα μαθήματα ήμουν καλός και τα έπιασα όλα γρήγορα - από ότι έλεγε και ο δάσκαλος ήμουν πολύ καλός με το συμπλέκτη... Τη μοναδική φορά που μου έσβησε το όχημα πριν πάρω το δίπλωμα ήταν... την ώρα της εξέτασης, που είχα κάνει το παρκάρισμα σε ένα χαντάκι με διαφορά από το υπόλοιπο οδόστρωμα, και μετά ήθελε πρώτη και 4000 στροφές για να ξεκινήσει - το έβγαλα με τη δεύτερη, αλλά οι εξεταστές αδιαφόρησαν εν γένει.

Δεν πανικοβλήθηκα ποτέ στην πόλη, μιας και η σχολή μου ήταν κέντρο Βόλου και από το 2ο-3ο μάθημα εξοικειώθηκα με φανάρια, λωρίδες, κίνηση, πρώτη-νεκρά. :)

Με το που πήρα το δίπλωμα ξαναοδήγησα στο Βόλο μετά από...4 μήνες (ας όψεται η διπλή εξεταστική και το χειμερινό εξάμηνο), όπου πήρα το αμάξι και πήγα Λαμία (στον Cozi) αλλά και Θεσσαλονίκη, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Έχω το "Ν" βέβαια ακόμα, αλλά πιστεύω ότι οδηγώ σωστά. Μόνο με το παρκάρισμα είμαστε τσακωμένοι...που θα μου πάει, θα το μάθω κι αυτό. Γιατί προς το παρόν ξέρω να παρκάρω μόνο το Νισάν Μίκρα που έμαθα με τα σημάδια. Στον αληθινό δρόμο...καμία σχέση :)
                 
Άβαταρ μέλους
Νάξιος
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:35 pm
Real Name: Λάμπρος
Gender: Male

Δημοσίευση από Νάξιος »

Και γω πέρυσι το καλοκαίρι που μας πέρασε πήρα το δίπλωμα.
Μία διαδρομή με οδηγό εμένα, χωρίς να το παινευτώ θα σας στερήσει τουλάχιστον δύο χρόνια από τη ζωή σας.
Πού να με δείτε να κανω άλμα όταν περνάω τα σαμαράκια που έχουν στην Πολυτεχνειούπολη. Αν δε με πιστεύετε, ρωτήστε τους συνάδελφους που "ατύχησαν" να βρίσκονται εκείνη τη στιγμή στο αυτοκινητάκι μου, την Αργώ!
 Η αλήθεια είναι πως και εγώ οδηγώ καλύτερα όταν πιω κανα δυο ποτηράκια κρασί.



Λοιπόν, ποτέ μη δίνετε το αμάξι σας σε κοπέλα, εκτός και αν θέλετε να αγοράσετε καινούριο και απλά ψάχνετε διακαιολογία. :lol:
Πλάκα κάνω...

Αλλά ότι οι γυναίκες αντιμετωπίζουν μεγαλύτερο πρόβλημα στην οδήγηση είναι γεγονός! :oops:

http://www.youtube.com/watch?v=7RMLt28n0-M

http://www.youtube.com/watch?v=Rm1D8T6nzXM


Αλλά ας μην κατηγορούμε μόνο τις γυναίκες μιας και οι άνδρες από την υπερβολική αυτοπεποίθηση προκαλούν πολύ πιο σοβαρά ατυχήματα.

http://www.youtube.com/watch?v=RND9s8kjhZs

                                 :roll:


Και ένα κορυφαίο που μου είχε συμβεί ως μαθητευόμενος οδηγός...

Εκεί που οδηγούσα στην περιοχή Παπάγου, μου λέει ο δάσκαλος, οποίος είναι και από το χωριό μου, στρίψε εδώ(σ' ένα στενάκι), στρίβω και τι συναντώ μπροστά μου ???
Μια τεράστια χελώνα (να πηγαίνει με το πάσο της) μες στη μέση του δρόμου...Έπαθα μεγάλη πλάκα...Δε σας λέω τίποτα...
Κακίας απέχου.
Άβαταρ μέλους
Remali tis Fokionos Negri
Δημοσιεύσεις: 321
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 11:23 pm
Real Name: KX
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: η εξωτική Κυψέλη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Remali tis Fokionos Negri »

Νάξιος:
Μια τεράστια χελώνα (να πηγαίνει με το πάσο της) μες στη μέση του δρόμου...
Σε αντίθεση με τις υπόλοιπες υπερηχητικές χελώνες, ε;

~RESPECT~
Εικόνα
"Εάν ταίς γλώσσαις τών ανθρώπων λαλώ καί τών αγγέλων, αγάπη δέ μήν έχω, γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον."
Άβαταρ μέλους
Soulhunter
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 11:40 am
Real Name: Christos Altiparmakis
Gender: Male
Τοποθεσία: Lyon, FR

Δημοσίευση από Soulhunter »

Ρε sky τώρα μου θύμησες τα δικά μου πρίν κανένα χρόνο περίπου...Ωστόσο, είχα τον πλεόν χαλαρό δάσκαλο. Χαρακτηριστικά, θυμάμαι δύο περιπτώσεις.

Περίπτωση 1 - "Ο κ*λος: Ήταν δεύτερο μάθημα και προχωρούσαμε με κανονική ταχύτητα (για εκπαιδευτικό όχημα πάντα) έξω από το πάρκο του Παπάγου, οπότε και στα δεξιά, στο πεζοδρόμιο, περπατούσε μια γκόμενα...Εκεί κάπου ακολουθεί η στιχομυθία:
- Έλεγξες πριν περάσεις;
- Τι να ελέγξω, αφού δεν έχει διασταύρωση;
- Βλέπεις κ*λο στα δεξιά, και περνάς χωρίς να τον ελέγξεις καλά; Τα έχουμει πεί αυτά, σε διασταυρώσεις, φανάρια και κ*λους, πάντα ελέγχουμε πρίν περάσουμε
- (Απλά ψιλοέλιωσα στο γέλιο)

Περίπτωση 2 - "Ο μ@λ@κ@ς": Μάθημα 1ο. Είμαι σε ένα ανηφορικό φανάρι του Παπάγου (στο Δημαρχείο για όσους ξέρουν), όχι καμιά ιδιαίτερη ανηφόρα δηλαδή, αλλά 1ο μάθημα ήταν για μένα. Εκεί που είμαι 1ος στο φανάρι, ανάβει πράσινο, πάω να ξεκινήσω και....σβήνει. Δεν αργούν τα πρώτα κορναρίσματα και ειδικά από αυτόν ακριβώς από πίσω μου. Ψιλοαγχώνομαι και πάλι ακολουθεί η στιχομυθία:

- (Εγώ): Ω, τον μ@λ@κ@, με ζάλισε!
- Μη τρελαίνεσαι, γραφτον στα @@ σου και ξεκίνα με την ησυχία σου
------[2η αποτυχημένη προσπάθεια εκκίνησης και ο τύπος από πίσω μου να κορνάρει ακόμα]------

- (Δάσκαλος): Σου είπα, μην αγχώνεσαι και ξεκίνα με την ησυχία σου..όταν ξανανάψει πράσινο...
----[Εκεί κάπου γίνεται το καλύτερο,ο πίσω βρίζει, ο δάσκαλος ανοιγεί χαλαρά την πόρτα, κατεβαίνει κάτω, τον κοιτάει και εκείνος απλά σταματάει αμέσως]
Τελικά, ίσως να συνέβαλλε το γεγονός ότι ο δάσκαλος ήταν γύρω στο 1.90....  :P
The most incomprehensible thing about the world is that it is at all comprehensible...
Άβαταρ μέλους
HeartDoc
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 4:10 am
Real Name: Νίκος Καραστάθης
Gender: Male
Τοποθεσία: Geneva, CH

Δημοσίευση από HeartDoc »

E, ο καφρο-Χρήστος που θα έμπλεκε...

Άστα ψόφια ρε! Έψαχνες σχολή οδηγών με καφρο εκπαιδευτή.. Σε τα μας;  :lol:
The day Microsoft makes something that doesn't suck is the day they start making vacuum cleaners.
Άβαταρ μέλους
skywalker
Δημοσιεύσεις: 1432
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 12:03 pm
Real Name: skywalker
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: καμμενη γη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skywalker »

g@m@to thelo kai go kafro ekpaideyti
Θελω να φυγουν τα κομματα Εδω και Τωρα απο το ΕΜΠ...
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Soulhunter
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 11:40 am
Real Name: Christos Altiparmakis
Gender: Male
Τοποθεσία: Lyon, FR

Δημοσίευση από Soulhunter »

HeartDoc έγραψε:E, ο καφρο-Χρήστος που θα έμπλεκε...

Άστα ψόφια ρε! Έψαχνες σχολή οδηγών με καφρο εκπαιδευτή.. Σε τα μας;  :lol:
Πράγματι, ούτε παραγγελία να το είχα κάνει...Ευτυχώς, δεν μου έχει μείνει κανένα "κουσούρι" να κάνω ακόμα καφρίλες στο δρόμο...  :roll:
Skywalker έγραψε:g@m@to thelo kai go kafro ekpaideyti
Εσύ κοίτα να προσέχεις μη σε φάει κανένα τρένο σε καμία διασταύρωση και άσε τα υπόλοιπα...Όταν έρθεις Αθήνα θα σε πάμε με το Νίκο για kafro driving school,(αρκεί να βάλεις εσύ το όχημα)................
The most incomprehensible thing about the world is that it is at all comprehensible...
Άβαταρ μέλους
HeartDoc
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 4:10 am
Real Name: Νίκος Καραστάθης
Gender: Male
Τοποθεσία: Geneva, CH

Δημοσίευση από HeartDoc »

Soulhunter έγραψε:Εσύ κοίτα να προσέχεις μη σε φάει κανένα τρένο σε καμία διασταύρωση και άσε τα υπόλοιπα...Όταν έρθεις Αθήνα θα σε πάμε με το Νίκο για kafro driving school,(αρκεί να βάλεις εσύ το όχημα)................

Aυτό θέλω να το δω!



(... δηλαδή δεν θέλω να το ζήσω. Μαμάαα!!  :cry:  :cry:  )

Εκτός αν μιλάμε για driving simulator (Test Drive Unlimited πχ... καφρο-παίχνιδοοοοοο)
The day Microsoft makes something that doesn't suck is the day they start making vacuum cleaners.
Άβαταρ μέλους
Soulhunter
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 11:40 am
Real Name: Christos Altiparmakis
Gender: Male
Τοποθεσία: Lyon, FR

Δημοσίευση από Soulhunter »

HeartDoc έγραψε:
Soulhunter έγραψε:Εσύ κοίτα να προσέχεις μη σε φάει κανένα τρένο σε καμία διασταύρωση και άσε τα υπόλοιπα...Όταν έρθεις Αθήνα θα σε πάμε με το Νίκο για kafro driving school,(αρκεί να βάλεις εσύ το όχημα)................

Aυτό θέλω να το δω!



(... δηλαδή δεν θέλω να το ζήσω. Μαμάαα!!  :cry:  :cry:  )

Εκτός αν μιλάμε για driving simulator (Test Drive Unlimited πχ... καφρο-παίχνιδοοοοοο)
Γιατί ρε, φαντάζεσαι πόσο γαμάτο θα είναι αυτό το μάθημα με μαθητή τον Τόλη? (Φαντάσου τώρα τον Τόλη με το κέφαλι έξω από το παράθυρο να μπινελικώνει τον από πισω ή να βλέπει γκόμενα,να βγάζει το κεφάλι και να φωνάζει: "Πωπωπω, τι αστέρι είσαι μωρό μου, αστέρι, μπες για καμιά βόλτα ή ακόμα τον Τόλη να κάνει παντιλίκια ανελέητα [που λέει και κάποιος φίλτατος])....Εγώ επιμένω, να κανονιστεί!!!
The most incomprehensible thing about the world is that it is at all comprehensible...
Άβαταρ μέλους
HeartDoc
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 4:10 am
Real Name: Νίκος Καραστάθης
Gender: Male
Τοποθεσία: Geneva, CH

Δημοσίευση από HeartDoc »

Soulhunter έγραψε:"Πωπωπω, τι αστέρι είσαι μωρό μου, αστέρι, μπες για καμιά βόλτα ή ακόμα τον Τόλη να κάνει παντιλίκια ανελέητα [που λέει και κάποιος φίλτατος])....Εγώ επιμένω, να κανονιστεί!!!

Ο Τόλης όλα αυτά; "Καφρίλεψες" εις την πατρίδα ρε Απόστολε;

Καλά, για κανένα "Εσένα θα σε έπαιρνα ... (ΓΚΝΤΟΥΠ!)" το κόβω.  :lol:  :lol:

Θα κατηγορηθώμεν για διάλογον συνάδελφε... ή για explicit kafrila
The day Microsoft makes something that doesn't suck is the day they start making vacuum cleaners.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητα και μηχανές”