Εισαγωγή στα Δίκτυα Επικοινωνιών

Πόσα μαθήματα χρωστάω;!;!

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

son
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 12:10 pm
Real Name: Γιωργος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Δίκτυα επικοινωνιών

Δημοσίευση από son »

Παιδια και εγω για το 2ο θεμα της επαναληπτικης του 2009 θελω να ρωτησω, εχει να προτεινει κατι καποιος που το εχει λυσει? Οταν το καλωδιο στο hub ειναι μεταβλητου μηκους τι κανουμε?
kou
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2008 2:16 pm
Real Name: kou
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Δίκτυα επικοινωνιών

Δημοσίευση από kou »

nai re paidia kapios to 2 tis epanaliptikis 09
sentinel
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Οκτ 22, 2008 11:27 am
Real Name: christos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Δίκτυα επικοινωνιών

Δημοσίευση από sentinel »

πιστεύω πως αφού είναι CSMA/CD..θα πρέπει να σκεφτούμε τη χειρότερη περίπτωση που το μήνυμα θα διανύσει (150m +135m)/u =Tpropmax
οπότε
Fmin>=2*(Tpropmax)*R
son
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 12:10 pm
Real Name: Γιωργος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Δίκτυα επικοινωνιών

Δημοσίευση από son »

sentinel και εγω κατι παρομοιο σκεπτηκα απλα με προβληματιζε το γεγονος οτι μας ζηταει να βρουμε το Fmin σε bytes οποτε περιμενα να μη υπαρχει στρογγυλοποιηση μετα τη διαιρεση με το 8. Anyway, το θεμα ειναι στο ερωτημα β οταν παμε να βρουμε ξανα το prop προκειμενου να υπολογισουμε το a και στη συνεχεια την αποδοση κλπ ποιο μηκος επιλεγουμε? Παλι το ιδιο? εγω σκεπτηκα και την περιπτωση της μεσης τιμης για τα μηκη αλλα μαλλον δεν...τελος μετα την αλλαγη του hub με σειριακη συνδεση τι αλλαζει (το σχημα ειναι το ιδιο...)?

να πω οτι ευχαριστουμε για την απαντηση :e_wink:
alexk
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: Τρί Ιαν 22, 2008 1:58 pm
Real Name: alex
Gender: Male

Re: Δίκτυα επικοινωνιών

Δημοσίευση από alexk »

son έγραψε:sentinel και εγω κατι παρομοιο σκεπτηκα απλα με προβληματιζε το γεγονος οτι μας ζηταει να βρουμε το Fmin σε bytes οποτε περιμενα να μη υπαρχει στρογγυλοποιηση μετα τη διαιρεση με το 8. Anyway, το θεμα ειναι στο ερωτημα β οταν παμε να βρουμε ξανα το prop προκειμενου να υπολογισουμε το a και στη συνεχεια την αποδοση κλπ ποιο μηκος επιλεγουμε? Παλι το ιδιο? εγω σκεπτηκα και την περιπτωση της μεσης τιμης για τα μηκη αλλα μαλλον δεν...τελος μετα την αλλαγη του hub με σειριακη συνδεση τι αλλαζει (το σχημα ειναι το ιδιο...)?

να πω οτι ευχαριστουμε για την απαντηση :e_wink:
Όσον αφορα την στρογγυλοποίηση δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα που χρειαζεται να την κάνεις.
Απλά επειδή ζητάει Fmin και προκύπτει 18,75 bytes θα το κάνεις 18bytes.
Τώρα για το β ερωτημα κ σχετικα με το ποιό d επιλέγεις να σου πω την αλήθεια εγώ θα έπαιρνα πάλι το μεγαλύτερο d. Δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά μάλλον αυτό θα έκανα.
alexk
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: Τρί Ιαν 22, 2008 1:58 pm
Real Name: alex
Gender: Male

Re: Δίκτυα επικοινωνιών

Δημοσίευση από alexk »

Kάνω την ασκηση 19 απο την δευτερη σειρα ασκησεων.
Μπορει κάποιος να μου εξηγήσει σε πρωτοκολλο δακτυλιου με σκυταλη σε rar πότε χρησιμοποιώ τον τύπο για την απόδοση n(rar) και n(rar-tht) ?
Δλδ τί είναι το THT?
nancy
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2007 8:38 pm

Re: Δίκτυα επικοινωνιών

Δημοσίευση από nancy »

αν έχω καταλάβει καλά στις λύσεις το THT το αναφέρει ως "χρόνο κράτησης της σκυτάλης"
son
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 12:10 pm
Real Name: Γιωργος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Δίκτυα επικοινωνιών

Δημοσίευση από son »

Το tht απ'οτι εχω καταλαβει το χρησιμοποεις οταν σε ρωταει για τον σταθμο που εχει ερθει η σειρα του ή εχει εκεινη τη στιγμη τη σκυταλη. Σαν σημασια και εγω στις λυσεις εχω δει αυτο που αναφερει η nancy.
sentinel
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Οκτ 22, 2008 11:27 am
Real Name: christos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Δίκτυα επικοινωνιών

Δημοσίευση από sentinel »

το ΤΗΤ είναι ο ΧΡΟΝΟΣ για τον οποίο μπορεί ένας σταθμός να εκπέμπει συνεχόμενα πριν να παραδόσει τη σκυτάλη.
Δηλαδή αν ΤF=1sec (χρόνος διάδοσης ενός πακέτου) και ΤΗΤ=5sec....τότε αν ένας σταθμός έχει 5 πακέτα να στείλει μπορεί να το κάνει χωρίς να δώσει τη σειρά σε κάποιο άλλο. το ίδιο και αν έχει 2,3,4 πακέτα. αν έχει 6, μπορεί να στείλει τα 5 και να παραδώσει σκυτάλη περιμένοντας να την πάρει ξανά για να στείλει το άλλο.
Άβαταρ μέλους
Feldom
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 20, 2007 10:16 pm

Δίκτυα επικοινωνιών

Δημοσίευση από Feldom »

Ξέρει κάνεις την υλή στα Δίκτυα Επικοινωνιών απο το βιβλίο του Tanebaum; Διαβάζεται σε τέσσερισ μέρες;
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Re: Δίκτυα επικοινωνιών

Δημοσίευση από pao132003 »

δεν υπάρχει ύλη από τον Tanebaum. πρέπει να βρεις το κύριο βιβλίο του μαθήματος.
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Εισαγωγή στα Δίκτυα Επικοινωνιών

Δημοσίευση από O kanenas »

Ποιο βιβλίο να προτιμήσω για το μάθημα αυτό (αν δεν κρίνω από τα εξώφυλλα :P )? Συκρίνοντας τα περιεχόμενα, έχω την εντύπωση ότι το βιβλίο του Jean Walrand καλύπτει καλύτερα το μάθημα, αλλά από την άλλη έχω ακούσει και καλά λόγια για το βιβλίο του Tanenbaum. Θα'θελα ν'ακούσω κι άλλες γνώμες.
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Άβαταρ μέλους
kostas213
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:03 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Τοποθεσία: Zürich

Re: Εισαγωγή στα Δίκτυα Επικοινωνιών

Δημοσίευση από kostas213 »

Για το μάθημα καλύτερο είναι του Walrand. Αλλά έχει μείνει λίγο πίσω (είναι του 1998) οπότε έχει κάποιες ατάκες του στυλ "το Ethernet στα 100 Mbps είναι νέο σχετικά πρότυπο". Αν θες ένα βιβλίο απλά για το μάθημα πάρε αυτό δηλαδή. Αλλά από την άλλη αν θες ένα βιβλίο το οποίο να καλύπτει διάφορα θέματα πάνω στα δίκτυα (κυρίως έξω από τα πλαίσια του μαθήματος) τότε προτίμησε του Tanenbaum. Προσωπικά, διάλεξα του Tanenbaum γιατί με ενδιαφέρει πολύ το θέμα, και είπα να πάρω ένα καλό βιβλίο.

Πρακτικά, για τις εξετάσεις το βιβλίο λίγο χρειάζεται (όποιο και να πάρεις), το σημαντικότερο είναι να έχεις μπει στα μαθήματα που λύνουν ασκήσεις, αφού τα 2 από τα 3 θέματα είναι από αυτές τις ασκήσεις.
There's no place like ::1
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 1:03 am
Real Name: nikolas?
Τοποθεσία: Kameni gi tis meta-ptyxiw xwras

Re: Εισαγωγή στα Δίκτυα Επικοινωνιών

Δημοσίευση από nikolas_asteri »

Να ενημερώσω πως τα μαθήματα γίνονται στην αίθουσα 003 στο καινούριο κτίριο ηλεκτρολόγων και όχι στο αμφ. 1.
Άβαταρ μέλους
markelos
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 18, 2007 8:57 pm
Real Name: Ace
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Grand Line

Re: Εισαγωγή στα Δίκτυα Επικοινωνιών

Δημοσίευση από markelos »

nikolas_asteri έγραψε:Να ενημερώσω πως τα μαθήματα γίνονται στην αίθουσα 003 στο καινούριο κτίριο ηλεκτρολόγων και όχι στο αμφ. 1.
Thanks για την ενημέρωση. Ενημερώθηκε το εργαλείο ;)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πέμπτο Έτος”