Προαιρετικά & (κατ'επιλογήν) υποχρεωτικά μαθήματα

Ιδιαίτερα ζητήματα που απασχολούν τη ΣΕΜΦΕ (όπως π.χ., συνδικαλιστικά, επαγγελματικά δικαιώματα, πρόγραμμα σπουδών κτλ.)

Συντονιστές: antony07, Chris

ESMAP
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 9:00 pm
Real Name: Dani
Facebook ID: 0

Re: Υποχρεωτικά και μαθήματα επιλογής

Δημοσίευση από ESMAP »

Πρέπει να είναι ή 8 ή 9 που λέει και το MagGodακι.
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Υποχρεωτικά και μαθήματα επιλογής

Δημοσίευση από msl »

pao132003 έγραψε:από τότε που έγινε ηλεκτρονική η δήλωση έχει μπει περιορισμός.
Ναι αλλά ο περιορισμός είναι στο πόσα μπορείς να δηλώσεις ή στο πόσα ανά εξάμηνο έχεις τη δυνατότητα να προσμετρήσεις στο μέσο όρο; Στο πόσα μπορείς να δηλώσεις το λέει και ο οδηγός σπουδών, αλλά δεν αναφέρει ρητά πως πρέπει και τόσα να περάσεις.

Βλέπω αυτό στον Οδηγό Σπουδών:
Το πρόγραμμα της Κατεύθυνσης στοχεύει στο ν’ αποκτήσουν οι φοιτητές που θα την ακολουθήσουν αφενός ένα αυστηρό υπόβαθρο μαθηματικών γνώσεων και αφετέρου τις κατάλληλες γνώσεις, σε περιοχές των Εφαρμοσμένων Μαθηματικών, που θα τους βοηθήσει να αναπτύξουν ιδιαίτερες δεξιότητες, απαραίτητες για την αντιμετώπιση πολύπλοκων προβλημάτων. Τα προβλήματα αυτά ανακύπτουν σε πολλές τεχνολογικές, βιομηχανικές, οικονομικές, βιοϊατρικές και άλλες παραγωγικές δραστηριότητες. Οι παραπάνω στόχοι επιτυγχάνονται μέσω:
α) των 7 υποχρεωτικών μαθημάτων κορμού της Κατεύθυνσης που προσφέρονται από το 5ο μέχρι το 8ο εξάμηνο.
β) των υποχρεωτικών μαθημάτων των Ροών (4 ή 5 ανά Ροή) καθώς και της υποχρέωσης του φοιτητή να ολοκληρώσει 6 τουλάχιστον μαθήματα για την κατοχύρωση της επιλεγείσας Ροής.
γ) της υποχρεωτικής επιλογής 2 μαθημάτων από μια ειδική κατηγορία τεχνολογικών μαθημάτων που ενισχύουν τη φυσιογνωμία του νέου επιστήμονα –μηχανικού που εκπαιδεύει η Σχολή.
δ) της ελευθερίας του φοιτητή με βάση τις ανησυχίες του να επιλέξει 8 μαθήματα.
Και για τους Φυσικούς της παρέας ..
Οι φοιτητές που επιλέγουν την Κατεύθυνση Φυσικού Εφαρμογών ακολουθούν ένα πρόγραμμα σπουδών που έχει τα εξής χαρακτηριστικά:
(α) ένα ισχυρό κορμό δεκαέξι (16) συνολικά υποχρεωτικών μαθημάτων της Κατεύθυνσης, τα οποία κατανέμονται από το 5ο μέχρι και το 9ο εξάμηνο σπουδών,
(β) δύο ομάδες, των 5 κατ’ επιλογήν υποχρεωτικών μαθημάτων η κάθε μία, (ανάλογα με την Ροή μαθημάτων που έχουν επιλέξει), τα οποία οδηγούν στην ειδίκευση που έχει επιλέξει ο φοιτητής, και
(γ) ένα μικρό αριθμό (4, ή 5) κατ’ επιλογήν μαθημάτων, τα οποία είναι στην ελεύθερη επιλογή των σπουδαστών.
Δίνεται η δυνατότητα εμφάνισης 6 επιπλέον επιλογών στην αναλυτική βαθμολογία, πέραν των 58 μαθημάτων της Κατεύθυνσης του Μαθηματικού Εφαρμογών ή των 59 μαθημάτων της Κατεύθυνσης του Φυσικού Εφαρμογών που υπολογίζονται στο βαθμό του πτυχίου.
Επίσης:
Ο αριθμός των κατ’ επιλογήν υποχρεωτικών μαθημάτων ενός εξαμήνου στα οποία δικαιούται να εγγραφεί ένας φοιτητής μπορεί να είναι κατά ένα μεγαλύτερος του προβλεπομένου από το πρόγραμμα. Η διάταξη αυτή έχει σκοπό τη διευκόλυνση της επιλογής των επιθυμητών μαθημάτων στις Ροές.
Γράφει "στα οποία δικαιούται να εγγραφεί ένας φοιτητής" άρα ίσως πιάνει μια εγγραφή, όχι το συνολικό όγκο των μαθημάτων .. :roll:
Ο ανώτερος αριθμός των προς δήλωση μαθημάτων κατά την εγγραφή σε ένα εξάμηνο είναι: 17 μαθήματα του τρέχοντος εξαμήνου ή παλαιότερα οφειλόμενα + 2 μαθήματα από άλλη Κατεύθυνση ή από παλαιότερα μαθήματα που δεν είχαν δηλωθεί από το 5ο εξάμηνο και μετά.
Οπότε, MagGod, με βάση τα παραπάνω, do the math και πες μας που σκάλωνε το πρόγραμμα! ESMAP, υποθέτω πως κάποια από τα μαθήματα του 8ου που επέλεξες είναι ροής .. ή ίσως και Τ. Αυτά μετράνε χώρια. Επίσης, πάρε κανένα χειμερινό, να τελειώνεις μια ώρα αρχύτερα .. :P
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
MagGod
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Παρ Φεβ 15, 2008 9:35 pm
Real Name: <MIT|s|Mag>
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Υποχρεωτικά και μαθήματα επιλογής

Δημοσίευση από MagGod »

χριστέ τι να κάνω μου να πανικοβληθώ;;;ΕικόναΜΟΝΟ 6 παραπάνω από τα 59;;;αυτό είναι too much ακόμα και για την σχολή μας ΕικόναΕικόναδεν θα τ'αντέξω...καταρρέω Εικόνα

p.s. ευχαριστώ msl που μου άνοιξες τα μάτια.

p.s. 2 μήπως να γυρνούσαμε στα 62 μαθήματα πάλι (απλά πλέον να έχουμε καλύτερες επιλογές :lol: );;;
Εικόνα
ESMAP
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 9:00 pm
Real Name: Dani
Facebook ID: 0

Re: Υποχρεωτικά και μαθήματα επιλογής

Δημοσίευση από ESMAP »

Aαααα!!! Το 'πιασα(επιτέλους...)!!! Δηλαδή αν μου λέει 5 κατ' επιλογήν υποχρεωτικά, εγώ μπορώ να πάρω +1 παραπάνω και τα 2 standard των ροών. Τουτέστιν, συγκεκριμένα για το 8ο, είναι 8. Φτου...

Msl και το 5ο έτος με μαθήματα θα το βγάλω οπότε τουλάχιστον να μ' αρεσουν! :D

MagGodακι μου μην λες τέτοια... θα μας κράξουνε! :P
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Υποχρεωτικά και μαθήματα επιλογής

Δημοσίευση από msl »

Ναι, αλλά για πτυχίο μαθηματικού έχεις 8 ελεύθερα μαθήματα! Και τα 6 από ένα εξάμηνο θες να τα πάρεις; :P Μέλι έχει αυτό το εξάμηνο;

Επίσης, έκανα λάθος παραπάνω και σε μπέρδεψα κι εσένα! (και το σκεφτόμουν στον ύπνο μου!) Κατ' Επιλογήν είναι τελικά και Τ και Ροών. Οπότε αν το όριο είναι 5 και με ένα παραπάνω πάει στο 6. Απλά αυτό που λέω πως δεν είμαι σίγουρη είναι αν δικαιούσαι να περάσεις 8 Κατ' Επιλογήν στο σύνολο από ένα εξάμηνο. Αλλά εσύ μάλλον θέλεις απλά να τα δηλώσεις με τη μια. Στη σελίδα 64 του Οδηγού σπουδών, δεν τα αναφέρει καν εκεί που λέει τι πρέπει να περάσεις για πτυχίο ..

Καλά, βασικά κάτσε διάβασε τώρα, να φύγει τπτ το Σεπτέμβρη και θα σε πετύχω μια μέρα στη σχολή να τα βάλουμε κάτω να δούμε τι θα διαλέξεις!! :P Και στο ενδιάμεσο ρωτάμε και τη Γραμματεία!

MagGod: Για το ότι επιλέγετε απλά ροές και μετά έχετε μόνο 4-5 ελεύθερα μαθήματα, τι έχεις να πεις; :P
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
MagGod
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Παρ Φεβ 15, 2008 9:35 pm
Real Name: <MIT|s|Mag>
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Υποχρεωτικά και μαθήματα επιλογής

Δημοσίευση από MagGod »

τι να πώ; το ό,τι εμείς του 4ου (+φυσικού συγκεκριμένα) πρέπει να περάσουμε 2 μαθήματα (θερμοδυναμική και μδε) χωρίς να έχουν κάποιον συγκεκριμένο τίτλο αυτά διότι ούτε επιλογής είναι ούτε κατεύθυνσης νονται όσο για ρόης δεν το συζητώ :lol: οπότε από τα 6 εμείς πέφτουμε στα 4 επιλογήςΕικόνα μάλλον θα αναγκαστώ να κάψω κανα 5ράκι από τα ηλίθια επιλογής (που μου ήθελα μαθήματα του τομέα μηχανικής (φτου κακάΕικόνα)καλά να πάθωΕικόνα) που έχω πάρειΕικόνα


θα πω και κάτι Εικόνα
μιας και μου το ζήτησες με τόση αγάπη Εικόνα
μακάρι να κλείσουν το #$%*#_ να γλυτώσουν οι επόμενοι τουλάχιστονΕικόνα
Εικόνα
ESMAP
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 9:00 pm
Real Name: Dani
Facebook ID: 0

Re: Υποχρεωτικά και μαθήματα επιλογής

Δημοσίευση από ESMAP »

Msl έχει πολλά ωραία μαθήματα. Συγκεκριμένα 9! Έτσι κι αλλίως με έχει προλάβει το παλιό πρόγραμμα στο 2ο έτος και δεν έχω δώσει μαθήματα τύπου εργαστηριακή II και έτσι πρέπει να τα αναπληρώσω και αυτά... Αλλά θα τα πούμε στην σχολή γιατί έχει ζουμί η υπόθεση! :P
Lled
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Φεβ 03, 2010 12:31 am
Real Name: Mhtsos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Προαιρετικά & (κατ'επιλογήν) υποχρεωτικά μαθήματα

Δημοσίευση από Lled »

Για να καταλάβω. μπορείς να διαλέξεις μέχρι 2 μαθήματα απο την άλλη κατατεύθυνση ? τα οποία θα είναι μόνο απο μαθήματα επιλογής ?
pitsirikos
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2011 7:17 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Προαιρετικά & (κατ'επιλογήν) υποχρεωτικά μαθήματα

Δημοσίευση από pitsirikos »

Παιδάκια θέλω και γω μια απάντηση στο από πάνω ερώτημα. ισχύει ότι μπορείς να διαλέξεις μέχρι δύο επιλογής από άλλη κατεύθυνση και να μετρήσουν στο βαθμό του πτυχίου; Τα θυμάμαι καλά;
You might very well think that; I couldn't possibly comment.
Άβαταρ μέλους
MagGod
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Παρ Φεβ 15, 2008 9:35 pm
Real Name: <MIT|s|Mag>
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Προαιρετικά & (κατ'επιλογήν) υποχρεωτικά μαθήματα

Δημοσίευση από MagGod »

ναιΕικόνα
Εικόνα
Yoda
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 11, 2011 3:14 pm
Real Name: Γιόντα
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Προαιρετικά & (κατ'επιλογήν) υποχρεωτικά μαθήματα

Δημοσίευση από Yoda »

Παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι που έχει ήδη απαντηθεί αλλά καθαρά για επιβεβαίωση, μιας και ακούω πολλά και διάφορα. Μπορώ να δηλώσω ένα λίγοτερο μάθημα κατ'επιλογήν υποχρεωτικό σ'ένα εξάμηνο και να πάρω ένα παραπάνω απ'ότι γράφει η λίστα σε κάποιο άλλο;;

Π.χ. στο 5ο εξάμηνο να δηλώσω 4 (αντι για 5) από την λίστα και στο 7ο 5 (αντι για 4) ;;
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Προαιρετικά & (κατ'επιλογήν) υποχρεωτικά μαθήματα

Δημοσίευση από LocknLoad »

Δεν ειμαι σιγουρος αν μπορεις να δηλωσεις λιγοτερα απ'οσα πρεπει, αλλα μπορεις να δηλωσεις απο κατα ενα ετος μεγαλυτερο. Πχ αν εισαι 5ο ετος, μπορεις να παρεις μεχρι 2 μαθηματα, σαν επιλογης, απο το 7ο εξαμηνο (ή αν εισαι 7ο, απο το 9ο)
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Προαιρετικά & (κατ'επιλογήν) υποχρεωτικά μαθήματα

Δημοσίευση από constant »

Αν δεν κάνω λάθος, στην περίπτωση που δεν ακολουθήσεις κατά γράμμα τον οδηγό σπουδών (όπως παραπάνω) χάνεις το δικαίωμα να πάρεις τυχούσα υποτροφία.
ESMAP
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 9:00 pm
Real Name: Dani
Facebook ID: 0

Re: Προαιρετικά & (κατ'επιλογήν) υποχρεωτικά μαθήματα

Δημοσίευση από ESMAP »

Έχει δίκιο ο Constant απλά είναι ανάλογα με την υποτροφία. Π.χ. νομίζω για υποτροφία του Ε.Μ.Π. και του Ι.Κ.Υ. πρέπει να είναι όπως στον οδηγό σπουδών. Αν πας από την γραμματεία θα σου πουν όπως και στο τμήμα υποτροφιών. Πάντως αν δεν ενδιαφέρεσαι για υποτροφία, όντως μπορείς για παράδειγμα να μην πάρεις 5 από κάπου που λέει 5 και να πάρεις 4. Αλλά όλα μαζί θα πρέπει να βγαίνουν όσα πρέπει να είναι για να πάρεις πτυχίο. Νομίζω οτί αυτό εννοεί και εδώ:

http://www.ntua.gr/undergraduate.html
H κατανομή των μαθημάτων σε εξάμηνα είναι ενδεικτική και όχι υποχρεωτική για τους φοιτητές. Aνταποκρίνεται πάντως σε συνθήκες κανονικής φοίτησης, προσαρμοσμένης στον ελάχιστο δυνατό αριθμό εξαμήνων που απαιτούνται για τη λήψη του διπλώματος.
Άβαταρ μέλους
zooey_glass
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Σεπ 20, 2011 12:15 am
Real Name: E.

Re: Προαιρετικά & (κατ'επιλογήν) υποχρεωτικά μαθήματα

Δημοσίευση από zooey_glass »

Γνωρίζει κανείς αν ένα μάθημα που ανήκει ταυτόχρονα και στη λίστα Τ και στα κατ' επιλογήν υποχρεωτικά μίας ροής μετράει και ως μάθημα της λίστας Τ και ως κατ' επιλογήν υποχρεωτικό της ροής ή μόνο ως μάθημα της λίστας Τ? Συγκεκριμένα, αναφέρομαι στα δίκτυα επικοινωνιών του 9ου εξαμήνου που ανήκει στη ροή των μαθηματικών πληροφορικής.
“I am getting so far out one day I won't come back at all.”
― William S. Burroughs
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικά Θέματα”