Δημιουργία ιστοσελίδων

Πριν το βάψεις μπλε και το ρίξεις στη θάλασσα γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά εδώ;

Συντονιστές: kostas213, markelos

Άβαταρ μέλους
noir
Δημοσιεύσεις: 1311
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: εθελοδουλο πρακτορακι :)
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από noir »

Μετα απο μερικες αποτυχημενες προσπαθειες με το frontpage... υπεθεσα πως εδω ολο και καποιος θα με διαφωτισει!  :)

Λοιπον, καταρχην υπαρχει καποιο συντομο εγχειριδιο για html, απλο και χρηστικο που να βοηθα την κατασταση; Οποιος εχει κατι υποψιν ας δοσει ονομα συγγραφεα - τιτλο και τα υπολοιπα θα τα βρω. :wink:

Υστερα, υπαρχει καποιο "ευκολο" προγραμμα που να βοηθαει στη δημιουργια ιστοσελιδων;

Ελπιζω το παρον τοπικ να φανει χρησιμο και σε αλλους επιδοξους διαδυκτιακους συγγραφεις!
:arrow: Υπενθυμιζω μονο πως καθε φοιτητης του ΕΜΠ εχει στη διαθεση του μια προσωπικη σελιδα ελευθερη να τη διαμορφωσει, ενω μπορει να φιλοξενισει μεχρι 50ΜΒ.
Εικόνα
Η ελευθερία του ενός είναι προϋπόθεση για την ελευθερία του άλλου!
Κανένας έγκλειστος στις κρατικές φυλακές, κανένας σκλάβος στα αφεντικά!
Αντίσταση - Αυτοοργάνωση - Αλληλεγγύη
Άβαταρ μέλους
HeartDoc
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 4:10 am
Real Name: Νίκος Καραστάθης
Gender: Male
Τοποθεσία: Geneva, CH

Re: Δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από HeartDoc »

noir έγραψε:Λοιπον, καταρχην υπαρχει καποιο συντομο εγχειριδιο για html, απλο και χρηστικο που να βοηθα την κατασταση; Οποιος εχει κατι υποψιν ας δοσει ονομα συγγραφεα - τιτλο και τα υπολοιπα θα τα βρω. :wink:

Υστερα, υπαρχει καποιο "ευκολο" προγραμμα που να βοηθαει στη δημιουργια ιστοσελιδων;

Noir, 2 ερωτήσεις:

1) Είσαι χρήστης windows ή linux/MacOS κλπ ;
2) Θα έρθεις αύριο στη σχολή; ;)
The day Microsoft makes something that doesn't suck is the day they start making vacuum cleaners.
Άβαταρ μέλους
theos
Δημοσιεύσεις: 762
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 4:53 am
Real Name: Αριστοτέλης-Εμμανουήλ Θάνος-Φίλης (Μάνος) ge04017
Gender: Male
Τοποθεσία: Alwaysland

Δημοσίευση από theos »

http://www.w3schools.com/html/default.asp

Για το πρόγραμμα αν έχεις linux: bluefish
Αν έχεις windows:phpdesigner (τα λέμε από κοντά) :P
Λογική είναι η τέχνη να κάνεις λάθος με αυτοπεποίθηση!!!
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Δημοσίευση από Wizard »

Καλές, απλές και αρκετά κατανοητές οδηγίες για τη βασική html θα βρεις στο site του μαθήματος Νέες τεχνολογίες στην εκπαίδευση, το οποίο έχει να κάνει ακριβώς με αυτό.
http://www.physics.ntua.gr/courses/nees_tech/
Ξεκίνα με αυτές και μετά προχωράς παραπέρα. Πάντως το frontpage είναι το πιο εύκολο πρόγραμμα που έχω συναντήσει. Οπότε ή δεν το χρησιμοποιείς σωστά, ή δεν ξέρεις τίποτα από html, οπότε και πάλι πήγαινε να δεις τη σελίδα που σου έδωσα (και πάρε το μάθημα στο ζυγό εξάμηνο ;))
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
Άβαταρ μέλους
(Emp)pu
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:43 am

Δημοσίευση από (Emp)pu »

Χωρίς να έχω δοκιμάσει το frontpage, νομίζω ότι το DreamWeaver είναι πολύ εύχρηστο στη δημιουργία ιστοσελίδων. Μάλιστα δεν απαιτεί γνώσεις html αλλά λειτουργεί πιο πολύ με τη φιλοσοφία του Word...  :D
Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ένα καλό πρόγραμμα για να δημιουργείς γραφικά για το site (3D, navigation bars, κ.λ.π.), όπως είναι το Xara Webstyle.
Εεεε, τώρα τα υπόλοιπα είναι λίγο έως πολύ γνωστά. Αρκετή όρεξη, αρκετή ενασχόληση, αρκετή φαντασία, αρκετή .......... κ.λ.π. και το αποτέλεσμα θα είναι μια πολύ καλή πρώτη προσπάθεια!  8)
Υπενθυμιζω μονο πως καθε φοιτητης του ΕΜΠ εχει στη διαθεση του μια προσωπικη σελιδα ελευθερη να τη διαμορφωσει, ενω μπορει να φιλοξενισει μεχρι 50ΜΒ.
Noir μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες γι'αυτό; Στο χαρτί που παίρνεις από το κέντρο Η/Υ με το username και το password δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο...  :?:
Άβαταρ μέλους
HeartDoc
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 4:10 am
Real Name: Νίκος Καραστάθης
Gender: Male
Τοποθεσία: Geneva, CH

Δημοσίευση από HeartDoc »

Ωρέ Μάνο, με μπέρδεψες.
theos έγραψε:Για το πρόγραμμα αν έχεις linux: bluefish
Το bluefish είναι για coders και μου φαίνεται λίγο δύσκολο για αρχάρειο. Εμένα μου είχε φανεί λούκι πάντως. Μέχρι που βρήκα το Quanta 3.5+ και ησύχασα :P

Για windows, υπάρχουν επιπλέον το Dreamweaver (εύκολο να φτιάξεις σελίδα ακόμη κι αν δεν ξέρεις καθόλου HTML) όπως και διάφοροι editors (πχ Joomla).

Πάντως, noir, έλα μια βόλτα από τη σχολή αύριο...  8)
The day Microsoft makes something that doesn't suck is the day they start making vacuum cleaners.
Άβαταρ μέλους
noir
Δημοσιεύσεις: 1311
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: εθελοδουλο πρακτορακι :)
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από noir »

HeartDoc έγραψε: Noir, 2 ερωτήσεις:

1) Είσαι χρήστης windows ή linux/MacOS κλπ ;
2) Θα έρθεις αύριο στη σχολή; ;)
1) Ειμαι χρηστης Windows, 2) Ναι, αυριο θα ειμαι στη σχολη (αλλα χωρις πολυ ελευθερο χρονο...)

@theos: ok, thanx! ολο και καπου θα σε πετυχω!
Wizard έγραψε:Πάντως το frontpage είναι το πιο εύκολο πρόγραμμα που έχω συναντήσει. Οπότε ή δεν το χρησιμοποιείς σωστά, ή δεν ξέρεις τίποτα από html, οπότε και πάλι πήγαινε να δεις τη σελίδα που σου έδωσα
Κυριως δε ξερω τιποτα απο το html, δεν αποκλειεται ομως να εκανα και επιπολεον κακη χρηση του frontpage!:P  => αστα να πανε!

Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια, θα κοιταξω οσα προτεινατε και θα επανλεθω!  :)
Εικόνα
Η ελευθερία του ενός είναι προϋπόθεση για την ελευθερία του άλλου!
Κανένας έγκλειστος στις κρατικές φυλακές, κανένας σκλάβος στα αφεντικά!
Αντίσταση - Αυτοοργάνωση - Αλληλεγγύη
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Δημοσίευση από Wizard »

Bluefish ¨οπως και το κλάσεις ανώτερο Quanta είναι στην ουσία εξειδικευμένοι και κλάσεις ανώτεροι notepad editors. Ο noir ψάχνει όχι κάτι σαν dreamweaver αλλά το dreamweaver. Το θέμα είναι ότι το dreamweaver εμένα προσωπικά μου είχε φανεί πολύ πιο δύσκολο από το fronpage με όλα αυτά τα κουμπάκια και τα σκατουλάκια που είχε πάνω :D
noir, ξέρεις ότι την σελίδα μπορείς να τη φτιάξεις ακόμα και στο word έτσι ;)

(Emp)pu: Συνδέσου στο my.ntua.gr και στα αριστερά υπάρχει ένα link "My Account" πατάς προσωπική σελίδα και από εκεί μπορείς να την ενεργοποιήσεις. Έτσι σου δίνεται η δυνατότητα να δημιουργήσεις μια ιστοσελίδα του τύπου http://users.ntua.gr/ge01128
Περισσότερες λεπτομέριες στο http://users.ntua.gr



Υ.Γ. Προς Θεού noir, Πες ότι θα ανέβεις αύριο στη σχολή γιατί θα μας τα ζαλίσει :P
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
Άβαταρ μέλους
noir
Δημοσιεύσεις: 1311
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: εθελοδουλο πρακτορακι :)
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από noir »

Wizard έγραψε: noir, ξέρεις ότι την σελίδα μπορείς να τη φτιάξεις ακόμα και στο word έτσι ;)
:shock: :shock: αυτο δε το χα υπολογισει καθολου! :mrgreen: Αν και μαλλον θελω κατι πιο συνθετο απο αυτο που προσφερει το word.
Wizard έγραψε: Υ.Γ. Προς Θεού noir, Πες ότι θα ανέβεις αύριο στη σχολή γιατί θα μας τα ζαλίσει :P
 

Ναι θα ρθω! που θα σας βρω;  :D
Εικόνα
Η ελευθερία του ενός είναι προϋπόθεση για την ελευθερία του άλλου!
Κανένας έγκλειστος στις κρατικές φυλακές, κανένας σκλάβος στα αφεντικά!
Αντίσταση - Αυτοοργάνωση - Αλληλεγγύη
Άβαταρ μέλους
HeartDoc
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 4:10 am
Real Name: Νίκος Καραστάθης
Gender: Male
Τοποθεσία: Geneva, CH

Δημοσίευση από HeartDoc »

Πώπω γράφω αργά τελικά... Έγιναν 2 post (Wiz & (Emp)pu) όσο έγραφα  :shock:  :cry:

Anyway, αύριο λεπόν που θα έρθεις στη σχολή έλα ρίξε ένα "ψιτ ήρθα" (κλασσικά: Ανάλυση, Φυσική, Πιθανότητες θα είμαι) ... σου έφτιαξα ήδη δωράκι... ;) :P



@(Emp)pu: Εδώ θα βρείς πληροφορίες για το hosting των σελίδων των φοιτητών. [τώρα το θυμήθηκα  :oops: ]
The day Microsoft makes something that doesn't suck is the day they start making vacuum cleaners.
Άβαταρ μέλους
Qbric
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 12:46 am

Δημοσίευση από Qbric »

Paidia exo to eksis provlima
Ftiaxno mia istoselida me frontpage (den me endaferei na tin anevaso pros to paron) kai kano link se ena pdf (p.x. edo yparxei kai se pdf )ola orea kai kala mexri edo , to provlima einai oti otan ta vlao ola ta arxeia se ena cd (index ktl) yparxei provlima me to link tou pdf , kai den mporo na vro tropo na to vlepei mesa sto fakelo tou indes to vlepei sto arxiko meros
opoios mporei as voithhsei
thnx
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Δημοσίευση από drcypher »

Γενικά τα sites (δηλ. το σύνολο των HTML καθώς και του υλικού σου, π.χ. pdf αρχεία, κτλ.) συχνά χρειάζεται να μετακινηθούν (π.χ. εντός του ίδιου δίσκου, από έναν δίσκο σε άλλο, από τον δίσκο στο internet, από δίσκο σε cd, κτλ.). Γι' αυτό το λόγο πρέπει όταν φτιάχνεις ένα link να χρησιμοποιείς σχετικές τοποθεσίες (relative paths).

Είναι πολύ πιθανόν το front-page για κάποιον λόγο να σου φτιάχνει relative links για όλα τα html και τις εικόνες αλλά όχι για τα άλλα αρχεία (π.χ. τα pdf). Κοίταξε το link που έφτιαξες. Αν έχει την πλήρη (απόλυτη) διαδρομή (π.χ. C:\homepage\files\myfile.pdf) τότε είναι λογικό να μην δουλεύει, ακόμη κι αν έχεις μαζί το αρχείο.

Σε αυτήν την περίπτωση (έστω ότι το site σου είναι όλο μέσα στο C:\homepage) το link θα πρέπει να δείχνει στο "files\myfile.pdf" (χωρίς slash στην αρχή). Εφ' όσον το δικό σου βρίσκεται στον ίδιο φάκελο με το index.html τότε το link πρέπει να δείχνει στο "myfile.pdf" (και πάλι χωρις slashes).

Αν δεν βγάλεις άκρη πες, και γράψε αν θες τον προορισμό στον οποιο δειχνει το link.
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
sparc
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:46 am
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Ε204_κ.Φυσικής!!!

Δημοσίευση από sparc »

Με μία μόνο παρατήρηση... Η html δεν μπορεί να δεχθεί absolute paths (πλήρης διαδρομές, δηλ. C:\homepage\files\myfile.pdf) σε αντίθεση με την php ή οποιαδήποτε άλλη προγραμματιστική γλώσσα (η html δεν είναι προγραμματιστική γλώσσα).

Οπότε, εγώ θα σου πρότεινα να ελέγξεις το όνομα του αρχείου αρχικά (να μην έχει κενά) μετά έλεγξε την κωδικοποίηση χαρακτήρων (character set) της σελίδας. Αν το αρχείο έχει όνομα στα Ελληνικά τότε ίσως υπάρχει πρόβλημα αν δεν έχεις ορίσει σωστή κωδικοποίηση. Προτείνω utf-8.

Και τέλος, απλά για λόγους πληρότητας της απάντησης θα αναφέρω το βασικότερο όλων. Το αρχείο πρέπει να είναι μέσα (σε οποιοδήποτε επίπεδο) στον γονικό φάκελο της πρωταρχικής σου σελίδας. Με άλλα λόγια το pdf πρέπει να είναι στον ίδιο φάκελο με το index.html ή σε κάποιον υποφάκελο. Όπως είπα πριν η html δέχεται μόνο σχετικές διαδρομές και ως αποτέλεσμα δεν μπορεί (εύκολα) να βγει εκτός του πρωταρχικού φακέλου.


Α και ένα τελευταίο, όπου και αν προγραμματίζεις, το internet αναγνωρίζει μόνο τα backslashes "/" και όχι τα slashes "\".
I think therefore I am? Could be! Or is it really someone else who thinks he's me?
Reymond Smullyan - This book needs no title
Στενή είναι η αρετή, δεν μπορώ να αναπνεύσω· μικρός, στενός είναι ο Παράδεισος, δε με χωράει· σαν άνθρωπος μου φαίνεται ο Θεός σας, δεν τον θέλω!
Ν. Καζαντζάκης - Ασκητική
Άβαταρ μέλους
armaos
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 06, 2007 8:43 pm
Real Name: Αρμαος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από armaos »

ρε παιδια να ρωτησω κατι;
1.θελω να κανω μια σελιδα η οποια να εχει ενα μενου με υποενοτητες που να εμφανιζονται οταν πηγαινεο το μαους επανω τους. Τετοιο ειναι ας πουμε το μενου της σελιδας της σχολης, αλλα δεν βλεπω στον κωδικα τους αυτο το κομματι. Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει.

2.Επισης εχω μπερδευτει λιγο με το θεμα των domain και των hosts. Αν εχω καταλαβει καλα, για το ονομα που θελω να εχει η ιστοσελιδα πρεπει να αγορασω ενα domain k για να την ανεβασω στο ιντερνετ πρεπει να πληρωσω host (για να μου παραχωρησουν προσβαση στον σερβερ τους;). Αποτι εχω δει υπαρχουν αρκετοι hosts που παραχωρουν δωρεαν domain(μεχρι κ απεριοριστα βρηκα να προσφερουν!!) αλλα τι domain θα ειναι αυτα; με gr στο τελος η οτιναναι; Εχω μπει σε ενα σωρο σαιτ για host αλλα εχω ψιλομπερδευτει σχετικα με τις προσφορες τους.
Εγω θελω να φτιαξω 5 ιστοσελίδες(μια για καθε μελος της οικογενειας μου), αρα αν καταλαβαινω καλα θελω 5 domain.Λογικα οι σελιδες αυτες δεν προκειται να εχουν καποια ιδιαιτερη επισκεψιμοτητα, ενω σε καποιες απο αυτες θελω να ανεβασω αρκετα αρχεια (pdf και doc κατα κυριο λογο) Αν μπορει καποιος να μου προτεινει καποιο πακετο που να εχει υποψιν του απο σιγουρη εταιρια, θα το εκτιμουσα.

Οποιος μπορει να δωσει μια κατατοπιστικη απαντηση κ στα υπολοιπα θα με εβγαζε απο πολυ μεγαλο κοπο κ ισως κ απο γκαφες!!
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Δημιουργία ιστοσελίδων

Δημοσίευση από Hengeo »

1. Τα μενού αυτά γίνονται με γλώσσες script όπως η java. Μήπως είναι σε άλλο frame και για αυτό δεν βλέπεις τον κώδικα; Php-ajax θα χρειαστείς μόνο αν θέλεις σελίδες με δυναμικό περιεχόμενο, όπως π.χ. τα εργαλεία εδώ.

2. Το domain και το host είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα. Το domain είναι απλώς το όνομα, κάτι σα συντόμευση προς τον server που είναι η σελίδα. Ο server αυτός είναι το host. Μπορείς κάλλιστα να έχεις .gr domain και παράλληλα η σελίδα σου να βρίσκεται σε server στη Νέα Ζηλανδία. Υπάρχουν πακέτα που δίνουν το ένα από τα δύο, και πακέτα που δίνουν και τα δύο μαζί. Συνήθως τα δωρεάν πακέτα έχουν λίγες ή/και περιορισμένες υπηρεσίες (περιορισμός ημερίσιας-μηνιαίας κίνησης κ.λ.π). Τα επί πληρωμή κοστίζουν ανάλογα του τις απαιτήσεις σου (μεγαλύτερος όγκος δεδομένων-μεγαλύτερη κίνηση σημαίνει μεγαλύτερο κόστος). Τα .gr domain υπάγονται στο ΙΤΕ και έχουν μικρό ετήσιο κόστος, δηλαδή αν πάρεις domain από άλλο πακέτο δεν θα είναι .gr, εκτός αν έχει κάνει καμμιά συμφωνία με το ΙΤΕ αυτός που το δίνει. Όσο αναφορά τις 5 σελίδες, αν θέλεις να έχουν εντελώς διαφορετικά ονόματα, χρειάζονται 5 διαφορετικά domain, αλλά αρκεί ένα host, αν δεν σε πειράζει να είναι στο ίδιο domain αλλά σε διαφορετικούς υποκαταλόγους π.χ. http://www.domain.gr/mama, http://www.domain.gr/giwrgos, τότε αρκεί ένα host. Δυστυχώς δεν ξέρω παραπάνω για τις προσφορές, διότι δεν το έχω ψάξει πολύ. Ελπίζω να βοήθησα..
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές - Εφαρμογές - Internet”