Προαιρετικά & (κατ'επιλογήν) υποχρεωτικά μαθήματα

Ιδιαίτερα ζητήματα που απασχολούν τη ΣΕΜΦΕ (όπως π.χ., συνδικαλιστικά, επαγγελματικά δικαιώματα, πρόγραμμα σπουδών κτλ.)

Συντονιστές: antony07, Chris

Άβαταρ μέλους
timos_m
Δημοσιεύσεις: 1047
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2006 9:11 pm
Real Name: ΤΜ
Gender: Male
Τοποθεσία: Εδώ

Δημοσίευση από timos_m »

Νομίζω ότι μπορείς να επιλέξεις όποιο μάθημα θες και από την άλλη κατεύθυνση, αρκεί να συμπληρώσεις τα 62 / 59 μαθήματα και να έχεις πάρει τα μαθήματα που χρειάζονται για να ολοκληρώσεις τις δύο ροές που απαιτούνται.
Άβαταρ μέλους
Elsa
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Τρί Οκτ 02, 2007 7:49 pm
Τοποθεσία: Χώρα του Ποτέ Ποτέ

Δημοσίευση από Elsa »

Να ρωτησω κατι???Για το πτυχιο παντα και χωρις να υπολογιζουμε τα παραπανω για δηλωση μαθηματων στην ωρα τους και υποτροφιες αν χρωσταμε ενα μαθημα επιλογης εαρινου εξαμηνου γινεται να παρουμε ενα επιλογης χειμερινου για να συμπληρωσουμε τον αριθμο η πρεπει υποχρεωτικα να ειναι εαρινου και ας ειναι αλλου ετους???
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Δημοσίευση από Wizard »

Ναι Έλσα γίνεται.
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Προαιρετικά & (κατ'επιλογήν) υποχρεωτικά μαθήματα

Δημοσίευση από Hengeo »

Μπορεί να φανεί λίγο κουφή η ερώτηση, αλλά δεν το έχω δει πουθενά να γράφεται σαφώς, ούτε στον οδηγό σπουδών, και θέλω να είμαι σίγουρος.

Είναι υποχρεωτικό να δηλώσεις δύο ροές ή μπορείς να δηλώσεις μέχρι δύο, ανάλογα με το τι επιθυμείς να αναγράφεται στο πτυχίο; Με άλλα λόγια, αν συμπληρώσεις τον απαιτούμενο αριθμό μαθημάτων, επιλέγοντας όποια από τα κατ'επιλογήν υποχρεωτικά θέλεις, μπορείς να πάρεις πτυχίο, ή πρέπει οπωσδήποτε να έχεις επιλέξει τα υποχρεωτικά δύο ροών;
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Re: Προαιρετικά & (κατ'επιλογήν) υποχρεωτικά μαθήματα

Δημοσίευση από el_greco »

Μα οι ροές δεν αναγράφονται στο πτυχίο... νομίζω όμως ότι είναι υποχρεωτικό ο φοιτητής να έχει ολοκληρώσει επιτυχώς τα μαθήματα δύο ροών συν όσα ελεύθερα μαθήματα επιλογής μένουν μέχρι τα 59/62.

Άρα τα υποχρεωτικά δύο ροών είναι... υποχρεωτικά :)
                 
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Προαιρετικά & (κατ'επιλογήν) υποχρεωτικά μαθήματα

Δημοσίευση από Hengeo »

Ίσως να μπερδεύτηκα με την κατευθυνση που αναγράφεται.

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση, και εγώ αυτό ήξερα, αλλά μου δημιουργήθηκαν κάποιες αμφιβολίες, και ήθελα να το σιγουρέψω.
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Υποχρεωτικά και μαθήματα επιλογής

Δημοσίευση από constant »

Στο 2ο εξάμηνο (όπως εξάλλου και στο πρώτο) όλα τα μαθήματα που φαίνονται στο πρόγραμμα είναι υποχρεωτικά.

Εκτός από αυτά υπάρχει κάποιο άλλο μάθημα επιλογής που μπορείς να πάρεις? ή γενικά επιπλέον μαθήματα?
Αν ναι πώς τα δηλώνεις;
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Υποχρεωτικά και μαθήματα επιλογής

Δημοσίευση από msl »

Όσο είσαι στο κορμό, δε νομίζω πως μπορείς να πάρεις άλλα μαθήματα από μεγαλύτερα έτη .. Βέβαια, από τη δήλωση μαθημάτων θα φανεί σίγουρα αν μπορείς ή όχι .. :P (αμα δε σε αφήνει .. δε μπορείς .. )

Αυτό που ξέρω είναι πως όταν είσαι μέσα στη κατεύθυνση, μπορείς να πάρεις ως δύο μαθήματα *στο σύνολο* από την άλλη κατεύθυνση (που μπορούν να μετράνε στο πτυχίο σου) ή δύο μαθήματα *ανά εξάμηνο* από μεγαλύτερο έτος. Συνολικά, αυτά τα μαθήματα δε μπορούν να είναι πάνω από δύο ανά εξάμηνο.
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
kostas213
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:03 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Τοποθεσία: Zürich

Re: Υποχρεωτικά και μαθήματα επιλογής

Δημοσίευση από kostas213 »

Ο οδηγός σπουδών αναφέρει ότι μπορείς γενικά να δηλώσεις μέχρι 2 μαθήματα από 1 παραπάνω εξάμηνο. Π.χ. αν κάποιος είναι στο 7ο εξάμηνο, μπορεί να δηλώσει 2 μαθήματα του 9ου. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο αυτό γίνεται αν είσαι στον κορμό.

Πάντως γενικά έχε υπόψιν, ότι ο κορμός - αν και έχει βασικά μαθήματα - είναι ιδιαίτερα απαιτητικός, και αυτό φαίνεται από το ότι υπάρχουν πολλοί που χρωστάνε Φυσικές, Μηχανικές και άλλα διάφορα από τον κορμό. Οπότε θα σου έλεγα να πάρεις έξτρα μάθημα μόνο αν μπορείς να ανταπεξέλθεις στον φόρτο εργασίας που θα έχεις. Στο λέω όλο αυτό γιατί, προσωπικά έκανα αμάν και πως να περάσω τα μαθήματα του κορμού γιατί τα είχα αφήσει στην μοίρα τους όσο ήμουν 1ο - 2ο έτος.

Πάντως λογικά εσύ αν είσαι 2ο εξάμηνο, θα μπορείς μόνο να δηλώσεις από το 4ο. Αλλά ρώτησέ το και στην γραμματεία να είσαι σίγουρος.
There's no place like ::1
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Υποχρεωτικά και μαθήματα επιλογής

Δημοσίευση από constant »

Οκ, thanks good people :e_biggrin:
ESMAP
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 9:00 pm
Real Name: Dani
Facebook ID: 0

Re: Υποχρεωτικά και μαθήματα επιλογής

Δημοσίευση από ESMAP »

Ξέρει κανείς μέχρι πόσα μαθήματα επιλογής μπορώ να πάρω σε ένα εξάμηνο? Συγκεκριμένα στο 8ο εξάμηνο του μαθηματικού πόσα το πολύ μπορώ να πάρω? Χωρίς την διαφορική γεωμετρία, που ειναι κατευθυνσης, έχω πάρει 5 μαθήματα τα οποία τα πέρασα και θέλω του χρόνου να πάρω άλλα 4. Μπορώ?
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Υποχρεωτικά και μαθήματα επιλογής

Δημοσίευση από msl »

Έχεις την υποχρέωση να περάσεις τα μαθήματα του Κορμού, τα μαθήματα της Κατεύθυνσης και τα μαθήματα των Ροών. Από εκεί κ πέρα για να συμπληρώσεις τον αριθμό των 58 μαθημάτων, μπορείς να πάρεις κατ' επιλογήν μαθήματα από το 3ο-5ο Έτος της Κατεύθυνσής σου και σε αυτά μπορείς να έχεις ως και δύο από την άλλη Κατεύθυνση. Τουλάχιστον αυτό ξέρω εγώ .. :P

Βέβαια το πιο σίγουρο είναι να μιλήσεις με τη Γραμματειούλα μας!!
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
ESMAP
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 9:00 pm
Real Name: Dani
Facebook ID: 0

Re: Υποχρεωτικά και μαθήματα επιλογής

Δημοσίευση από ESMAP »

Αυτό το ξέρω, απλά αν π.χ. ένα εξάμηνο έχει 20 μαθήματα επιλογής εσύ δεν μπορείς να πάρεις και τα 20. Έχει όριο νομίζω. Θα ρωτήσω και στην γραμματεία όταν ανοίξει. Σ' ευχαριστώ πάντως που μου απάντησες καλοκαιριάτικα!
Άβαταρ μέλους
MagGod
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Παρ Φεβ 15, 2008 9:35 pm
Real Name: <MIT|s|Mag>
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Υποχρεωτικά και μαθήματα επιλογής

Δημοσίευση από MagGod »

στην τελευταία μου δήλωση είχα επιλέξει τα 6 κορμού (χρωστούμενα) 2 επιλογής από το μαθηματικό το 1 υποχρεωτικό κατεύθυνσης και 5 ροών (4 υποχρεωτικά το ένα ως επιλογής) και τέλος 4 επιλογής. Στο σύνολο τους 18 (υποθετικά μπορούσα να δηλώσω 19).Ενώ ήθελα να δηλώσω ένα επιλογής παραπάνω μου έβγαζε μήνυμα σφάλματος ότι μπορώ να δηλώσω μεχρι 9 επιλογής (μετράνε και τα ροής)/εξάμηνο :roll:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Re: Υποχρεωτικά και μαθήματα επιλογής

Δημοσίευση από pao132003 »

από τότε που έγινε ηλεκτρονική η δήλωση έχει μπει περιορισμός.
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικά Θέματα”