Μηχανική Συνεχούς Μέσου

Συζητήσεις για μαθήματα του 4ου έτους στην κατεύθυνση Φυσικού Εφαρμογών.

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

Απάντηση
witch
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2007 8:28 pm

Μηχανική Συνεχούς Μέσου

Δημοσίευση από witch »

ξέρει κανείς τι παιζει με μηχανική συνεχούς μέσου(5ο εξάμηνο μαθηματικού)?? ύλη, θέματα, αν δίνεται με ανοιχτα βιβλία, κλπ. ευχαριστώ πολύ
Άβαταρ μέλους
skywalker
Δημοσιεύσεις: 1432
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 12:03 pm
Real Name: skywalker
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: καμμενη γη
Επικοινωνία:

[Μ5ο] Μηχανική Συνεχούς Μέσου

Δημοσίευση από skywalker »

Στο μαθημα αυτο εχουμε παρει το βιβλιο του κ.Βαρδουλακη απο εκδοσεις συμμετρια,ενα βιβλιο σημειωσεων απο τη γραμματεια του κτ Αντοχης Υλικων και απο οτι ειπε στο τελευταιο μαθημα απο δω και περα σε καθε μαθημα θα μας δινει ενα πακο με σημειωσεις του.Οποτε οσοι πιστοι προσελθετε

Btw Μηπως ξερει κανενας καποιο βιβλιο να προτεινει εκτος απο τα προλεγομενα.Ευχαριστω Προκαταβολικα


topics merged by pao132003
Θελω να φυγουν τα κομματα Εδω και Τωρα απο το ΕΜΠ...
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
armaos
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 06, 2007 8:43 pm
Real Name: Αρμαος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: [Μ5ο] Μηχανική συνεχούς μέσου

Δημοσίευση από armaos »

Παιδιά να ρωτήσω.
Ξέρετε τιποτα για θέματα στο μάθημα;
Έχω ακούσει οτι βάζει πάντα τα ίδια και μετά παίρνει τα θέματα;
Αληθεύει;
Αν ναι, θα άξιζε να συγκεντρώσουμε ό'τι θυμάται όποιος έχει ξαναδώσει :thewave:
Stef
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2008 4:44 pm
Real Name: stef
Gender: Male

Re: [Μ5ο] Μηχανική συνεχούς μέσου

Δημοσίευση από Stef »

Telika re paidia,exoume kanena neo apo Mhxanikh Synexoys?
Άβαταρ μέλους
skywalker
Δημοσιεύσεις: 1432
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 12:03 pm
Real Name: skywalker
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: καμμενη γη
Επικοινωνία:

Re: [Μ5ο] Μηχανική συνεχούς μέσου

Δημοσίευση από skywalker »

Ειμαι σχεδον 3 χρονια σ'αυτη τη γ@μοσχολη
Εχω φαει στην μουρη το οτι ο Τσινιας εκοψε το Boyce Diprima,εχω δει καθηγητες να κανουν μαθημα με διαφανιες εχω δει αρκετα πραγματα...Αλλα πρωτη φορα κατι τετοιο
Λιγα πραγματα για το μαθημα μηχανικη συνεχους :
Το μαθημα οπως αναφερεται στο προγραμμα σπουδων περιλαμβανει 4 ωρες τη βδομαδα
Το μαθημα οπως γινοτανε περιλαμβανε 2 και πολλες φορες λιγοτερο ωρες τη βδομαδα και υποτεθεται 1 ωρα ασκησεις
Ο διδασκων το μαθηματος ειναι ο Χαραλαμπος Γεωργιαδης{καθηγητης που κανει μαθημα με διαφανειας και χρησιμοποιει πολλους ορους στα αγγλικα {το οποιο δεν ειναι απαραιτητα κακο} και απο οτι λεει εχει ερευνητικη δραστηριοτητα τυπου Τσωλας μικροοικονομια 1ο εξαμηνο} η καθηγητρια που υποτιθεται οτι κανει ασκησεις ονομαζεται Πατσαλια {το μικρο δεν το θυμαμαι}
Ωραια μεχρι εδω...
Λοιπον το μαθημα των ασκησεων εγινε 4 φορες {2 εγινε κανονικα και τις υπολοιπες 2 θα σας εξηγησω στη συνεχεια}
ενω κανονικα θα επρεπε να γινεται μια φορα τη βδομαδα...
Λοιπον τα συγγραματα που δινονται για το μαθημα ειναι 2 :Ενα το βιβλιο του Βαρδουλακη Μηχανικη συνεχους Μεσου
και δυο οι σημειωσεις {Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙ...}του κ.Γεωργιαδη
Οποιος κοιταξει επιφανειακα αυτα τα δυο βιβλια θα παρατηρησει οτι δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους.
Το καθε βιβλιο χρησιμοποιει δικο του συμβολισμο.Ετσι ειναι αρκετα δυσκολο να τα παρακολουθησεις και τα 2.Αμα ομως το ψαξεις περισσοτερο βλεπεις οτι δεν εχουν μεγαλη διαφορα...ισως θα μπορουσες να πεις οτι το βιβλιο του Γεωργιαδη ειναι μια συμπτηξη{ισως και περιληψη ας μου επιτραπει η εκφραση} αυτου το Βαρδουλακη.
Και φτανουμε στο θεμα της υλης των εξετασεων...
Αυτος λοιπον ο κυριος{γεωργιαδης} στο τελευταιο του μαθημα μας λεει οτι η υλη ειναι οτι σας εχω δωσει στις σημειωσεις.Ουτε καν αναφερει το βιβλιο του Βαρδουλακη...
Εδω να ανοιξω μια παρενθεση και να αναφερω οτι το μαθημα αυτο απαιτει γνωσεις Ρευστομηχανικης η οποια ειναι στο 9 εξαμηνο του Μαθηματικου αν θυμαμαι καλα και ΜΔΕ{μερικων διαφορικων εξισωσεων} οι οποιες ειναι στο 6 εξαμηνο του μαθηματικου.
Ωραια... παμε τωρα στην κυρια πατσαλια...
Συμφωνα με οτι μας ειχε πει ο Γεωργιαδης θα επρεπε να κανουμε μαθημα με την εν λογω κυρια καθε βδομαδα και στο μαθημα αυτο πρεπει να κανουμε ασκησεις το μαθηματος
Αυτη λοιπον στα 2 μαθηματα ασκησεων που μπηκε εκανε εφαρμογες στην περιγραφη της κινησης κατα Euler και Lagrange
το οποιο οσοι ξερουν απαιτει απλα γνωση διαφορικων...Θα μπορουσε λοιπον πιστευω να το καταλαβει ακομη και καποιος που κανει φυσικη 1 δηλαδη που δεν εχει κανει τπτ παραπανω ενα ατομο που ειναι στο 1 εξαμηνο της Σεμφε
Στο 3 μαθημα ασκησεων {το οποιο εγινε την προηγουμενη βδομαδα} μπηκαμε μεσα και αρχισε να μας λεει οτι δεν εχει συνεννοηθει με τον Γεωργιαδη και οτι δεν ηξερε το προγραμμα του μαθηματος και την υλη που μας εκανε.Και οτι δεν ειχε φερει ετοιμες ασκησεις για να μας κανει...{εφερε ουσιαστικα 20 παιδια των οποιων η εξεταστικη μολις ειχε αρχισει και δεν ειχαν την ευκαιρια να χασουν χρονο τσαμπα μονο και μονο για να τους πει αυτο το πραγμα...}.Κατα τα φαινομενα υπηρχε μεγαλη αντιδραση και εγινε πανικος.Ενα παιδι μαλιστα του οποιο περιγραφη δεν θα δωσω μιλησε με εντονα λογια με την καθηγητρια{αν μπορει να ειναι καθηγητρια} κοινως βριστηκαν ασχημα...Για να μην πολυλογω αφου μας εφαγε αρκετη ωρα μας εδωσε ραντεβου για σημερα...στις 6 καπου στο κτ Αντοχης υλικων{ουτε καν διευκρινησε την αιθουσα}
Πηγα λοιπον πριν λιγο εκει και εψαξα ευτυχως βρηκα καποιον κυριο καθηγητη του οποιου το ονομα δεν θα αποκαλυψω που την ηξερε και την πηρε τηλεφωνο και του ειπε οτι ηρθε και δεν βρηκε κανενα και το μαθημα δεν θα γινει
Αμφιβαλλω αν περιμενε καθολου στην αιθουσα γιατι απο οτι μου ειπε ο καθηγητης ηρθαν και αλλα ατομα αλλα δεν βρηκαν κανενα...
Τωρα λοιπον πρεπει να εχετε σχηματισει μια εικονα για το μαθημα
Να σημειωσω καποια πραγματα
1)Προσωπικα πιστευω οτι η Πατσαλια δεν εχει ιδεα απο το μαθημα και πιθανον να μην ξερει καν να το διδαξει.Αυτη την αποψη εχω τουλαχιστον σχηματισει απο τη μεχρι τωρα σταση της.Θα ηθελα πολυ να διαψευστω σε αυτο...
2)Κατα πασα πιθανοτητα η κυρια αυτη με τον Γεωργιαδη εχουν καποια κοντρα η εχουν μαλωσει γιατι δεν μπορω να δικαιολογησω διαφορετικα την μεχρι τωρα σταση τους και το οτι δεν ειχαν συνενοηθει για την υλη του μαθηματος
3)Το μαθημα δινεται με ανοιχτες σημειωσεις =>τα θεματα θα ειναι απιστευτα παλουκια=> δυσκολα θεματα μπορει να βαλει οποιοσδηποτε σωστα θεματα που εξεταζουν το μαθητη-φοιτητη εκει που πρεπει να εξεταζεται βαζει μονο ενας καλος καθηγητης=>ο Γεωργιαδης δεν ειναι καλος καθηγητης
4)Εχω σιχαθει αυτη τη νοοτροπια του να περασω τα μαθηματα και να τελειωσω τη σχολη και αναρωτιεμαι:Αυτη η σχολη υπαρχει εδω και 9 χρονια αν δεν κανω λαθος και μιας και εχω κοιταξει τον παλιοτερο οδηγο σπουδων αυτο το μαθημα υπηρχε απο την δημιουργια της κανεις λοιπον δεν σκεφτηκε να κανει κατι για να αλλαξει ο τροπος που διδασκεται το μαθημα η τουλαχιστον η μεταφορα του σε μεγαλυτερο εξαμηνο...
Προσωπικα δεν θελω να περασει καποιος αλλος ενα ιδιο εξαμηνο με αυτο το μαθημα με τον ιδιο ακριβως τροπο οπως το περασα εγω...Σημειωνω οτι πλεον μπορω να κρινω αυτο το μαθημα αφου το εχω διαβασει σχεδον...
5)Συγνωμη για το εντονο υφος και τυχον λαθη ομως το ποστ αυτο το εκανα εν βρασμο...

Συμπερασμα: Αυριο δινουμε αυτο το μαθημα χωρις πληρως καθορισμενη υλη και χωρις να εχουμε κανει λυμενες ασκησεις
και επισης το 40+% της υλης παραδοθηκε στα 2 τελευταια μαθηματα...

Κρινεται μονοι σας

Υγ Αναμενω την επομενη φορα που θα μου δωθει ξανα το εναυσμα να γραψω κατι τετοιο...
Θελω να φυγουν τα κομματα Εδω και Τωρα απο το ΕΜΠ...
Εικόνα Εικόνα
stathissr72000
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Ιουν 22, 2007 3:44 pm

Re: Μηχανική συνεχούς μέσου

Δημοσίευση από stathissr72000 »

ksesrei kaneis an Navier-Stokes einai mesa stin ulh fetos?
Άβαταρ μέλους
maThemaGician™
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2008 2:16 am
Real Name: Πραγματικό όνομα
Gender: Male
Facebook ID: 3
Τοποθεσία: Είμαι αλλού!

Re: Μηχανική συνεχούς μέσου

Δημοσίευση από maThemaGician™ »

Oxi den einai mesa oi Navier-Stokes gia fetos....Problepw na bazei ta idia pou mas eballe stin kanoniki dld eksiswsi diadosi thermotitas kai epilysi mde me ti method of characteristics...kali epityxia
Εικόνα
Μάθε ΝΗ κι ας τηνε!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Elli
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 13, 2006 11:01 am
Real Name: Elli
Τοποθεσία: edw,ekei,parapera....

Μηχανικη Συνεχους Μεσου

Δημοσίευση από Elli »

Γνωρίζει κανείς αν έχουν δοθεί ασκήσεις για παράδοση? Ενημερώστε και εμας τους άσωτους φοιτητές!
joker
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Αύγ 20, 2008 11:21 pm
Real Name: DAVID
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Μηχανικη Συνεχους Μεσου

Δημοσίευση από joker »

nai exei dwsei i paradosi itan gia tin pro-proigoumeni tetarti egw ti piga ti perasmeni,de mou eipe kati...
kingdiamond
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 27, 2007 9:28 pm
Real Name: tasos
Gender: Male

Re: Μηχανική συνεχούς μέσου

Δημοσίευση από kingdiamond »

Paidia an de sas einai dyskolo,opoios exei th dynatothta as skanarei opoies askhseis sas exei dwsei o georgiadis gia fetos!!Eyxaristw ek twn protervn.......
Άβαταρ μέλους
rainel
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 6:40 pm
Real Name: rainel
Gender: Female
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Μηχανική συνεχούς μέσου

Δημοσίευση από rainel »

taso, eixe dwsei kati askiseis...alla i prothesmia paradwsis elixe :(
Άβαταρ μέλους
maThemaGician™
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2008 2:16 am
Real Name: Πραγματικό όνομα
Gender: Male
Facebook ID: 3
Τοποθεσία: Είμαι αλλού!

Re: Μηχανική συνεχούς μέσου

Δημοσίευση από maThemaGician™ »

paidia oi askiseis mi geliomaste ***idia metrane ...i parousia sto mathima einai i pio katalytiki kai i wrimotita stin eikona tou graptou!
Εικόνα
Μάθε ΝΗ κι ας τηνε!!
Εικόνα
kingdiamond
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 27, 2007 9:28 pm
Real Name: tasos
Gender: Male

Re: Μηχανική συνεχούς μέσου

Δημοσίευση από kingdiamond »

Apla as tis ksanarei kapoios.egw den parakolou8w to ma8hma kai lew na tis dwsw twra....Isws tis dextei....Outws h allws vasika tis xreiazomai.....
kingdiamond
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 27, 2007 9:28 pm
Real Name: tasos
Gender: Male

Re: Μηχανική συνεχούς μέσου

Δημοσίευση από kingdiamond »

Παιδια ας ενημερωσει καποιος αν δωθηκε η δευτερη σειρα ασκησεων....Και ποιεσ ειναι αυτες(αν θυμαμαι δινει τις ασκησεις των δυο πρςτςν κεφαλαιων απο το βιβλιο).
Άβαταρ μέλους
1/2rizax
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2006 3:39 pm

Re: Μηχανική συνεχούς μέσου

Δημοσίευση από 1/2rizax »

Λοιπόν, τα διαδικαστικά δε φαίνεται να άλλαξαν σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια. Μοιράζονται οι σημειώσεις του μαθήματος (ένα μικρό βιβλιαράκι) από τη γραμματεία του Πικαντίλι. Όποιος τις θέλει καλύτερα να περάσει από το μάθημα μια βόλτα και να του τις ζητήσει. Θα δοθούν μερικές (4-5) σειρές ασκήσεων που θα συμβάλλουν στο 10% του βαθμού (το υπόλοιπο 90% από το διαγώνισμα :ssss: ).
Η πρώτη άσκηση θα δοθεί την επόμενη Πέμπτη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φυσικού Εφαρμογών”