Οπτοηλεκτρονική

Συζητήσεις για μαθήματα του 4ου έτους στην κατεύθυνση Φυσικού Εφαρμογών.

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

Ιάσωνας
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2011 1:04 pm
Real Name: real name
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Οπτοηλεκτρονική

Δημοσίευση από Ιάσωνας »

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ Δε 7/01/13 (ΑΣΚΗΣΗ 4)

ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ (ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΟ) ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ 4 ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ 07 01 2013.

Α. ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ
Εργαστήριο laser Nd:YAG (18-12-2012)

1. Για τεχνικούς λόγους, το εργαστήριο/εργαστηριακή άσκηση "Laser Nd:YAG" της Τρίτης 18-12-2012, αναβάλλεται για μετά τις γιορτές (η σχετική ημερομηνία θα ανακοινωθεί επίσης μετά τις γιορτές).

2. Υπενθυμίζω επίσης ότι το φυλλάδιο της παραπάνω άσκησης (απόλυτα απαραίτητο για τη διεξαγωγή του εργαστηρίου) είναι διαθέσιμο για τους δικαιούχους και διανέμεται από τον Α.Α. Σεραφετινίδη καθημερινά από το γραφείο του.

Ο διδάσκων

Α.Α. Σεραφετινίδης
Άβαταρ μέλους
Steve Harris
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί Σεπ 11, 2012 11:00 pm
Real Name: Patrick Asenov
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Οπτοηλεκτρονική

Δημοσίευση από Steve Harris »

Εντάξει, θα το'χω υπόψη. Ανεβάζω εδώ ένα λινκ για τη σύγκριση νυχτερινής-θερμικής όρασης.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rAvnMYqj2c0[/youtube]
“I think it only makes sense to seek out and identify structures of authority, hierarchy, and domination in every aspect of life, and to challenge them; unless a justification for them can be given, they are illegitimate, and should be dismantled, to increase the scope of human freedom.”
― Noam Chomsky

“The English have brought their government down without any guns several times. All it takes is a sex scandal.”
― Lemmy
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Οπτοηλεκτρονική

Δημοσίευση από LocknLoad »

Ωραια τα λεει το video αλλα για να παρεις κυαλια θερμικης ορασης πρεπει να ξοδεψεις πανω απο 10k ευρω. Οποτε ο μεσος παρατηρητης νυχτοβιων πουλιων δεν εχει καμια επιλογη

Επισης, ισως να σε ενδιαφερει οτι καποια εταιρια εχει προχωρησει την τεχνολογια της νυχτερινης ορασης http://www.atncorp.com/white-phosphor-technology (αλλα ειναι εταιρια οποτε δεν εχει προχωρησει η τεχνολογια μεχρι να την "δωσουν στο κοσμο")
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
dcd
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 07, 2010 1:44 pm
Real Name: dead can dance
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Οπτοηλεκτρονική

Δημοσίευση από dcd »

Θα μπορούσε κάποιος συνάδελφος να μου πει από που να διαβάσω για το μάθημα!Είμαι 12ο έτος, τα τελευταία χρόνια έχω απομακρυνθεί από τις σχολή .Οποιαδήποτε βοήθεια είναι πολύτιμη...μήπως καταφέρω και πάρω πτυχίο.Ευχαριστώ πολύ.
Ιάσωνας
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2011 1:04 pm
Real Name: real name
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Οπτοηλεκτρονική

Δημοσίευση από Ιάσωνας »

Διάβασε από το βιβλίο του wilson και θα το περάσεις εύκολα με 6-7.
dcd
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 07, 2010 1:44 pm
Real Name: dead can dance
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Οπτοηλεκτρονική

Δημοσίευση από dcd »

Ευχαριστώ πολύ. Μπορείς να μου πεις τον τίτλο του βιβλίου για να το αγοράσω γιατί εγώ έχω του διδάσκοντα.Είναι όλα τα κεφάλαια εντός ύλης?Και παλι ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Steve Harris
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί Σεπ 11, 2012 11:00 pm
Real Name: Patrick Asenov
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Οπτοηλεκτρονική

Δημοσίευση από Steve Harris »

LocknLoad έγραψε:Ωραια τα λεει το video αλλα για να παρεις κυαλια θερμικης ορασης πρεπει να ξοδεψεις πανω απο 10k ευρω. Οποτε ο μεσος παρατηρητης νυχτοβιων πουλιων δεν εχει καμια επιλογη

Επισης, ισως να σε ενδιαφερει οτι καποια εταιρια εχει προχωρησει την τεχνολογια της νυχτερινης ορασης http://www.atncorp.com/white-phosphor-technology (αλλα ειναι εταιρια οποτε δεν εχει προχωρησει η τεχνολογια μεχρι να την "δωσουν στο κοσμο")
Ναι, συμφωνώ. Ακόμα είναι εργαλείο μόνο για τους κατασκόπους.
Όσο για το άλλο μου θύμισες ότι πρέπει κάποια στιγμή να αγοράσω αντίστοιχη συσκευή.
“I think it only makes sense to seek out and identify structures of authority, hierarchy, and domination in every aspect of life, and to challenge them; unless a justification for them can be given, they are illegitimate, and should be dismantled, to increase the scope of human freedom.”
― Noam Chomsky

“The English have brought their government down without any guns several times. All it takes is a sex scandal.”
― Lemmy
Άβαταρ μέλους
Steve Harris
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί Σεπ 11, 2012 11:00 pm
Real Name: Patrick Asenov
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Οπτοηλεκτρονική

Δημοσίευση από Steve Harris »

dcd έγραψε:Ευχαριστώ πολύ. Μπορείς να μου πεις τον τίτλο του βιβλίου για να το αγοράσω γιατί εγώ έχω του διδάσκοντα.Είναι όλα τα κεφάλαια εντός ύλης?Και παλι ευχαριστώ
Οπτοηλεκτρονική: μια εισαγωγή, John Wilson, John Hawkes, Π.Ε.Ε.Μ.Π.
Η ύλη απ'όσο ξέρω είναι αναρτημένη στο mycourses.

Ένα ενδιαφέρον άρθρο για το spiking. Θα βοηθήσει ιδιαίτερα όσους έχουν το αντίστοιχο πείραμα.
http://www.rp-photonics.com/spiking.html
“I think it only makes sense to seek out and identify structures of authority, hierarchy, and domination in every aspect of life, and to challenge them; unless a justification for them can be given, they are illegitimate, and should be dismantled, to increase the scope of human freedom.”
― Noam Chomsky

“The English have brought their government down without any guns several times. All it takes is a sex scandal.”
― Lemmy
dcd
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 07, 2010 1:44 pm
Real Name: dead can dance
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Οπτοηλεκτρονική

Δημοσίευση από dcd »

Ιάσωνας έγραψε:Διάβασε από το βιβλίο του wilson και θα το περάσεις εύκολα με 6-7.
Κάποιος που παρακολουθούσε φέτος μπορεί να μου πει αν ο κύριος Σεραφετινίδης έχει επικεντρωθεί σε κάποια κεφάλαια περισσότερο?Προηγούμενα posts αναφέρονται σε ασκήσεις που λύνει ο καθηγητής στα τελευταία μαθήματα και είναι sos! Έχει γίνει κάτι τέτοιο φέτος? Αν ναι υπάρχουν τα παραδείγματα αυτά στο βιβλίο που προανέφερα?
Άβαταρ μέλους
Steve Harris
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί Σεπ 11, 2012 11:00 pm
Real Name: Patrick Asenov
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Οπτοηλεκτρονική

Δημοσίευση από Steve Harris »

dcd έγραψε:
Ιάσωνας έγραψε:Διάβασε από το βιβλίο του wilson και θα το περάσεις εύκολα με 6-7.
Κάποιος που παρακολουθούσε φέτος μπορεί να μου πει αν ο κύριος Σεραφετινίδης έχει επικεντρωθεί σε κάποια κεφάλαια περισσότερο?Προηγούμενα posts αναφέρονται σε ασκήσεις που λύνει ο καθηγητής στα τελευταία μαθήματα και είναι sos! Έχει γίνει κάτι τέτοιο φέτος? Αν ναι υπάρχουν τα παραδείγματα αυτά στο βιβλίο που προανέφερα?
Διάβασε τα λυμένα παραδείγματα από το CD του Σεραφετινίδη και δες μερικά παλιά θέματα και πιστεύω είσαι σχετικά καλυμμένος. Δεν έχει επικεντρωθεί κάπου περισσότερο αλλά όπως το κόβω σίγουρα θα υπάρχει ένα θέμα από οπτικές ίνες, ένα από ηλεκτροοπτικό φαινόμενο και μάλλον θα πέσει κάτι με απεικονιστές.
“I think it only makes sense to seek out and identify structures of authority, hierarchy, and domination in every aspect of life, and to challenge them; unless a justification for them can be given, they are illegitimate, and should be dismantled, to increase the scope of human freedom.”
― Noam Chomsky

“The English have brought their government down without any guns several times. All it takes is a sex scandal.”
― Lemmy
Profi
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 08, 2009 1:11 pm
Real Name: ilias
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Οπτοηλεκτρονική

Δημοσίευση από Profi »

steve για ποιο CD λες?
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Οπτοηλεκτρονική

Δημοσίευση από LocknLoad »

Στο CD νομίζω έχει μόνο τις διαφάνειες και τα κεφάλαια 9 και 10 από το "βοήθημά" του (αυτό που νομίζω ότι δίνει στη φυσική και τεχνολογία των laser)
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Profi
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 08, 2009 1:11 pm
Real Name: ilias
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Οπτοηλεκτρονική

Δημοσίευση από Profi »

απ'ό,τι κατάλαβα στα 9-10 έχει χρήσιμες ασκήσεις όμως!
εε?
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Οπτοηλεκτρονική

Δημοσίευση από LocknLoad »

Ναι, καποιες ειναι θεματα απο μονες τους. Δες τις 3-4 τελευταιες εξεταστικες που'χουμε στο εργαλειο
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Profi
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 08, 2009 1:11 pm
Real Name: ilias
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Οπτοηλεκτρονική

Δημοσίευση από Profi »

LocknLoad έγραψε:Ναι, καποιες ειναι θεματα απο μονες τους. Δες τις 3-4 τελευταιες εξεταστικες που'χουμε στο εργαλειο
τις έχω δει κ υποψιάζομαι πως όσες λύσεις δεν μπορώ να βρώ είναι αυτές που περιέχονται στα λεγόμενα κεφάλαια!
Αν υπάρχει κάποιος που τις έχει θα με έσωνε!!
έχω βρεί αναφορές στα 2 βιβλία αλλά όχι κάτι που να θεωρείται κ λύση που γράφεις σε εξέταση!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φυσικού Εφαρμογών”