Δημιουργία ιστοσελίδων

Πριν το βάψεις μπλε και το ρίξεις στη θάλασσα γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά εδώ;

Συντονιστές: kostas213, markelos

Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από O kanenas »

Τίποτα! :)

Το κακό με τη javascript είναι ότι μπορεί ο επισκέπτης να την έχει απενεργοποιημένη, οπότε ούτε cookies θα μπορείς να αποθηκεύσεις, ούτε τα μενού να ανοιγοκλείνει.

Σχετικά με τα cookies, μπορείς να αποφύγεις το πρόβλημα αν χρησιμοποιείς php ή κάποια άλλη γλώσσα για δυναμικό περιεχόμενο.
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
iroussos
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Αύγ 24, 2010 5:53 pm
Real Name: Giannis Roussos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από iroussos »

Καλησπέρα και από εμένα,

Μιας και γράφτηκα στο forum για ένα άλλο post, ευκαιρία να γράψω κάτι και εδώ:

Αν θες να έχει υποχρεωτικά enabled τα JS, μπορείς πολύ εύκολα (χωρίς php ή κάποια άλλη server side lang.) να βλέπεις αν έχει ενεργοποιήσει ο χρήστης την JS και συγχρόνως να τον ειδοποιείς με τα noscript tags. Απλά βάλε σε κάποιο κατάλληλο σημείο κάτι σαν το ακόλουθο:

Κώδικας: Επιλογή όλων

<noscript>
 <p>Σας παρακαλούμε ενεργοποιείστε την Javascript.. [i]οδηγίες[/i]</p>
</noscript>
Το παραπάνω παίζει μόνο όταν δεν είναι enabled η JS, οπότε δεν το βλέπουν οι κανονικοί χρήστες.. σε πιο μεγάλα projects που δεν παίζουν χωρίς JS κάποιοι βάζουν στο αντίστοιχο ένα layer με CSS που γκριζάρει όλο το υπόλοιπο site, τον εμποδίζει να συνεχίσει και του δείχνει το μήνυμα.. Δεν θα πρότεινα όμως να το κάνει κανένας αυτό γιατί στο τέλος της ημέρας πολλοί δεν θέλουν τα JS (εγώ τα κόβω με το NoScript και ανοίγω επιλεκτικά)

Νομίζω ότι για ένα τόσο μικρό project (π.χ. 10 σελίδες), μπορείς απλά να έχεις duplicate όλο σου το site σε δύο folders.. /gr/ και /en/ με τις σημαιούλες να σε πηγαίνουν από το ένα στο άλλο και τα υπολοιπα links να σε μετακινούν μέσα στις σελίδες τις ίδιας γλώσσας.. Θα τελειώσεις πολύ πιο γρήγορα και εύκολα (έτσι και αλλιώς πρέπει να γράψεις το content και για τα δύο sites - προσοχή στα σωστά encodings μόνο). Για οτιδήποτε μεγαλύτερο από 10-20 σελίδες, το παραπάνω έχει πολυ μεγάλο κόστος συντήρησης (ως προς τον χρόνο σου), οπότε πρέπει να πας σε κάποια άλλη λύση.

Τα cookies είναι μία λύση, αλλά και πάλι πολλοί τα κόβουν (όχι μόνο τα 3rd party, αλλά και τα κανονικά), οπότε αν θες κάτι που δουλεύει σε όλους τους χρήστες, θα χρειαστείς μία γλώσσα στον server (php, java->jsp, etc) και θα πρέπει να χρησιμοποιείς session variables για να τα αποθηκεύσεις. Εναλλακτική, αλλά παλιομοδίτικη λύση (που όμως παίζει παντού) είναι με url encoding και να στέλνεις από παντού ως GET variables τη γλώσσα.. Είναι παρόμοια φιλοσοφία με τα 2 directories ως προς τα links, αλλά έχεις μία μόνο σελίδα που να σερβίρει τη σελίδα: http://www.test.gr/about.php?lang=en. Ακόμα και σήμερα το Amazon και πολλοί άλλοι τα χρησιμοποιούν, αλλά το αποτέλεσμα είναι πολύ άσχημα urls + κανένας δεν σε σώζει αν πάει ο χρήστης με το χέρι και το σβήσει.

- Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από Hengeo »

Για το frontpage που αναφέρθηκε, λόγω άσχημης εμπειρίας, μόνο ένα θα πω: Μακριά! Έπαθα απανωτά εγκεφαλικά όταν άνοιξα τα αρχεία με άλλον editor, μέχρι να βγάλω άκρη. Προτείνω τον Bluefish Editor. Εμένα μου φαίνεται αρκετά καλός και είναι και opensource. Οδηγίες εγκατάστασης υπάρχουν εδώ. Για windows κάντε αυτό που λέει without internet access, για κάποιο λόγο το αυτόματο δεν δουλεύει..
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
armaos
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 06, 2007 8:43 pm
Real Name: Αρμαος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από armaos »

Μια ερώτηση, πως κάνουμε τη σελίδα να προσαρμόζεται στο μεγεθος του παραθύρου του browser? Επίσης παιδιά αν ξέρει κανείς καλα από joomla ας το πει να του κάνω μια ερώτηση. Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από Hengeo »

armaos έγραψε:Μια ερώτηση, πως κάνουμε τη σελίδα να προσαρμόζεται στο μεγεθος του παραθύρου του browser?
Έτσι όπως το περιγράφεις νομίζω ότι γίνεται μόνο με java ή κάποια άλλη γλώσσα script. Εκτός αν σου αρκεί κάτι απλό όπως αύτο, οπότε μπορώ να σου πω πως γίνεται.
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
armaos
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 06, 2007 8:43 pm
Real Name: Αρμαος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από armaos »

βασικα αυτό εννοώ. Τι περισσότερο μπορεί να θες;
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από Hengeo »

Το συγκεκριμένο γίνεται μόνο στη μία διάσταση με πίνακα (table). Έχω βάλει τα περισσότερα περιεχόμενα της σελίδας (στον σύνδεσμο που έδωσα) μέσα σε έναν πίνακα. Για να προσαρμόζεται το μέγεθος αρκεί στο tag table (με το οποίο φτιάχνεις πίνακες) να μπει το width="100%" δηλαδή <table width="100%"> όπου το ποσοστό αντιπροσωπεύει το ποσοστό του μεγέθους του παραθύρου. Οι πιο πολύπλοκες λύσεις που ανέφερα αναφέρονται και στις δύο διαστάσεις, παράθυρα με συγκεκριμένο μέγεθος κ.λ.π..
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από LocknLoad »

Δες την δικη μου σελιδα

http://users.ntua.gr/ge07056/

Εχω παιξει με div κτλ λιγακι και νομιζω οτι η απλοτητα στο source θα σε εξυπηρετησει

(προσπερνα το index page :P)
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
evanipa
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 11:56 pm
Real Name: Nick Prash
Facebook ID: 0

Re: Δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από evanipa »

noir έγραψε:Μετα απο μερικες αποτυχημενες προσπαθειες με το frontpage... υπεθεσα πως εδω ολο και καποιος θα με διαφωτισει!  :)
κατασκευή ιστοσελίδων joomla?
Λοιπον, καταρχην υπαρχει καποιο συντομο εγχειριδιο για html, απλο και χρηστικο που να βοηθα την κατασταση; Οποιος εχει κατι υποψιν ας δοσει ονομα συγγραφεα - τιτλο και τα υπολοιπα θα τα βρω. :wink:

Υστερα, υπαρχει καποιο "ευκολο" προγραμμα που να βοηθαει στη δημιουργια ιστοσελιδων;

Ελπιζω το παρον τοπικ να φανει χρησιμο και σε αλλους επιδοξους διαδυκτιακους συγγραφεις!
:arrow: Υπενθυμιζω μονο πως καθε φοιτητης του ΕΜΠ εχει στη διαθεση του μια προσωπικη σελιδα ελευθερη να τη διαμορφωσει, ενω μπορει να φιλοξενισει μεχρι 50ΜΒ.

φιλε μου , κατεβασε το wordpress apo to http://www.wordpress.org για να κανεις τη δουλια σου.
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από msl »

Dear evanipa, μετά από 4 χρόνια, έχει λυθεί η απορία του noir .. :P

Κοιτάμε και λίγο τις ημερομηνίες όταν απαντάμε σε κάτι! :P
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
panosbern
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Απρ 01, 2014 12:05 pm
Real Name: Panos Bernos
Gender: Male

Re: Δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από panosbern »

μια καλή λύση για δημιουργία ιστοσελίδας είναι το Drupal. Μπορείς σε λίγο χρόνο να κάνεις κυριολεκτικά ότι θέλεις!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος markelos την Πέμ Μάιος 15, 2014 10:58 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: remove ad
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές - Εφαρμογές - Internet”