[Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Μήπως να ξανακάνω Μηχανογραφικό;

Συντονιστές: markelos, Ryu, φιάλη klein, meleneemil, Nasia!

Άβαταρ μέλους
Artemoila
Δημοσιεύσεις: 961
Εγγραφή: Τρί Δεκ 11, 2007 6:05 pm
Real Name: Artemis
Facebook ID: 1003775262
Τοποθεσία: κάπου μωβ

[Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από Artemoila »

για βοηθηστε κ οι αλλοι οσοι μπορειτε για το τριτο εξαμηνο παρακαλω

ο αρμαος εκανε την αρχη αλλα δεν εχουμε μονο 4 μαθηματα (δυστυχως γτ δεν ειμαστε ασοεε)

αποριες:
α)με τη φυσικη ΙΙΙ μηχανικη ΙΙΙ λογισμικο για μαθ κ φυσ τι γινεται?
βου)οσα βιβλια συγκαταλεγονται με αγγλικο τιτλο ειναι στα αγγλικα ή ολα ειναι μεταφρασμενα στα ελληνικα;

επισης το ερωτημα της Nasias μενει αναπαντητο. δεν την νιωθετε οσοι ξερετε κ δεν την διαφωτιζετε που λυπαται..? :roll:
Άβαταρ μέλους
maThemaGician™
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2008 2:16 am
Real Name: Πραγματικό όνομα
Gender: Male
Facebook ID: 3
Τοποθεσία: Είμαι αλλού!

Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από maThemaGician™ »

#3ο Εξαμηνο:
ΣΔΕ: Aς μη πω τη γνωμη μου τώρα για το Diprima....Όσο το μάθημα το κάνει ο κος Τσινιάς για μένα δύο είναι τα Βιβλία: Συνήθεις Διαφορικές Εξισώσεις [Αλικάκος, Καλογερόπουλος], Σύγχρονη Εκδοτική και το εξαιρετικό αν και προχωρημένο The qualitative theory of ordinary differential equations [Brauer and Nohel], Dover. Τέτοια βιβλία πρέπει να διαβάζουμε, να μας δείχνουν κατευθύνσεις για τα μετέπειτα αλλά να κάνουν και τη δουλειά τους στο μάθημα. Όποιος δεν τα διάβασε πραγματικά χάνει....γιατί στο πανεπιστήμιο δεν έχει νόημα να διαβάζεις μόνο σημειώσεις ή παλιά θέματα πρέπει να "ψάχνεσαι" και λίγο :wink:
Εικόνα
Μάθε ΝΗ κι ας τηνε!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Artemoila
Δημοσιεύσεις: 961
Εγγραφή: Τρί Δεκ 11, 2007 6:05 pm
Real Name: Artemis
Facebook ID: 1003775262
Τοποθεσία: κάπου μωβ

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από Artemoila »

μωρε αν ειναι να θαψετε ενα βιβλιο τουλαχιστον πειτε κ το λογο :roll:
Άβαταρ μέλους
HeartDoc
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 4:10 am
Real Name: Νίκος Καραστάθης
Gender: Male
Τοποθεσία: Geneva, CH

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από HeartDoc »

Βρε Κωστή, πλάκα κάνεις έτσι; :D

Εγώ έδωσα και πέρασα ΣΔΕ από Γκαρούτσο (επί Τσινιά) με αποτέλεσμα να μην έχω ιδέα από ΣΔΕ. Στις ΜΔΕ στο 5ο εξάμηνο όμως τσίμπησα το Boyce-Diprima του αφιέρωσα μια εβδομάδα και έμαθα ΣΔΕ στο επίπεδο που μου χρειάζονται. :P

Λοιπόν, για τα υπόλοιπα:

Φυσική ΙΙΙ: Το βιβλίο του Pain δεν είναι ακριβώς "βιβλίο" είναι υπό την μορφή σημειώσεων (όπως το είχε χαρακτηρίσει και ο κ.Κατσούφης) έχοντας όμως όλα τα απαραίτητα (θεωρία/ασκήσεις) για να κατανοήσεις και να περάσεις το μάθημα. Η πανεπιστημιακή του Berkeley είναι η πανεπιστημιακή του Berkeley (αν έχεις πάρει τη μηχανική της ίδιας σειράς θα κατάλαβες ήδη :D ) . & -

Ανάλυση ΙΙΙ: Το βιβλίο των Καδιανάκη/Καρανάσιου/Φελλούρη είναι πραγματικά ένα πολύ καλό βιβλίο για το μάθημα που το καλύπτει πλήρως (μιας και είναι γραμμένο και από τον διδάσκοντα). Τώρα από τον ίδιον είχε προταθεί και το βιβλίο του Tromba για κάτι παραπάνω. Εγώ θα τσίμπαγα το βιβλίο του Καδιανάκη για πρώτη ανάγνωση και μετά θα δανειζόμουν τον Tromba από τη βιβλιοθήκη ;)

Μηχανική ΙΙΙ: Δεν έχω ιδέα, sorry. 'Εχουν αλλάξει τα θέματα από τότε που το έδινα.

Πιθανότητες: Εγώ αν δικαιούμαι να το πάρω θα τσιμπήσω το A first Course in Probability γιατί το βιβλίο του Σπηλιώτη/Κοκολάκη που έδιναν μέχρι και φέτος δεν μπορώ να πω ότι το συμπάθησα ... ;)
The day Microsoft makes something that doesn't suck is the day they start making vacuum cleaners.
Άβαταρ μέλους
Ulm
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 07, 2007 8:56 pm
Real Name: ?
Gender: Female

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από Ulm »

Θα συμφωνησω και εγω και θελω να προσθεσω οτι σε καποια μαθηματα ειναι πολυ χρησιμο να εχεις και σημειωσεις, κατά την αποψη μου πιθανοτητες και διαφορικες βοηθανε πολυ (τουλαχιστον εμενα).

Λογισμικο για τα μαθηματικα και τη φυσικη ειναι περιπου οπως στη java, δηλαδη τα βασικα τα μαθαινεις στο εργαστηριο και το βιβλιο ειναι περισσοτερο βοηθητικο, το "Συγχρονο μαθηματικο λογισμικο Matlab-Mathematica" που μοιραστηκε σε μας ειναι αρκετα κατανοητο, για τα αλλα δεν εχω αποψη γιατι δεν τα ξερω.
Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν!!!
Άβαταρ μέλους
Artemoila
Δημοσιεύσεις: 961
Εγγραφή: Τρί Δεκ 11, 2007 6:05 pm
Real Name: Artemis
Facebook ID: 1003775262
Τοποθεσία: κάπου μωβ

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από Artemoila »

για τη φυσικη 3 το βιβλιο του pain ειναι ακριβο; αν ειναι να παρω δλδ το berkley τσαμπε κ να αγορασω το pain
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από antony07 »

"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
kingdiamond
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 27, 2007 9:28 pm
Real Name: tasos
Gender: Male

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από kingdiamond »

Λοιπον παιδια.Καλογεροπουλος καταπληκτικο βιβλιο οπως και ο Diprima.Περι ορεξεως.Ο Καλογεροπουλος/Αλικακος εχουν καποια πιο προχωρημενα θεματα μεσα αφου κανουν και μια μικρη εισαγωγη σε δυναμικα συστηματα,διακλαδωσεις και ευσταθεια πραγματα που ειναι στο δικο μας μαθημα δυναμικα συστηματα του 6ου.Το προτεινω ανεπιφυλακτα.Επισης προτεινω και στο Σταυρακακη να του ριξει μια ματια οταν θα επανεκδοσει το δικο του γιατι ειναι απειρως καλυτερο βιβλιο.Boyce/Diprima πιο εισαγωγικο,με αρκετα παραδειγματα,πολυ εξηγηση κτλ.Κλασσικο βιβλιο στις Διαφορικες εξισωσεις και γενικα στα μαθηματικα.Επιδιωξτε να τα εχετε και τα δυο.Οσων αφορα Αναλυση 3,προτεινω Marsden/Tromba,αφου εχουν ολη την υλη του μαθηματος,καθως και οτι χρειαζεται απο αναλυση 2.Καλογραμμενο βιβλιο,μη σας αποθαρρυνει ο ογκος του.Αυτα,η επιλογη δικη σας....
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από Katsarola »

Μου φαίνεται πως γίνεται πολλή κουβέντα για τις ΣΔΕ και χωρίς λόγο...
Οι σημειώσεις του Τσινιά και μόνο αρκούν :)
Εγώ τουλάχιστον μόνο απο αυτές διάβασα και πήρα 10 (είχα πλήρεις σημειώσεις όμως, ένα μάθημα έχασα μόνο)
Άβαταρ μέλους
maThemaGician™
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2008 2:16 am
Real Name: Πραγματικό όνομα
Gender: Male
Facebook ID: 3
Τοποθεσία: Είμαι αλλού!

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από maThemaGician™ »

@ Katsarola: Kοίτα όσον αφορά τις δικές μου σημειώσεις αυτές και μόνο αυτές αρκούσαν για να παιρνα το 10 παντού, άμα τις διάβαζα άψογα, εκτός από ελάχιστα μαθήματα. Οπότε τι??? Δε θα διαβάζω και κανά βιβλίο? Όπως είπα και αλλού οι σωστοί φοιτητές δεν πρέπει να ενδιαφέρονται μόνο για το διάβασμα της εξεταστικής γιαυτό και τα βιβλία που χρειαζόμαστε πρέπει να παρέχουν και διεξόδους - παραπομπές προς πιο προχωρημένα πράγματα...Επίσης και στο μάθημα πρέπει να διαφέρει η εξεταστέα από την διδακτέα ύλη. Αλλιώς, με Παναγία Γκαρουτσιανή+σημειώσεις και πάλι 10 θα γράφουμε αλλά θάμαστε "κούτσουρα"...
Εικόνα
Μάθε ΝΗ κι ας τηνε!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από pao132003 »

Πέρα από το τι κάνει ο σωστός φοιτητής, σκοπός όλων (σωστών και μη) είναι να περνάνε τα μαθήματα. Και με βάση αυτό το σκοπό (που αγιάζει τα μέσα) πρέπει να σκεφτούμε τι σύγγραμμα θα διαβάσουμε για την εξέταση. Γι'αυτό κι εγώ προτείνω τις εκάστοτε σημειώσεις των καθηγητών.
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Άβαταρ μέλους
niovgalto_psema
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2008 3:05 pm
Real Name: fannie
Gender: Female

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από niovgalto_psema »

εγω ρε παιδια εχω μια απορια... στο 1ο μαθημα κυματικης ο ραπτης μας ειπε για 3 βιβλια απο τα οποια εχουμε να επιλεξουμε, αυτο του pain, αυτο του ingard και ενα ακομα (κατι με oxford ειχε να κανει σχεση) το οποιο ομως ειπε οτι δεν εχει τυπωθει ακομα κ οτι οπου να ναι θα ναι ετοιμο (καλα, αυτο ειναι σχετικοτατο βεβαια, αλλα τεσπα)...
εχει αλλαξει λοιπον κατι που δεν το χω παρει χαμπαρι κ το τελευταιο βιβλιο δεν παιζει?? γιατι στη λιστα δεν το εχει... κ οκ, εστω οτι δεν ειναι ετοιμο τωρα, οοοοταν ετοιμαστει δλδ δεν θα μπορουμε να το παρουμε επειδη δεν θα το χουμε δηλωσει μιας κ στη λιστα δεν υπαρχει?? :? :?:
Give a Monkey a Brain and He'll Swear He's the Center of the Universe...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alexaiv
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 13, 2007 11:43 am
Real Name: Αλέξης Αϊβαλιώτης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από alexaiv »

Παιδιά να ρωτήσω κάτι? Αν ένα μάθημα το χρωστάω απ το πρώτο εξάμηνο δικαιούμαι τώρα βιβλίο? Μπορώ δλδ να πάρω τη μηχανική του BEER τώρα? (εννοείται πως το έχω δηλώσει το μάθημα)
Άβαταρ μέλους
Nasia!
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2007 8:06 pm
Real Name: Νάσια παραγοντικό
Gender: Female
Facebook ID: 1169014285

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από Nasia! »

@ niovgalto_psema: Αυτό που δεν είχε τυπωθεί ακόμα είναι το βιβλίο του Ingard, το οποίο υπάρχει στη λίστα. Απλώς (όπως θα δεις και σε άλλα μαθήματα), τα προτεινόμενα συγγράμματα είναι λιγότερα απ' αυτά που είχαν προτείνει στην αρχή. Συγκεκριμένα για κυματική, αυτό που δεν υπάρχει είναι του Berkley. :wink:

@ alexaiv: Δυστυχώς όχι.. Ο νόμος λέει πως "κάθε φοιτητής δικαιούται ένα σύγγραμμα για κάθε μάθημα που έχει δηλώσει". Οπότε, αφού το πήρες το σύγγραμμά σου πέρσι, δυστυχώς θα πρέπει να μείνεις με αυτό. Άλλωστε σκέψου το και λογικά, αν εγώ δεν περνάω τη μηχανική επί 5 χρόνια αλλά τη δηλώνω κάθε φορά, θα έχω δικαίωμα να πάρω 5 βιβλία;;; :P
The world is not enough, but it is such a perfect place to start, my love.
Άβαταρ μέλους
aposporis
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2007 1:29 am

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από aposporis »

Nasia! έγραψε:@ alexaiv: Δυστυχώς όχι.. Ο νόμος λέει πως "κάθε φοιτητής δικαιούται ένα σύγγραμμα για κάθε μάθημα που έχει δηλώσει". Οπότε, αφού το πήρες το σύγγραμμά σου πέρσι, δυστυχώς θα πρέπει να μείνεις με αυτό. Άλλωστε σκέψου το και λογικά, αν εγώ δεν περνάω τη μηχανική επί 5 χρόνια αλλά τη δηλώνω κάθε φορά, θα έχω δικαίωμα να πάρω 5 βιβλία;;; :P
Είχα ρωτήσει τη γραμματεία στο τέλος της εξεταστικής για το θέμα αυτό και είχαν πει ότι επειδή από φέτος ξεκινάει το νέο σύστημα, μόνο για φέτος δικαιούμαστε να τα ξαναπάρουμε όλα όσα χρωστάμε! Τώρα αν μου είπαν λάθος ή άλλαξε κάτι από τότε . . . .
Απάντηση

Επιστροφή στο “Δεύτερο Έτος”