Περί χαριστικής εξεταστικής

Ιδιαίτερα ζητήματα που απασχολούν τη ΣΕΜΦΕ (όπως π.χ., συνδικαλιστικά, επαγγελματικά δικαιώματα, πρόγραμμα σπουδών κτλ.)

Συντονιστές: antony07, Chris

O_Xamenos
Δημοσιεύσεις: 1269
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 5:36 pm
Real Name: Σαληγκαρι με Ητα που θυμιζει Ηττα
Gender: Male
Facebook ID: 682417817
Τοποθεσία: Πλανητης Γη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από O_Xamenos »

Off Topic
Άνθρωποι είμαστε ρε ζώα, όχι νούμερα

πάει και αλλιώς: Ζώα είμαστε ρε νουμερα...όχι άνθρωποι
Εικόνα
Γαμώ... τα κράτη, γενικώς...
Θέλω να μην φθονουν την ευτυχία μου΄ μη σώσω και γίνω πορθητής΄ μη σώσω κουρσεμένη τη ζωή μου ν' αντικρίσω...
Θα παω στην κολαση γιατι τη νυχτα εκεινη μια γυναικα με περιμενε στο στρωμα της και εγω δεν πηγα

Ώρα για λίγη φαντασία... ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΡΙΑ... Έχουμε φτερά!
ο χαμένος τα παίρνει όλα
Neo
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 2:46 pm
Real Name: Thomas Anderson
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η μόνη μου πατρίδα είναι ο χρόνος!!!

Δημοσίευση από Neo »

Παρά λοιπόν τις αποφάσεις του Τομέα, σήμερα βγήκε πρόγραμμα της χαριστικής, το οποίο φαντάζομαι θα έχουμε αύριο και σε ηλεκτρονική μορφή.

Υπάρχουν γύρω στα 15 μαθήματα (απ'όσο πληροφορήθηκα) τα οποία έχουν περιορισμούς. Είτε αυτό είναι οφειλόμενα μαθήματα (άλλα έως 3 και άλλα έως 7) είτε είναι το να μη δώσεις το Σεπτέμβρη.
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από el_greco »

Μάλιστα... κρίμα και ελπίζαμε κάποιοι ότι όντως θα έχουμε την ευκαιρία να καθαρίσουμε και κανένα εαρινό τώρα, γιατί στα χειμερινά στα οποία έχουμε εξεταστεί μέχρι τώρα, δεν τα πήγαμε και σπουδαία... :(
                 
Neo
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 2:46 pm
Real Name: Thomas Anderson
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η μόνη μου πατρίδα είναι ο χρόνος!!!

Δημοσίευση από Neo »

Εγώ θέλω κυρίως να σταθώ στο πόσο αξιόπιστες είναι οι αποφάσεις που λαμβάνονται από κοινού σε αυτά τα "όργανα". Αν είναι δηλαδή να συνεδριάζουν και μετά ο καθένας να κάνει ό,τι γουστάρει χωρίς να λογοδοτεί σε κανέναν, ας πάρουμε και μια μολότωφ ο καθένας να πάμε να το κάψουμε το μπουρδέλο.

Ήμαρτον πια! Ευθαρσώς κι επωνύμως όλα αυτά. Όταν ήταν οι κινητοποιήσεις, "παιδιά είμαστε μαζί σας" (για την ακρίβεια "σας βάζουμε μπροστά για να μη χάσουμε τα λεφτά μας) και μετά μας λένε για το ότι είναι παράνομο.

Ωραία, είναι παράνομο. Παίρνει όμως μια απόφαση η Σχολή, έστω και παράνομη. Εσύ τώρα θυμήθηκες να το παίξεις τίμιος και νομοταγής; Όταν πρόκειται για τους φοιτητές σου; Θα μου πεις "Χέστηκα" για τους φοιτητές.

Εδώ το 90% των καθηγητών της ΣΕΜΦΕ δεν έχει ιδέα για το πού μπορούν να ασχοληθούν μετά. Όταν τους ρωτάς σου λένε πόσο καλή είναι η Σχολή.

ΜΠΟΥΡΛΟΤΟ!!!

Μην αρχίσω να κράζω και τους άλλους "Ιάσωνες" και ΣΙΑ, γιατί θα ξημερωθούμε εδώ. Αν κοιτάζουμε όλοι να κάνουμε αυτό που γουστάρουμε, εγώ γουστάρω αύριο να αρχίσω να καίω το Πολυτεχνείο. Και θα έχω και δίκιο. Για να δούμε τώρα ποιος θα φροντίσει η απόφαση που πάρθηκε να τηρηθεί...

Μεταξύ κατεργαρέων ειλικρίνεια... Ο καθένας εκεί μέσα είναι για την πάρτη του. Κι επειδή βαρέθηκα να τους βλέπω, ΟΛΟΥΣ από το θυρωρό μέχρι τον Πρύτανη, θέλω να σηκωθώ να φύγω. Να μείνουν εκεί να σαπίσουν στην ανυπαρξία και την απραγία τους.
Άβαταρ μέλους
noir
Δημοσιεύσεις: 1311
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: εθελοδουλο πρακτορακι :)
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από noir »

Neo έγραψε:[...] ας πάρουμε και μια μολότωφ ο καθένας να πάμε να το κάψουμε το μπουρδέλο.

Ήμαρτον πια! Ευθαρσώς κι επωνύμως όλα αυτά. Όταν ήταν οι κινητοποιήσεις, "παιδιά είμαστε μαζί σας" (για την ακρίβεια "σας βάζουμε μπροστά για να μη χάσουμε τα λεφτά μας) και μετά μας λένε για το ότι είναι παράνομο.

Ωραία, είναι παράνομο. Παίρνει όμως μια απόφαση η Σχολή, έστω και παράνομη. Εσύ τώρα θυμήθηκες να το παίξεις τίμιος και νομοταγής; Όταν πρόκειται για τους φοιτητές σου; Θα μου πεις "Χέστηκα" για τους φοιτητές.

Εδώ το 90% των καθηγητών της ΣΕΜΦΕ δεν έχει ιδέα για το πού μπορούν να ασχοληθούν μετά. Όταν τους ρωτάς σου λένε πόσο καλή είναι η Σχολή.

ΜΠΟΥΡΛΟΤΟ!!!

[...]

Μεταξύ κατεργαρέων ειλικρίνεια... Ο καθένας εκεί μέσα είναι για την πάρτη του. Κι επειδή βαρέθηκα να τους βλέπω, ΟΛΟΥΣ από το θυρωρό μέχρι τον Πρύτανη, θέλω να σηκωθώ να φύγω. Να μείνουν εκεί να σαπίσουν στην ανυπαρξία και την απραγία τους.
That's the spirit! ΜΠΟΥΡΛΟΤΟ ΚΑΙ ΦΩΤΙΑ ΣΤΑ ΦΟΙΤΗΤΙΚΑ ΚΕΛΙΑ!!  :lol:
Εικόνα
Η ελευθερία του ενός είναι προϋπόθεση για την ελευθερία του άλλου!
Κανένας έγκλειστος στις κρατικές φυλακές, κανένας σκλάβος στα αφεντικά!
Αντίσταση - Αυτοοργάνωση - Αλληλεγγύη
Neo
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 2:46 pm
Real Name: Thomas Anderson
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η μόνη μου πατρίδα είναι ο χρόνος!!!

Δημοσίευση από Neo »

Δεν κάνω πλάκα... Και δεν θα πρέπει κανένας να κάνει πλάκα σε τέτοια ζητήματα. Εγώ αύριο θα ανέβω και θα ζητήσω εξηγήσεις από οποιονδήποτε είναι υπεύθυνος γι' αυτήν την κατάσταση.

Επειδή ξέρω 2-3 που στάνταρ θα φιγουράρουν τα μαθήματά τους στη λίστα με τις προϋποθέσεις, αλλά δεν έχω την πλήρη εικόνο του προβλήματος, είμαι κάπως επιφυλακτικός προς το παρόν.

Ακόμα και ένας να είναι όμως, είναι απαράδεκτο το να κάθονται 40 ώρες να συζητάνε, να αποφασίζουν κάτι μετά από τόση διαδικασία και μετά ο καθένας να κάνει ό,τι του καπνίσει.

Αυτά. Γνωρίζω ότι έχω παρεκτραπεί από τους κανόνες του forum αλλά νομίζω ότι η αγανάκτησή μου είναι δικαιολογημένη.

Καλό διάβασμα.
Άβαταρ μέλους
noir
Δημοσιεύσεις: 1311
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: εθελοδουλο πρακτορακι :)
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από noir »

ναι ρε, το καταλαβαινω πως δεν κανεις πλακα... Γεγονος ομως ειναι πως δεν ειναι κατι καινουργιο. Ολα ετσι λειτουργουν. Οσο για τους "καλους" καθηγητες που θα βοηθησουν... δεν υπαρχει μεγαλυτερο παραμυθι. Απο τις περσινες κινητοποιησεις μεχρι τωρα, το δαμε πολλες φορες. Τεσπα πολλα μπορουν αν ειπωθουν. Οσο για τις αποφασεις ειτε απο τις ΓΣ ειτε απο τις συνελευσεις τμηματων ειδαμε ποσο μετρανε και ποσο μπορουμε να τις υποστηριξουμε και εμεις οι ιδιοι και στη περιπτωση της κανονικης εξεταστικης....

Παντως μονο σου δε νομιζω να καταφερεις και πολλα πραγματα. Σημασια (και αποτελεσμα) θα εχει η κατασταση να γινει γενικοτερα αντιληπτη και να κανουμε κατι....
Εικόνα
Η ελευθερία του ενός είναι προϋπόθεση για την ελευθερία του άλλου!
Κανένας έγκλειστος στις κρατικές φυλακές, κανένας σκλάβος στα αφεντικά!
Αντίσταση - Αυτοοργάνωση - Αλληλεγγύη
manager
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Φεβ 16, 2007 9:12 pm

Δημοσίευση από manager »

Εγω που χρωσταω 40 μαθηματα και ειμαι 6ο ετος μαλλον ειμαι μια χαρα και δε δικαιουμαι χαριστικη...καλα παντως σε αλλες σχολες οπως πχ το φυσικο αθηνας η χαριστικη ειναι στανταρ και για ολους τους επι πτυχιω..Εδω μαλλον οι καθηγητες βαριουνται που ζουν...
Neo
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 2:46 pm
Real Name: Thomas Anderson
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η μόνη μου πατρίδα είναι ο χρόνος!!!

Δημοσίευση από Neo »

Όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι ποτέ δεν ξημερώνει...
Slym
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 6:42 pm

Δημοσίευση από Slym »

Δε βαριούνται που ζουν οι καθηγητές μας.Ίσα ίσα , μάλλον τους αρέσει να ζουν και σου λένε να πάνε στο διάολο τα κωλόπαιδα που θα τους διορθώσω και μαθήματα στη χαριστική το κατακαλόκαιρο.Πάω για μπάνιο και ας κόψουν το λαιμό τους.Το ότι ευθύνονται και αυτοί σε ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό για τα μαθήματα που χρωστάμε δεν τους επηρεάζει.Αλλά γιατί να τους επηρεάζει;Αφού έχουν βρει εμάς τους μ@λ@κες για τους αγώνες τους και μετά μας πουλάνε κανονικά ΧΩΡΙΣ επιπτώσεις , σιγά μην το ρίξουν στο φιλότιμο.Το εξωφρενικό βέβαια είναι ότι θα τους ξαναστηρίξουμε το επόμενο εξάμηνο.Ας δούμε βέβαια και το πρόγραμμα , αλλά δεν ελπίζω σε τίποτα.
Neo , από όσα είπες έχω δύο απορίες όσον αφορά το πρόγραμμα.Αν ξέρεις μου απαντάς :
1)Οι προυποθέσεις είναι πάνω στο πρόγραμμα ή θα τρέχουμε από γραφείο σε γραφείο σαν τα βλαμμένα;
2)Ο αριθμός μου φάνηκε ελεεινά μικρός.Μόνο 15 μαθήματα;;;Ελπίζω να μην έχεις αξιόπιστη πηγή...
Neo
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 2:46 pm
Real Name: Thomas Anderson
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η μόνη μου πατρίδα είναι ο χρόνος!!!

Δημοσίευση από Neo »

Από το τηλέφωνο μου είπανε όσα μεταφέρω εδώ. Τα μαθήματα ήταν χωρισμένα ανάλογα με τις προϋποθέσεις απ' όσο κατάλαβα.

Όσο για το δεύτερο ερώτημα 15 είναι πάνω-κάτω τα μαθήματα που έχουν προϋποθέσεις και όχι τα συνολικά μαθήματα που θα εξεταστούν στη χαριστική.

Υπάρχουν βέβαια και κάποια που δεν θα εξεταστούν καθόλου αλλά αυτά θα τα δούμε αύριο το πρωί.

Αν ψήνεστε πάντως, εγώ θα ανέβω πάνω κατά τις 12 το μεσημέρι να πάω να βρω κατά πρώτον την Κυριάκη και μετά τους υπόλοιπους. Ραντεβού στο Στέκι.
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Δημοσίευση από Wizard »

Neo έγραψε: Αν ψήνεστε πάντως, εγώ θα ανέβω πάνω κατά τις 12 το μεσημέρι να πάω να βρω κατά πρώτον την Κυριάκη και μετά τους υπόλοιπους. Ραντεβού στο Στέκι.
Σκάσε μου ένα τηλ ή πέρνα από τη βιβλιοθήκη.
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
Neo
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 2:46 pm
Real Name: Thomas Anderson
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η μόνη μου πατρίδα είναι ο χρόνος!!!

Δημοσίευση από Neo »

Ωραία αρχίσαμε να μαζευόμαστε... "Πέρνα από τη βιβλιοθήκη"... God damn it!

Στις 12 στο Στέκι. With or without you Lacta!
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Δημοσίευση από drcypher »

Επειδή προσφάτως συζήτησα με την κα. Κυριάκη το συγκεκριμένο θέμα, να βάλω απλώς κάποια στοιχεία που ίσως να μην είναι γνωστά:
  • Δεν προβλέπονται "μαζικές" χαριστικές εξεταστικές όπως αυτές που έγιναν τα τελευταία χρόνια, και φυσικά όπως αυτή που θα γίνει τον Ιούλιο. Αν προβλέπεται κάτι, αυτό είναι ατομικές χαριστικές σε φοιτητές που χρωστάνε 1-3 μαθήματα και βιάζονται να ολοκληρώσουν τυπικά τις σπουδές τους (π.χ. λόγω μεταπτυχιακών, κτλ.). Όπως λέει και η λέξη, οι εξεταστικές αυτές είναι χαριστικές, δηλ. αφήνεται στη διακριτική ευχέρεια του διδάσκοντος το αν θα την προσφέρει σε φοιτητές ή όχι. Υποθέτω, δε, πως αυτή η δυνατότητα (επαναλαμβάνω, αν προβλέπεται) επαναλαμβάνεται άπαξ ετησίως. Μάλιστα δεν υπάρχει περιορισμός σε χειμερινά/εαρινά εξάμηνα.
  • Η πρόταση της Προέδρου (καθώς και λοιπών καθηγητών και παρατάξεων) ήταν να πραγματοποιηθεί μια τέτοια εξεταστική: Τα μαθήματα ανεξαρτήτως εξαμήνου (εαρινού ή χειμερινού) αλλά για μεμωνομένους φοιτητές που χρωστούν 1-3 μαθήματα για να σώσουν τον χρόνο που "έχασαν" λόγω των κινητοποιήσεων και ενδεχομένως τους στοίχισε τα μεταπτυχιακά ή κάτι τέτοιο.
  • Η χαριστική εξεταστική (πέραν της εγγενώς ιδιόμορφης, "χαριστικής"  υφής της) που προετοιμάζεται είναι καθ' όλα παράτυπη. Ο λόγος που έγινε αποδεκτή ήταν εξ' αιτίας της χρονικά εκτεταμένης αναστάτωσης στα μαθήματα. Εν ολίγοις κάποιοι επέλεξαν να κάνουν τα "στραβά μάτια" και να διορθώσουν μια ανωμαλία (την πολύμηνη αναστολή κάθε εκπαιδευτικής δραστηριότητας) με μια παρατυπία. Αλλά πρέπει να γίνει σαφές πως όσο κι αν μας βολεύει μια τέτοια ρύθμιση, δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να κάνει τα στραβά μάτια. Οι αγώνες απαιτούν θυσίες, η αδράνεια και η αποχή έχουν κόστος, και όλα αυτά ως ενήλικοι άνθρωποι οφείλουμε να τα λαμβάνουμε υπ' όψιν σε κάθε μας κίνηση. Εν ολίγοις, το επιχείρημα "δεν θα με υποχρεώσετε σε παρατυπία/διόρθωση γραπτών/επιτήρηση/διενέργεια εξετάσεων καλοκαιριάτικα επειδή δεν μπορείτε να αποφασίσετε ως σώμα τί θέλετε και να δεχτείτε τις συνέπειας" εμένα με καλύπτει όσο κι αν με πλήττει.
  • Οι δυο καθηγητές που όπως φαίνεται με βεβαιότητα θα αρνηθούν να εξετάσουν τα μαθήματά τους είναι οι κ. Κουρκουλής και Λιαροκάπης. Υποθέτω ότι καθένας τους έχει μια επιχειρηματολογία, λιγότερο ή περισσότερο εκτεταμένη από το "δεν είμαι υποχρεωμένος, η χαριστική εξεταστική είναι μια φούσκα".
  • Μιχάλη, νομίζω ξεφύγαμε. Τα περί "μολότοφ", και "να το κάψουμε" ξέρεις ότι δεν βοηθάνε ούτε ως προτεινόμενες λύσεις καθ' αυτές ούτε ως εκφράσεις στο forum. Θα ήθελα πολύ να ακούσω με τι επιχείρημα θα πας π.χ. στον Λιαροκάπη και θα του πεις "επί 4 μήνες δε δούλευε τίποτα, απαιτώ χωρίς κανένα τυπικό έρεισμα να δώσουν φοιτητές 4 διαφορετικών ετών εξέταση σε ένα μάθημα που δεν έχει ακόμα διδαχθεί για το φετινό έτος, με ύλη ίση με τον ελάχιστο/κοινό παρονομαστή όσων εξετάζονται"; Όποια γνώμη μπορεί να έχει καθένας μας για τον Λιαροκάπη και τον κάθε Λιαροκάπη δεν νομίζω ότι στοιχειοθετεί επιχειρηματολογία υπέρ ενός μέτρου το οποίο υποτίθεται πως θα μπαλώσει τη συλλογική απάθεια 1500 φοιτητών.
  • Μια Γενική Συνέλευση σχολής δεν μπορεί να αποφασίσει κάτι που θα αντιτίθεται στον εσωτερικό κανονισμό της Σχολής ή του Ιδρύματος ή σε αποφάσεις ανώτερων οργάνων (όπως η Σύγκλητος). Καταλαβαίνω πως φαίνεται σαν απειλή (ίσως και λίγο υπερβολικό/καταστροφολογικό), αλλά πρέπει να το δούμε ρεαλιστικά το θέμα: Επειδή τόσα χρόνια έχουμε πάνω-κάτω γνώση του ποιός είναι ποιός στη σχολή, τί προτιμάτε; Ορισμένοι καθηγητές να αγνοήσουν (επιδεικτικά) την κατ' ουσίαν άκυρη απόφαση της Συνέλευσης της Σχολής ώστε τουλ. να δώσουμε τα άλλα μαθήματα ή να προσβάλλουν την απόφαση προσφεύγοντας π.χ. στη Σύγκλητο ώστε τελικά να ανακληθεί η παράτυπη εξεταστική;
  • Όχι ότι έχει καμία σημασία, τουλάχιστον μεγαλύτερη από τα παραπάνω, αλλά σκεφτήκατε λίγο τί γίνεται μ' αυτήν την εξεταστική; Τα έτη 1, 2, 3, 4 θα κάνουν μάθημα και τα 5, 6, 7, 8 θα δίνουν εξετάσεις παράλληλα με μαθήματα/εργαστήρια. Η μισή (ας πούμε) σχολή θα εξετάζεται στα μαθήματα που την ίδια ώρα θα διδάσκεται η άλλη μισή...
Που θέλω να καταλήξω; Ο τρόπος υλοποίησης, η απόφαση "ανυπακοής" ορισμένων καθηγητών είναι δεδομένοι από προηγούμενα χρόνια. Γι' αυτό και στο αρχικό μου κείμενο σχολίασα τα περί χαλαρότητας του τί είναι "επί πτυχίω" και της τελικής αναρχίας στους περιορισμούς εξέτασης που προκύπτουν κατά την εφαρμογή μιας σαφούς αλλά τυπικά μη ευσταθούς απόφασης του οργάνου της Σχολής.

Προς τί τόσο έντονη έκρηξη; Τι περιμένεις να αλλάξει; Τι νομίζεις ότι θα αλλάξει είτε εκτοξεύοντας δυο-τρεις οργισμένες κουβέντες σε ένα forum ή ακόμα και σε δυο-τρεις εκ των ιθυνόντων; Θα βάλεις μυαλό στους συνδικαλιστές ώστε να μην πετάμε δεκάδες διδακτικές ώρες προκειμένου να εκτελέσουμε κομματόσταλτες ασκήσεις αγωνιστικής γυμναστικής; Θα βάλεις μυαλό στους φοιτητές που 4 μήνες εκ του ασφαλούς κράζανε, απέχοντες για κάτι που ξέρανε ότι θα συμβεί και ήδη εν τέλει συμβαίνει; Θα βάλεις μυαλό στον Λιαροκάπη και τον κάθε Λιαροκάπη που εξαντλεί την τυπικότητα και την "εκπαιδευτική του ακεραιότητα" με τρόπο που τόσα χρόνια γνωρίζει πως απλώς καθυστερεί μερικούς εκατοντάδες φοιτητές από την απόκτηση πτυχίου; Ή μήπως θα βάλεις πραγματικά φωτιά να το κάψεις; 8)
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από antony07 »

Neo έγραψε:Μεταξύ κατεργαρέων ειλικρίνεια... Ο καθένας εκεί μέσα είναι για την πάρτη του. Κι επειδή βαρέθηκα να τους βλέπω, ΟΛΟΥΣ από το θυρωρό μέχρι τον Πρύτανη, θέλω να σηκωθώ να φύγω. Να μείνουν εκεί να σαπίσουν στην ανυπαρξία και την απραγία τους.
Γιατί, αφού θες τόσο πολύ να φύγεις, περιμένεις την χαριστική της τελευταίας στιγμής για να σε σώσει;
Δηλαδή θέλεις να πάρεις "χαρίστικά" το πτυχίο;

Εντάξει,γνωρίζω δεν έχω κανένα δικαίωμα να κριτικάρω την προσωπική διευθέτηση των προτεραιοτήτων και την κοσμοθεωρία του καθενός, αλλά γιατί γκρινιάζετε; Αν δεν αξιοποιήσατε όλες τις προηγούμενες εξεταστικές ΟΛΩΝ των προηγούμενων χρόνων,το πρόβλημα τώρα είναι η Κυριάκη και οι απραγματοποίητες δεσμεύσεις των καθηγητών; Δικιά τους είναι η "απράγεια";
Και αν δεν σας δώσουν,άτυπα και παράνομα ως φαίνεται,το δικαίωμα της χαριστικής,θα τους βάλετε και μπουρλότο; Αυτοί φταίνε;

Αγγίζουμε τα όρια του παραλόγου,μάλλον (Camus και τέτοια  :beer2: ),γιατί πριν την κριτική,μάλλον θα έπρεπε να έρχεται η αυτοκριτική :roll:
Όλο γκρίνια...
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικά Θέματα”