Προβλήματα μετά την αναβάθμιση

Σχόλια, προτάσεις και ατελείωτο καντήλing στους φίλτατους Διαχειριστές.

Συντονιστές: AlexandraDC, markelos, constant

Άβαταρ μέλους
theos
Δημοσιεύσεις: 762
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 4:53 am
Real Name: Αριστοτέλης-Εμμανουήλ Θάνος-Φίλης (Μάνος) ge04017
Gender: Male
Τοποθεσία: Alwaysland

Προβλήματα μετά την αναβάθμιση

Δημοσίευση από theos »

Όταν μπαίνεις στα "μαθήματά μου" από το αριστερό menu και δηλώσεις χρονολογία εισαγωγής, κατεύθυνση και ροές, το κουμπί αποθήκευση δεν κάνει τίποτα.

Οι πληροφορίες αυτές μπορούν να συμπληρωθούν μόνο μέσα από το "προφίλ", πάλι στο αριστερό menu
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theos την Κυρ Απρ 22, 2007 4:11 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λογική είναι η τέχνη να κάνεις λάθος με αυτοπεποίθηση!!!
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Δημοσίευση από drcypher »

Διορθώθηκε, όπως και τα στατιστικά των επισκεπτών στο "Τα μέλη μας" που έβγαζε (εσφαλμένως) 0.
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Δημοσίευση από Hengeo »

Κάντε κάτι με το login. Σχεδόν κάθε φορά που κλείνω και ξαναανοίγω την σελίδα (είτε κλείνοντας τον browser είτε πηγαίνοντας σε άλλη σελίδα) μου ζητάει login και ας τσεκάρω το αυτόματο, κάτι που είναι ιδιαίτερα σπαστικό. Δεν φταίει ο browser μου (firefox) γιατί σε άλλα φόρουμ δε μου το κάνει..  :?
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Δημοσίευση από drcypher »

Όταν κλείνεις τον browser κατά κανόνα σβήνονται τα cookies οπότε είναι λογικό να σου ξαναζητάει login (αν δεν το κάνει πρέπει να το ρυθμίσεις σύντομα, είναι ζήτημα ασφάλειας... δικής σου).

Αν δεν κλείνεις τον Browser και στο κάνει καλό είναι να αναφέρεις αν γίνεται κατά τη μετάβαση από μια σελίδα του forum σε μια άλλη, ή αν γίνεται όταν αλλάζεις από το portal στο forum (για να δούμε αν φταίει το Portal ή κάτι άλλο).

Εγώ δεν θυμάμαι να μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο. Αν συμβαίνει και σε άλλους παρακαλώ να το αναφέρετε να δούμε τι παίζει. Προς το παρόν γράψε αν μπορείς τί Browser έχεις να έχουμε κάποια πρώτα στοιχεία ;)
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
sparc
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:46 am
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Ε204_κ.Φυσικής!!!

Δημοσίευση από sparc »

Το πιθανότερο είναι για κάποιο λόγο να έχουν απαγορευτεί τα cookies για αυτή την σελίδα μόνο.
Τα cookies χωρίζονται σε δύο κατηγορίες. Τα session (συνεδρίας) και όλα τα άλλα. Σχεδόν όλοι οι browsers τα διαχωρίζουν. Εφόσον δε σου ζητάει για password σε κάθε click σημαίνει ότι έχεις session cookies, αλλά αυτά καταστρέφονται έτσι κι αλλιώς με την έξοδο σου από το site.
Το ότι δεν αποθηκεύονται τα στοιχεία σου μετά την έξοδο σημαίνει ότι κάθε φορά που ξεκινάς μια νέα συνεδρία δεν υπάρχει διαθέσιμο το (άλλο) cookie που κρατάει το user id σου ώστε να σε αναγνωρίσει αυτόματα.

Εν ολίγης δες στις ρυθμίσεις, στις εξερέσεις των cookies, μήπως έχεις κάνει block τα cookies για αυτό το site!
I think therefore I am? Could be! Or is it really someone else who thinks he's me?
Reymond Smullyan - This book needs no title
Στενή είναι η αρετή, δεν μπορώ να αναπνεύσω· μικρός, στενός είναι ο Παράδεισος, δε με χωράει· σαν άνθρωπος μου φαίνεται ο Θεός σας, δεν τον θέλω!
Ν. Καζαντζάκης - Ασκητική
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Δημοσίευση από Wizard »

Και μιας και θα τα δεις αυτά που λέει ο sparc σβήσε τα ήδη υπάρχοντα cookies μήπως παίζει καμιά στραβή :D Επίσης έλεγξε μήπως έχεις επιλέξεις να σβήνονται αυτόματα τα cookies όταν κλείνεις τον browser.
dr, δεν είναι λογικό αν έχει επιλέξει αυτόματη σύνδεση να του ζητάει login. Εμένα τουλάχιστον δε μου το κάνει.
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Δημοσίευση από drcypher »

Wizard έγραψε:dr, δεν είναι λογικό αν έχει επιλέξει αυτόματη σύνδεση να του ζητάει login. Εμένα τουλάχιστον δε μου το κάνει.
Η πληροφορία του "autologin" αποθηκεύεται (όπως και το user id/password hash) σε cookie. Δεν είμαι σίγουρος αν αποθηκεύονται όλα αυτά στο ίδιο cookie (πιθανότατα αυτό συμβαίνει) αλλά όλα αποθηκεύονται σε cookies. Συνεπώς αν έχει κάποια περίεργη ρύθμιση ή πρόβλημα με τα cookies είναι λογικό να του ζητάει συνέχεια login (παρότι έχει ήδη κάνει login ή/και έχει επιλέξει να γίνεται αυτόματα logged in).

Σε αυτό το σημείο καλό είναι να αποσαφηνιστεί η διαφορά ανάμεσα στο cookie και το form completion. Το πρώτο ανταλάσσεται ανάμεσα στον browser και το site, το δεύτερο είναι καθαρά τοπικό, δηλ. του ίδιου του browser. Μπορεί να έχει γίνει στραβή με τα cookies αλλά ο browser να θυμάται εξίσου καλά τα στοιχεία που είχε δώσει ο χρήστης στη συγκεκριμένη φόρμα και να του τα συμπληρώνει αυτόματα ;)
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Δημοσίευση από Wizard »

Εσύ ωστόσο είπες αυτό
drcypher έγραψε:Όταν κλείνεις τον browser κατά κανόνα σβήνονται τα cookies οπότε είναι λογικό να σου ξαναζητάει login (αν δεν το κάνει πρέπει να το ρυθμίσεις σύντομα, είναι ζήτημα ασφάλειας... δικής σου).
Στο οποίο και απάντησα. Και εφόσον σε άλλα φόρα δουλεύει κανονικά το autologin ο browser δε σβήνει αυτόματα γενικά τα cookies. Οπότε είτε έχει ιδιαίτερη ρύθμιση για το semfe.gr (το οποίο μάλλον δεν ισχύει αφού απορεί) ή απλά είναι κάποιο κλασικό σκάλωμα cookies το οποίο λύνεται μόλις σβηστούν και ξαναδημιουργηθούν
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Δημοσίευση από Hengeo »

Και όμως, σε αρκετά φόρουμ και σελίδες που έχω λογαριασμούς μπορεί να περάσει και πάνω από εβδομάδα χωρίς να χρειαστώ login όσες φορές και αν κλείσω τον υπολογιστή. Μόνο εδώ και στο pathfinder μου ζητάει κάθε λίγο login. Όταν λέω κάθε λίγο, δεν εννοώ ότι μου ζητάει συνέχεια όταν είμαι μέσα, τέτοιο πρόβλημα δεν έχω. Αν όμως  ανοίξω άλλη σελίδα στην καρτέλα που ήταν άνοιχτο το semfe.gr ή κλείσω τον firefox και μετά ξαναμπώ, στο 90% των περιτπωσεων μου ξαναζητάει login και ας έχω τσεκάρει το auto login. Ο browser που χρησιμοποιώ είναι ο mozilla firefox 2.0 και από ένα κοίταγμα που έδωσα τα cookies είναι ενεργοποιημένα χωρίς καμμία εξαίρεση και στη λίστα όσων έχει δεχθεί έχει πολλά απο το semfe.gr. Θα δοκιμάσω να κάνω τώρα ένα clear cookies μιας και έχω καιρό να δω μήπως διορθωθεί το πρόβλημα. Δεν θα με πείραζε να κάνω 1 φορά την ημέρα login αλλά 5-6 ή και παραπάνω είναι πολλές..
drcypher έγραψε:Όταν κλείνεις τον browser κατά κανόνα σβήνονται τα cookies οπότε είναι λογικό να σου ξαναζητάει login (αν δεν το κάνει πρέπει να το ρυθμίσεις σύντομα, είναι ζήτημα ασφάλειας... δικής σου).

Αν δεν κλείνεις τον Browser και στο κάνει καλό είναι να αναφέρεις αν γίνεται κατά τη μετάβαση από μια σελίδα του forum σε μια άλλη, ή αν γίνεται όταν αλλάζεις από το portal στο forum (για να δούμε αν φταίει το Portal ή κάτι άλλο).

Εγώ δεν θυμάμαι να μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο. Αν συμβαίνει και σε άλλους παρακαλώ να το αναφέρετε να δούμε τι παίζει. Προς το παρόν γράψε αν μπορείς τί Browser έχεις να έχουμε κάποια πρώτα στοιχεία ;)
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
skywalker
Δημοσιεύσεις: 1432
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 12:03 pm
Real Name: skywalker
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: καμμενη γη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skywalker »

basika emena mexri tora 2 fores mou exei zitisei login se diarkeia arketon minon.Mipos paizei tpt allo me sena hengeo?
Θελω να φυγουν τα κομματα Εδω και Τωρα απο το ΕΜΠ...
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Δημοσίευση από Hengeo »

Μετά το clear των cookies φαίνεται να λύθηκε το πρόβλημα! Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.. :)
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pao132003 »

Νομίζω ότι στην αρχική, στις τελευταίες συζητήσεις, δε θα έπρεπε να εμφανίζονται στους επισκέπτες οι συζητήσεις του "Μόνο για μέλη". Αυτός άλλωστε δεν είναι και ο σκοπός τού "Μόνο για μέλη";
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Δημοσίευση από drcypher »

Αυτό δεν είναι "πρόβλημα (μετά την αναβάθμιση)". Εν γνώσει μας είναι εκεί. Κανείς δεν μπορεί να δει το περιεχόμενο των συζητήσεων παρά μόνο τους τίτλους. Που ακριβώς διαφωνείς;
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pao132003 »

Γιατί να μπορεί να δει τους τίτλους; Εγώ μπορεί να θέλω να βρίζω στον τίτλο, υποτίθεται ότι είναι πιο χαλαρά τα πράγματα στο "Μόνο για μέλη"
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Δημοσίευση από drcypher »

Άλλο το "πιο χαλαρά" άλλα το "τελείως χύμα". Και δεν υποτίθεται, είναι πιο χαλαρά. Αν θες να ρίξεις το μπινελίκι σου κάντο στο σώμα του κειμένου (που δεν έχει και όριο χαρακτήρων), πρέπει σώνει και καλά να το κάνεις στο θέμα του μηνύματος;
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Forum & Portal”