Ανάλυση Παλινδρόμησης

Συζητήσεις για μαθήματα του 4ου έτους στην κατεύθυνση Μαθηματικού Εφαρμογών.

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

mtsarduckas
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 08, 2008 9:45 am
Real Name: Μιχάλης
Gender: Male
Facebook ID: 743552839

Re: Ανάλυση Παλινδρόμησης

Δημοσίευση από mtsarduckas »

Αν δεν κάνω λάθος, σου δίνει τα . Tα SSE είναι τα .
Draco Dormiens Nunquam Tittilandus
Άβαταρ μέλους
deee
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2009 12:39 pm
Real Name: deee
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Ανάλυση Παλινδρόμησης

Δημοσίευση από deee »

Αυτό είναι,αλλά στο πρώτο βήμα το SSEo=SST και δεν ξέρω πως βρίσκεται με αύτα τα δεδομένα.
sunday
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τετ Μάιος 23, 2007 10:59 am

Re: Ανάλυση Παλινδρόμησης

Δημοσίευση από sunday »

Στο συγκεκριμένο θέμα (Ζητημα 3 καν. 2007) τα μοντέλα με μόνο μια μεταβλητή έχουν πολύ υψηλό Cp και μικρό R σε σχέση με τα μοντέλα με 2 μεταβλητές. Άρα δεν χρειάζεσαι να κανεις έλεγχο F(και δεν χρειάζεσαι και το SSE0), αφου τα μοντέλα με 2 μεταβλητες ειναι πολύ καλύτερα από αυτά με 1 μεταβλητή.Έλεγχο F θα κάνει για να επιλέξεις ανάμεσα στα μοντελά με 2 και 3 μεταβλητές, που οι διαφορές στα Cp και R είναι μικρες.
Άβαταρ μέλους
deee
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2009 12:39 pm
Real Name: deee
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Ανάλυση Παλινδρόμησης

Δημοσίευση από deee »

Βασικά εγώ αυτό το θέμα το έχω λυμένο όπως το έχει κάνει η Καρώνη και ο πρώτος έλεγχος που κάνει είναι F=(2715.76-883.87)/(883.87/11)=22,8=t^2=(-4,77) που το 883.87 είναι το SSE για την μια μεταβλητή.Το 2715.76 που το βρήκε;
sunday
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τετ Μάιος 23, 2007 10:59 am

Re: Ανάλυση Παλινδρόμησης

Δημοσίευση από sunday »

Μπορεί οταν έλυνε το θεμά να είχε τα δεδομένα και να υπολόγισε το SST από εκεί?Στο τελευταίο μάθημα που λύσαμε ένα παρόμοιο θέμα (φεβρουάριος 2009-2010,ζητημα2) δεν κάναμε έλεγχο F ανάμεσα στα μοντέλα με 0 και με 1 μεταβλητές.Αν χρειαστεί να κάνεις έλεγχο φαντάζομαι θα σου δίνει η το SST ή τα δεδομένα για να το υπολογίσεις. Άσε που εφόσον σου ζητάει να βρεις το καλύτερο μοντέλο, δεν χρειάζεται να κάνεις τον έλεγχο για το μοντέλο με μόνο την β0. Κάτι τέτοιο χρειάζεται μόνο αν σου ζητάει forward selection.
milo
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2007 1:50 am

Re: Ανάλυση Παλινδρόμησης

Δημοσίευση από milo »

deee έγραψε:Βασικά εγώ αυτό το θέμα το έχω λυμένο όπως το έχει κάνει η Καρώνη και ο πρώτος έλεγχος που κάνει είναι F=(2715.76-883.87)/(883.87/11)=22,8=t^2=(-4,77) που το 883.87 είναι το SSE για την μια μεταβλητή.Το 2715.76 που το βρήκε;

Ισχύει γενικά R^2=1-sse/sst.

'Aμα κάνεις πράξεις βγαίνει αυτό που θες.
Άβαταρ μέλους
deee
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2009 12:39 pm
Real Name: deee
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Ανάλυση Παλινδρόμησης

Δημοσίευση από deee »

Ευχαριστώ :wink:
mtsarduckas
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 08, 2008 9:45 am
Real Name: Μιχάλης
Gender: Male
Facebook ID: 743552839

Re: Ανάλυση Παλινδρόμησης

Δημοσίευση από mtsarduckas »

Παίδες ερώτηση της τελευταίας στιγμής: Σε θέματα όπου μας δίνει δεδομένα από 3 ή 4 διαφορετικές κατηγορίες και μας ζητάει να βρούμε αν υπάρχει αλληλεπίδραση, πως θα μπορέσουμε να υπολογίσουμε τα SSEA, SSEB, SSEΓ κλπ από τη στιγμή που μας δίνει μόνο το αρχικό SSR ; Δείτε πχ τα θέματα Οκτώβριος 06 θέμα 3, νοέμβριος 07 θέμα 3.

Ευχαριστώ!
Draco Dormiens Nunquam Tittilandus
milo
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2007 1:50 am

Re: Ανάλυση Παλινδρόμησης

Δημοσίευση από milo »

mtsarduckas έγραψε:Παίδες ερώτηση της τελευταίας στιγμής: Σε θέματα όπου μας δίνει δεδομένα από 3 ή 4 διαφορετικές κατηγορίες και μας ζητάει να βρούμε αν υπάρχει αλληλεπίδραση, πως θα μπορέσουμε να υπολογίσουμε τα SSEA, SSEB, SSEΓ κλπ από τη στιγμή που μας δίνει μόνο το αρχικό SSR ; Δείτε πχ τα θέματα Οκτώβριος 06 θέμα 3, νοέμβριος 07 θέμα 3.

Ευχαριστώ!
Δε σου ζητάει να δεις αν υπάρχει αλληλεπίδραση.Σου ζητάει να δεις αν υπάρχει διαφοροποιήση της ποιοτητας του κρασιου πχ. σε σχεση με την περιοχη την οποια δοκιμαστηκε.
Δηλαδη κανεις εναν ελεγχο f=(ssr/k)/(sse/n-k-1) o οποιος τσεκαρει αν τουλαχιστον μια απο τισ κατηγορικες χρειαζεται στο μοντελο.Αν ρ<0.05 εχεις οτι καποια απο τις κατηγορικες οντως χρειαζετε,δηλαδη η περιοχη του κρασιου οντως επηρεαζει την ποιοτητα του.---->Αρα υπαρχει διαφοροποιηση της ποιοτητας του κρασιου σε σχεση με την περιοχη την οποια δοκιμαστηκε.

Αν ρ>0.05 δεν υπαρχουν διαφοροποιησεις.

Υ.Γ. Το sse το υπολογιζεις με κομπιουτερακι.(πακετο)
mtsarduckas
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 08, 2008 9:45 am
Real Name: Μιχάλης
Gender: Male
Facebook ID: 743552839

Re: Ανάλυση Παλινδρόμησης

Δημοσίευση από mtsarduckas »

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, μπέρδεψα αλληλεπίδραση και διαφοροποίηση...
Draco Dormiens Nunquam Tittilandus
nikolakisxa
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 20, 2007 11:17 am
Real Name: Nikolas Xatzis
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Kifisia

Re: Ανάλυση Παλινδρόμησης

Δημοσίευση από nikolakisxa »

καλησπερα,


εχει καποιος σημειωσεις ή λυμενα θεματα?
sssemfeee
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 01, 2011 5:18 pm
Real Name: patroklos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ανάλυση Παλινδρόμησης

Δημοσίευση από sssemfeee »

Παιδιά helppp!!!
στους πίνακες που μας δίνει να συμπληρώσουμε στα θέματα μας δίνει την β και το se(β),
αφού βρίσκω το t πως βρίσκω την p-τιμή$$$ τα έχω μπλέξει με τους πίνακες των κατανομών..
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Ανάλυση Παλινδρόμησης

Δημοσίευση από Hengeo »

sssemfeee έγραψε:Παιδιά helppp!!!
στους πίνακες που μας δίνει να συμπληρώσουμε στα θέματα μας δίνει την β και το se(β),
αφού βρίσκω το t πως βρίσκω την p-τιμή$$$ τα έχω μπλέξει με τους πίνακες των κατανομών..
Στον πινακα κατανομης πας στη γραμμη που αντιστοιχει στο ν, και βρισκεις την τιμη που ειναι πιο κοντα στο t, το p της αντιστοιχης στηλης ειναι η p(T<t) οποτε η p τιμη p(|T|>t) θα ειναι η 2*(1-p).

Να ρωτησω και εγω, μπορουμε να εχουμε φωτοτυπιες των πινακων αυτων στην εξεταση, σωστα;
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
aeriko
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 24, 2009 1:28 pm
Real Name: ...
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Ανάλυση Παλινδρόμησης

Δημοσίευση από aeriko »

@Hengeo: Ναι, μπορούμε (μη σου πω "πρέπει") να έχουμε τους πίνακες μαζί μας...

Και μια απορία.... Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις τί εννοείς εδώ :"...οποτε η p τιμη p(|T|>t) θα ειναι η 2*(1-p) " ??
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Ανάλυση Παλινδρόμησης

Δημοσίευση από Hengeo »

Η p τιμη που ρωτησε πως θα υπολογισει ειναι η p(|T|>t) η αλλιως η p(T>t)+p(T<-t) ενω το p που βρισκουμε με τον τροπο που ειπα ειναι η p(T<t) οποτε τιμη που ρωτησε=2*(1-p)
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαθηματικού Εφαρμογών”